Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-10, 07:10 Autor: PAP

POLSA: JPL - finansowane przez NASA - zainteresowane polskimi czujnikami do badania atmosfery Marsa

Finansowane przez NASA amerykańskie laboratorium Jet Propulsion Laboratory (JPL) jest zainteresowane polskimi technologiami kosmicznymi. Jak powiedział PAP szef Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA prof. Grzegorz Wrochna, chodzi m.in. o czujniki, które mogą posłużyć do badania atmosfery Marsa.

Jet Propulsion Laboratory (JPL) to finansowane przez NASA laboratorium zarządzane przez Caltech (California Institute of Technology).


W ocenie szefa POLSA ciekawie rysuje się perspektywa bezzałogowej i stosunkowo niedużej technicznej misji na Marsa we współpracy z JPL z dużym udziałem strony polskiej.


Jednym z polskich pomysłów dla takiej misji są czujniki spektrometryczne do badania rzadkiej marsjańskiej atmosfery. Jak wyjaśnił PAP prof. Wrochna, łączące się ze sobą radiowo czujniki można by po prostu rozsiewać na Czerwonej Planecie, co pozwoliłoby badać znacznie większy obszar, niż za pomocą łazików.


Według szefa Polskiej Agencji Kosmicznej koncepcja jest zupełnie nowatorska, ale stosunkowo prosta do wykonania. W Polsce Politechnika Wrocławska zbudowała takie czujniki i one już istnieją jako prototypy, jest też polska firma, która ma pomysł na łączność między nimi, a JPL jest wstępnie zainteresowane tą technologią - zaznaczył prof. Wrochna. Zastrzegł, że prace nas samą misją są na bardzo wczesnym etapie.


"Dla JPL ciekawe są też polskie technologie w kontekście planów wysłania na Marsa kolejnego helikoptera. Politechnika Rzeszowska ma znakomite narzędzia i ludzi do badań i optymalizacji śmigieł takiego pojazdu, który ma latać w atmosferze 100 razy rzadszej od ziemskiej" - dodał szef POLSA. Jak podkreślił, agencji udało się ostatnio znaleźć polską firmę, która buduje bardzo dobre śmigła do motolotni. POLSA próbuje ją skontaktować z JPL w kwestii napędu marsjańskiego helikoptera.


POLSA ma też ambicje włączenia do programu kosmicznego firmy The Batteries z Podkarpackiej Doliny Lotniczej. Spółka ta opracowała przemysłową metodę produkcji baterii suchych - niezawierających ciekłego elektrolitu. "Takie baterie wytrzymują ekstremalne temperatury, mają wysokie prądy ładowania i rozładowania bez utraty własności. Rozmawiają już z największymi producentami, a naszą ambicją jest włączenie ich do programu kosmicznego" - przekazał prof. Wrochna.


Jak przypomniał, w Polsce mamy też technologię ogniw perowskitowych, a także budujemy elementy konstrukcyjne do zastosowań kosmicznych. Można zatem już myśleć o spięciu tych elementów: baterii, perowskitów, elementów konstrukcyjnych w systemy energetyczne nowej generacji dla długotrwałych misji kosmicznych - ocenił szef POLSA.(PAP)


wkr/ mk/


Kraj i świat

2023-10-03, godz. 19:50 Derek Wang rozpocznie 2. Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych Fryderyk Chopin jest największą polską marką w kulturze - powiedział Piotr Gliński na wtorkowej konferencji 2. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego… » więcej 2023-10-03, godz. 19:50 Rosja/ Prokuratura żąda 9,5 roku kolonii karnej dla dziennikarki Owsiannikowej, znanej z antywojennego protestu Rosyjska prokuratura żąda 9,5 roku pozbawienia wolności dla byłej dziennikarki rosyjskiej telewizji państwowej Mariny Owsiannikowej, znanej z antywojennego… » więcej 2023-10-03, godz. 19:40 Synoptyk IMGW: w nocy silny wiatr, możliwe niewielkie opady deszczu i burze W nocy spore niebezpieczeństwo mogą stanowić silne podmuchy wiatru, miejscami do 90 kilometrów na godzinę. Z prognoz wynika, że na północy kraju spadnie… » więcej 2023-10-03, godz. 19:40 Azerbejdżan/ Władze zatrzymały trzech byłych prezydentów nieuznawanej Republiki Górskiego Karabachu Władze zatrzymały trzech byłych prezydentów nieuznawanej Republiki Górskiego Karabachu - poinformował niezależny od władz na Kremlu rosyjski portal Meduza… » więcej 2023-10-03, godz. 19:40 W Dzienniku Ustaw rozporządzenie MSWiA o przywróceniu kontroli granicznej ze Słowacją(krótka) W Dzienniku Ustaw we wtorek wieczorem opublikowano rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o przywróceniu tymczasowo kontroli granicznej… » więcej 2023-10-03, godz. 19:40 Opolskie/ Kolizja szynobusu z samochodem na trasie Opole-Nysa Jedna osoba została ranna w wyniku kolizji szynobusu z samochodem osobowym na trasie Opole-Nysa - poinformował dyżurny KW Państwowej Straży Pożarnej w O… » więcej 2023-10-03, godz. 19:30 Premier: Donald Tusk jest politycznym mężem Angeli Merkel Partia Donalda Tuska głosuje w Brukseli za przyspieszeniem przyjęcia paktu migracyjnego. Gdyby rzeczywiście byli przeciwko nielegalnej imigracji, to zagłosowaliby… » więcej 2023-10-03, godz. 19:20 Wielkopolskie/ Ponad 28,5 mln euro wsparcia dla samorządów ze wschodu regionu Łącznie ponad 28,5 mln euro otrzymało 21 samorządów wschodniej części województwa wielkopolskiego tworzących dwa związki Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych… » więcej 2023-10-03, godz. 19:00 Radom/ Sześciu muzyków w finale Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego Utwory sześciu kompozytorów z Polski, Hiszpanii, Niemiec, Dani Włoch i USA zostały zakwalifikowane do drugiego etapu V Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego… » więcej 2023-10-03, godz. 19:00 Współpraca dwustronna i bezpieczeństwo w regionie tematami rozmowy ministrów obrony Polski i Słowenii Rozwój współpracy dwustronnej oraz sytuacja bezpieczeństwa w regionie to główne tematy wtorkowej rozmowy szefa MON Mariusza Błaszczaka z ministrem obrony… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »