Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-10, 08:30 Autor: PAP

Warszawa/ Mieszkańcy zbudowali pływające wyspy, by pomóc małym kaczkom w Parku Bródnowskim

Mieszkańcy Bródna postanowili pomóc małych kaczkom uwięzionym w zbiorniku wodnym w Parku Bródnowskim. Skrzyknęli się i zbudowali oraz zwodowali dwie pływające wyspy.

O pomyśle odpowiedział PAP Bartosz Wieczorek z inicjatywy "Nie dla zabudowy Parku Bródnowskiego".


"Jak zrobiono jakiś czas temu nową nieckę wodną, to zapomniano o zrobieniu wyjścia dla kaczek i wyspy wodnej, na której małe kaczuszki mogą odpocząć. One nie mogą cały czas pływać w wodzie, bo giną. Marzną i mama nie ma ich jak ogrzać" - powiedział.


Zaznaczył, że urząd dzielnicy został o tym poinformowany, ale zamontowanie wyspy i kładki ma trochę potrwać.


"Dwa, trzy tygodnie temu urodziło się sześć kaczuszek, z których zostało już tylko pięć. One biedne, nie mogły się wydostać z tej niecki i zostały w niej uwięzione. Nie miały, gdzie odpocząć, więc przypływały do aeratora, który jest na środku akwenu. Ale tam jest niebezpieczne, bo mogą spaść" - przekazał.


Mieszkańcy postanowili im pomóc. "Skrzyknęliśmy się, każdy przyniósł, co miał: paletę, styropian, trawę, rośliny i obciążnik. Zrobiliśmy dwie wyspy i mamy już zdjęcia, że spełniły sowie zadanie, bo te małe kaczki tam odpoczywają" - powiedział Bartosz Wieczorek. W akcji wzięło udział około 15-20 osób.


"To nie jest rozwiązanie idealne, bo trzeba byłoby zrobić taką stałą, solidną platformę, żeby mogły swobodnie wejść z poziomu wody. Nasza jest pływająca, więc jak wieje wiatr, to się rusza. Ale wyszliśmy z założenia, że lepsze to niż nic. Teraz czekamy na działania urzędu" - zaznaczył.


Dzielnicowy ratusz wie o sprawie i zapowiada działania. "Rzeczywiście jest to problem. W przyszłym tygodniu rozpoczną się prace nad budową urządzeń ułatwiających życie kaczek" - powiedział PAP rzecznik dzielnicy Targówek Rafał Lasota.(PAP)


autorka: Marta Stańczyk


mas/ jann/


Kraj i świat

2023-10-04, godz. 15:10 Warszawa/ agencje nadawców podpisały deklarację o współpracy w walce z dezinformacją (krótka) W środę na Zamku Królewskim w Warszawie narodowe agencje nadawców podpisały deklarację o współpracy w walce z dezinformacją. 'Nasza misja jest bardzo… » więcej 2023-10-04, godz. 15:10 MEiN i Centrum GovTech zaprasza uczniów na lekcję online ze współzałożycielem firmy Apple Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Centrum GovTech zapraszają uczniów na specjalną online lekcję z przedmiotu biznesu i zarządzania z udziałem Steve’a… » więcej 2023-10-04, godz. 15:10 Małopolskie/ Samochód wjechał w bariery na granicy Samochód osobowy jadący od strony słowackiej Suchej Hory uderzył w środę rano w bariery ustawione przez Straż Graniczną na przejściu w Chochołowie. Kierowcy… » więcej 2023-10-04, godz. 15:10 Turcja/ Po raz pierwszy w historii Republiki Turcji w Stambule otworzony zostanie kościół W niedzielę w Stambule po raz pierwszy w historii Republiki Turcji otworzony zostanie kościół chrześcijański - świątynia Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego… » więcej 2023-10-04, godz. 15:00 Maciej Świrski: koordynując wysiłki, możemy opracować kompleksową strategię radzenia sobie z dezinformacją Dzieląc się najlepszymi praktykami i koordynując wysiłki, możemy opracować kompleksową strategię radzenia sobie z wyzwaniem dezinformacji - powiedział… » więcej 2023-10-04, godz. 15:00 Francja/ Wydział ekonomii w Marsylii zostanie zamknięty na tydzień z powodu handlu narkotykami Od piątku marsylska siedziba Wydziału Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu Aix-Marseille będzie zamknięta przez co najmniej tydzień z powodu handlu narkotykami… » więcej 2023-10-04, godz. 14:50 Europoseł Rzońca: pakiet migracyjny to rozwiązanie błędne, ratujące polityczną skórę Olafa Scholza; Polska będzie… Pakiet migracyjny to rozwiązanie błędne ratujące polityczną skórę kanclerza Niemiec Olafa Scholza, który chce powiedzieć Niemcom, że imigrantów będą… » więcej 2023-10-04, godz. 14:50 Piłkarska LE - trener Rakowa: mamy swój plan na mecz ze Sturmem 'Mamy swój plan na mecz ze Sturmem Graz i teraz od piłkarzy zależy czy uda się nam go zrealizować' - powiedział trener Rakowa Częstochowa Dawid Szwarga… » więcej 2023-10-04, godz. 14:50 Estonia/ Dodatkowe patrole na granicy z Łotwą i w portach mające ograniczyć napływ nielegalnych imigrantów Zarząd Policji i Straży Granicznej Estonii (PPA) wysłał dodatkowe patrole na granicę z Łotwą oraz do portów, by ograniczyć napływ nielegalnych imigrantów… » więcej 2023-10-04, godz. 14:50 Komunikat Totalizatora Sportowego (04-10-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2023-10-04 o godz. 14:00W zakładach Kaskada wylosowano1… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »