Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-10, 08:10 Autor: PAP

Warmińsko-mazurskie/ Gra terenowa ma zachęcić do zwiedzania Puszczy Rominckiej

Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej udostępnił nową grę terenową, która ma zachęcić turystów do odwiedzenia tej części Mazur. Jej uczestnicy podczas wędrówki leśną ścieżką będą mogli - rozwiązując zadania - dotrzeć do głazu cesarza Wilhelma.

Gra terenowa "Do cesarskiego głazu" ma pomóc w odkrywaniu ciekawych miejsc związanych z historią i przyrodą Puszczy Rominckiej. Rozpoczyna i kończy się w Stańczykach, niedaleko zabytkowych mostów kolejowych, które są najwyższymi tego typu obiektami w Polsce. Jedną z atrakcji tej leśnej trasy jest głaz upamiętniający sukcesy myśliwskie ostatniego niemieckiego cesarza i króla Prus Wilhelma II.


"Przygotowaliśmy grę terenową, żeby zachęcić zwłaszcza dzieci i młodzież do wyprawy przez las i rozwijania krajoznawczych pasji. Pozwala ona poznać nie tylko piękno puszczańskiej przyrody, ale też świadectwa przeszłości" - powiedziała PAP Anna Naruszewicz z Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej.


Długość trasy wynosi 4 km, a przejście gry zajmuje ok. 1,5-2 godzin. Przed wędrówką należy pobrać kartę z zadaniami ze strony internetowej Parku.


Ścieżka prowadzi m.in. na szczyt dawnego grodziska Jaćwingów i po nasypie nieistniejącego torowiska kolejowego, które rozebrała i wywiozła w 1945 r. Armia Czerwona. Pozostałością po linii kolejowej są też zbudowane na początku XX wieku mosty w Stańczykach (wysokość 36,5 m, długość 190 m) nazywane "akweduktami Północy".


Na trasie można zobaczyć jeden z tzw. głazów Wilhelma z inskrypcjami upamiętniającymi jego myśliwskie osiągnięcia, tj. najbardziej okazałe upolowane jelenie. Są to pamiątki z przełomu XIX i XX w., gdy Puszcza Romincka była zamkniętym cesarskim rewirem łowieckim.


Park Krajobrazowy od kilku lat tworzy i modernizuje ścieżki edukacyjne i szlaki turystyczne. Powstało wiele nowych obiektów turystycznych, m.in. wieże widokowe w Stańczykach i Pobłędziu. Zwiedzający mogą skorzystać z przewodnika, folderu turystycznego i aplikacji mobilnej, co ma ułatwić poznanie Puszczy Rominckiej, która nie była dotychczas tak popularna jak inne części Mazur.


Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej położony jest między Gołdapią a Żytkiejmami, w północno-wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego, przy granicy z obwodem królewieckim Federacji Rosyjskiej. Zajmuje ponad 14,5 tys. ha.(PAP)


autor: Marcin Boguszewski


mbo/ aszw/


Kraj i świat

2023-10-04, godz. 15:40 Ponad 550 tys. biletów sprzedano w minioną sobotę w kinach, które wzięły udział w akcji Święto Kina 2023 Ponad 550 tys. biletów sprzedano w minioną sobotę w kinach, które wzięły udział w akcji Święto Kina 2023. Około 40 proc. biletów sprzedano tego dnia… » więcej 2023-10-04, godz. 15:40 D. Tusk o dokumencie ujawnionym w TVP: miał pomóc w bezpiecznej ewakuacji polskich żołnierzy z Afganistanu Dokument, który ujawniła TVP, miał pomóc w bezpiecznej ewakuacji polskich żołnierzy z Afganistanu - mówił lider PO Donald Tusk. Jak dodał, polskie służby… » więcej 2023-10-04, godz. 15:40 Węgry/ Europoseł Fideszu: nie przystąpiliśmy do UE, aby pozbawiać naszych obywateli bezpieczeństwa z powodu migr… Kraje Europy Środkowo-Wschodniej nie przystąpiły do Unii Europejskiej, aby pozbawić swoich obywateli bezpieczeństwa, dlatego należy powstrzymać nielegalnych… » więcej 2023-10-04, godz. 15:40 D. Tusk: niech w referendum każdy postąpi tak, jak to uważa za stosowne Niech w referendum 15 października każdy postąpi tak, jak to uważa za stosowne, proszę się tym referendum nie przejmować, bo ono ma wyłącznie znaczenie… » więcej 2023-10-04, godz. 15:40 Nagrody KOD ESG rozdane. Znamy liderów zrównoważonego rozwoju (MediaRoom) 2 października br. po raz pierwszy zostały wręczone nagrody KOD ESG w pięciu kategoriach. Kapituła nagrodziła firmy i instytucje, których strategie opierają… » więcej 2023-10-04, godz. 15:30 JSW podpisała umowę z NFOŚiGW ws. 85 mln zł pożyczki na wykorzystanie metanu w Budryku Jastrzębska Spółka Węglowa podpisała w środę umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotyczącą pożyczki na kwotę 85 mln… » więcej 2023-10-04, godz. 15:30 W. Brytania/ Rząd chce zakazu sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 2009 r. (krótka) Brytyjski rząd ogłosił w środę, że zamierza przeforsować ustawę, która zabroni sprzedaży papierosów urodzonym po 1 stycznia 2009 r., co ma doprowadzić… » więcej 2023-10-04, godz. 15:30 M. Błaszczak: Chodzi nam o to, żeby pamięć o czynie powstańców warszawskich trwała wiecznie (krótka) Sam udział konkursie 'WAWA Bohaterom' jest powodem do tego, żeby złożyć podziękowania; chodzi nam o to, żeby pamięć trwała wiecznie o czynie heroicznym… » więcej 2023-10-04, godz. 15:30 Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski upamiętniony tablicą w bielskiej szkole Tablica upamiętniająca Tadeusza „Teddy’ego“ Pietrzykowskiego, pięściarza, żołnierza Wojska Polskiego, więźnia niemieckich obozów, w tym Auschwitz… » więcej 2023-10-04, godz. 15:30 Ekstraklasa piłkarska – trener Korony: zrobimy wszystko, aby wygrać z Wartą W inauguracyjnym meczu 11. kolejki ekstraklasy piłkarze Korony podejmą w piątek na własnym boisku poznańską Wartę. „Przed nami kolejny trudny pojedynek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »