Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-10, 07:50 Autor: PAP

J. Cieszyński: nowela ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa wzmocni pozycję zespołów reagowania na incydenty

Nowelizacja ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa wzmocni pozycję jednostek odpowiadających za cyberbezpieczeństwo, czyli zespołów reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego - powiedział PAP minister cyfryzacji Janusz Cieszyński odnosząc się do projektu przyjętego we wtorek przez rząd.

We wtorek rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa oraz niektórych innych ustaw. Projektowana regulacja ma m.in. usprawnić funkcjonowania systemu i ujednolicić procedury zgłaszania incydentów na poziomie krajowym.


Minister Cyfryzacji Janusz Cieszyński odnosząc się do projektu zaznaczył, że nowelizacja jest wynikiem doświadczeń zebranych w ciągu kilku lat funkcjonowania ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa i zawiera szereg usprawnień.


"Chodzi też o to, żeby wzmacniać pozycję tych jednostek, które odpowiadają za cyberbezpieczeństwo, czyli zespołów reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego" - powiedział Cieszyński.


Minister dodał, że regulacja umożliwi także wprowadzenie w Polsce podstawy prawnej do funkcjonowania programów certyfikacji. "Dzisiaj polscy przedsiębiorcy, polskie instytucje chcąc certyfikować swoje wyroby i usługi muszą korzystać z firm zagranicznych. Chcemy, żeby mogły to robić w kraju, żeby te środki zostawały w Polsce" - powiedział Cieszyński.


Projektowana nowelizacja ma też zagwarantować uruchomienie bezpiecznej sieci telekomunikacyjnej wykorzystywanej w administracji państwowej, w tym na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa.


"To będzie sieć, która będzie realizowała zadania na rzecz administracji państwowej. Dzisiaj jest tak, że urzędy przesyłając wrażliwe dane korzystają z sieci komercyjnych. Chcemy, żeby ta infrastruktura była w pełni pod kontrola państwa i takie rozwiązania zapewni operator strategicznej sieci bezpieczeństwa" - podkreślił minister.


Pytany o nowe uprawnienia Pełnomocnika Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa, który - po wejściu w życie ustawy - będzie wydawał ostrzeżenia o incydentach krytycznych wraz z zaleceniem określonych zachowań wskazał, że takie ostrzeżenia de facto już funkcjonują, ale po wejściu w życie nowelizacji będą miały moc prawną.


"Już obecnie, jeżeli widzimy zagrożenia w obszarze cyberbezpieczeństwa, jako Ministerstwo Cyfryzacji, czy Pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństywa takie ostrzeżenia publikujemy. Tu chodzi o to, żeby one nabrały mocy prawnej, żeby każdy adresat ostrzeżenia wiedział, że nie jest to zwykły komunikat, ale coś, co rzeczywiście ma moc prawną" - zaznaczył. Dodał, że wejście w życie tego przepisu nałoży na administrację jednoznaczny obowiązek wydawania tego rodzaju ostrzeżeń.


Projekt regulacja, który we wtorek został przyjęty przez Radę Ministrów dotyczy m.in. przyspieszenia tworzenia sektorowych zespołów cyberbezpieczeństwa i umożliwienia włączenia centrów wymiany informacji i analiz (ISAC) do krajowego systemu cyberbezpieczeństwa. Według autorów projektu, jednym z problemów związanych z funkcjonowaniem krajowego systemu cyberbezpieczeństwa jest brak sektorowych zespołów, które wspierają operatorów usług kluczowych. Chodzi o najważniejsze elektrownie, przedsiębiorstwa kolejowe czy porty.


Wśród najważniejszych rozwiązań zawartych w projekcie wskazano przebudowanie modelu współpracy w ramach krajowego systemu cyberbezpieczeństwa pomiędzy Zespołami Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego (CSIRT) a operacyjnymi centrami bezpieczeństwa (SOC).


Projekt zakłada również dodanie do krajowego systemu cyberbezpieczeństwa przedsiębiorców komunikacji elektronicznej.


"Centra wymiany informacji i analiz, wpisane do wykazu prowadzonego przez ministra cyfryzacji, zostaną włączone do krajowego systemu cyberbezpieczeństwa. Rozwiązanie to powinno przyczynić się do ułatwienia dostępu do specjalistycznej wiedzy i do wymiany informacji o stosowanych rozwiązaniach oraz tzw. dobrych praktykach" - podkreślono.


Regulacja ma m.in. zagwarantować uruchomienie bezpiecznej sieci telekomunikacyjnej wykorzystywanej na potrzeby realizacji zadań na rzecz obronności, bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego przez kluczowe urzędy i podmioty działające w kraju.


Projekt zakłada powołanie w tym celu operatora strategicznej sieci bezpieczeństwa (OSSB), który będzie wyznaczany przez premiera i będzie m.in. świadczył usługi telekomunikacyjne dla wskazanych w ustawie podmiotów.


Projektowana regulacja wzmocni pozycję Pełnomocnika Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa, który będzie miał uprawnienia do wydawania ostrzeżeń o incydentach krytycznych wraz z zaleceniem określonych zachowań. Pełnomocnik będzie mógł również wydawać rekomendacje w celu wzmocnienia poziomu cyberbezpieczeństwa systemów informacyjnych.


Dostawcy sprzętu i oprogramowania będą mogli zostać poddani procedurze sprawdzającej pod kątem zagrożenia, jakie może wywołać wykorzystywanie oferowanego przez nich konkretnego sprzętu lub oprogramowania, w kluczowych podmiotach polskiej gospodarki.


Projekt zakłada także powstanie Krajowego Systemu Certyfikacji Cyberbezpieczeństwa, w ramach którego wydawane będą certyfikaty dotyczące cyberbezpieczeństwa.


Resort chce, aby projekt został uchwalony jeszcze w tej kadencji parlamentu. Nowe przepisy mają wejść w życie po 6 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.(PAP)


autor: Marcin Chomiuk


mchom/ jann/


Kraj i świat

2023-10-01, godz. 14:40 Premier: Polacy w wyborach odpowiedzą na pytanie, czy Polska będzie suwerennym krajem, czy europejską prowincją (k… W najbliższych wyborach Polacy odpowiedzą na pytanie, czy Polska będzie istniała, czy będzie suwerennym krajem, czy europejskim landem, europejską prowincją… » więcej 2023-10-01, godz. 14:40 Premier: 15 października wybór między polską wizją ojczyzny Jarosława Kaczyńskiego a niemiecką wizją Donalda Tuska… 15 października na stole przed wszystkimi leżeć będą dwie wizje ojczyzny: polska wizja Jarosława Kaczyńskiego i niemiecka wizja Donalda Tuska - powiedział… » więcej 2023-10-01, godz. 14:40 Elżbieta Witek: dzieci to jest największe bogactwo każdego narodu Najwyższą wartością jest polska rodzina; Dzieci, to jest największe bogactwo każdego narodu - zaznaczyła w Katowicach podczas konwencji PiS marszałek Sejmu… » więcej 2023-10-01, godz. 14:40 E. Witek: polskie kobiety traktowane są przez PO w sposób niezwykle instrumentalny Polskie kobiety traktowane są przez PO w sposób niezwykle instrumentalny. Oni dostrzegają tylko fizyczność kobiety. Mówią o tym, że walczą o ich prawa… » więcej 2023-10-01, godz. 14:40 Katowice/ Morawiecki: przedstawiam "teczkę Tuska" - wielki wyrzut sumienia PO (krótka3) Przedstawiam 'teczkę' przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska; to wielki wyrzut sumienia PO - powiedział premier Mateusz Morawiecki na niedzielnej… » więcej 2023-10-01, godz. 14:30 Warszawa/ Miejskie służby przypominają: trasa "Marszu Miliona Serc" zamknięta dla ruchu Cała trasa 'Marszu Miliona Serc', który z ronda Dmowskiego przechodzi w niedzielę na rondo 'Radosława', jest zamknięta dla ruchu. Wyłączone są także okoliczne… » więcej 2023-10-01, godz. 14:30 Komunikat Totalizatora Sportowego (01-10-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2023-10-01 o godz. 14:00W zakładach Kaskada wylosowano1… » więcej 2023-10-01, godz. 14:30 Komunikat Totalizatora Sportowego (01-10-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2023-10-01 o godz. 14:00Kaskada… » więcej 2023-10-01, godz. 14:20 Synoptyk IMGW: chłodniejsza niedziela, na północy przelotny deszcz W niedzielę będzie dość chłodno. Temperatura maksymalna wyniesie od 13 do 20 stopni Celsjusza. Na północy wystąpią przelotne opady deszczu - poinformował… » więcej 2023-10-01, godz. 14:20 Ben Hlima, Brzozowski i Jelonek najlepsi w chodzie łączonym na 20 000 m w Warszawie Maher Ben Hlima (1:21.49), Artur Brzozowski (1:25.26) i Jakub Jelonek (1:25:59) byli najlepsi w chodzie łączonym na 20 000 m, rozgrywanym na stadionie AWF w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »