Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-09, 19:50 Autor: PAP

Kajakarze i kanadyjkarki rywalizowali o kwalifikację do mistrzostw świata

Kajakarze Jakub Stepun i Przemysław Korsak oraz kanadyjkarki Sylwia Szczerbińska i Julia Walczak wygrali w Poznaniu wyścigi kwalifikacyjne na dwójkach na dystansie olimpijskim 500 m. Stawką było prawo startu w sierpniowych mistrzostwach świata w Duisburgu.

W rywalizacji kanadyjkarek do rywalizacji stanęły trzy osady: oprócz Szczerbińskiej i Walczak, także Dorota Borowska z Aleksandrą Jacewicz oraz Magdalena Stanny z Patrycją Mendelską.


"Od tego biegu zależała nasza przyszłość w tym sezonie, bowiem walczyłyśmy, która z osad popłynie w mistrzostwach świata w Duisburgu. A te są jednocześnie kwalifikacją do igrzysk olimpijskich w Paryżu" - tłumaczyła Walczak, która wraz z Szczerbińską wygrały o 19 sekund nad parą Stanny - Mendelska. Trzecia z osad została zdyskwalifikowana za nieprzepisowe ominięcie bojki.


"Wiedziałyśmy, co mamy zrobić, byłyśmy przygotowane na zwycięstwo, a wynik końcowy jest tego potwierdzeniem. Nie wiedziałyśmy na co stać Olę i Dorotę, bo nie trenujemy razem na co dzień w kadrze, ale byłyśmy raczej pewne siebie. Teraz możemy skupić się tylko na docelowej imprezie" - dodała Szczerbińska.


W biegu kajakarzy pewnie wygrali Stepun z Korsakiem, którzy stworzyli osadę zaledwie kilka dni temu. Pokonali oni młodzieżowy duet Jarosław Kajdanek - Alex Borucki oraz Jakuba Michalskiego i Sławomira Witczaka. Nie oznacza to jednak, że akurat zwycięzcy wystąpią w tej konkurencji w Duisburgu. Trener kadry kajakarzy Ryszard Hoppe akurat tych zawodników chce desygnować do czwórki.


"Szkoda, że nie mogli wystąpić Wojciech Pilarz z Wiktorem Leszczyńskim, bowiem ten pierwszy doznał kontuzji. Natomiast sytuacja wygląda tak, że jeśli Stepun i Korsak nie znajdą się w czwórce, to mają pierwszeństwo w rywalizacji na dwójce. W przypadku, gdy popłyną w czwórce, wówczas jeszcze zobaczymy, kto wsiądzie do dwójki" - tłumaczył szkoleniowiec.


W sobotę na Torze Regatowym Malta rozpoczną się mistrzostwa Polski. W jedynkach na dystansach olimpijskich będą one również kwalifikacją do kadry na mistrzostwa świata.(PAP)


autor: Marcin Pawlicki


lic/ pp/


Kraj i świat

2023-09-23, godz. 14:00 Węgry/ Szef Rosatomu: wszystkie przeszkody w rozbudowie elektrowni jądrowej w Paksu zostały usunięte Wszystkie przeszkody w rozbudowie elektrowni jądrowej w Paksu w środkowych Węgrzech zostały usunięte dzięki procesowi przygotowań i licencjonowania w ostatnich… » więcej 2023-09-23, godz. 14:00 Na konwencji Lewicy o budowie i finansowaniu 300 tys. mieszkań na tani wynajem (opis) Planujemy zbudować 300 tys. mieszkań na tani wynajem. W pierwszym roku nasz program będzie kosztował 20 mld zł, będzie sfinansowany m.in. ze środków KPO… » więcej 2023-09-23, godz. 14:00 KO: Koniec z traktowaniem przedsiębiorców, jak maszynek do wyciskania pieniędzy Dość i koniec traktowania przedsiębiorców przez państwo jak maszynek do wyciskania pieniędzy - powiedział w sobotę poseł KO Arkadiusz Marchewka. Wśród… » więcej 2023-09-23, godz. 13:40 Warszawa/ Symboliczny mur – instalacja z lustrem weneckim w miejscu historycznej granicy getta (wideo) Symboliczny mur - instalacja z lustrem weneckim - stanęła w Warszawie na historycznej granicy getta. Chcemy przywołać pamięć tych tragicznych wydarzeń z… » więcej 2023-09-23, godz. 13:30 Podlaskie/ Pomnik i tablica upamiętniające Rok Kodeksu Supraskiego w regionie W monasterze w Supraślu k. Białegostoku odsłonięty został w sobotę pomnik i tablica upamiętniające 'Kodeks supraski' - cenny zabytek piśmiennictwa słowiańskiego… » więcej 2023-09-23, godz. 13:20 Premier: rząd PiS będzie kontynuował i rozwijał politykę senioralną (krótka) Rząd PiS będzie robił wszystko, aby kontynuować i rozwijać wielką i szeroką politykę senioralną - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił… » więcej 2023-09-23, godz. 13:20 Ekstraklasa piłkarska - Radomiak - Puszcza 0:0 (do przerwy) Radomiak Radom - Puszcza Niepołomice 0:0 do przerwy Sędzia: Marcin Szczerbowicz (Olsztyn).   W 26. min. bramkarz Puszczy, Oliwier Zych obronił rzut… » więcej 2023-09-23, godz. 13:10 Szef MON: żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej skutecznie dbają o bezpieczeństwo Polski W czasach, gdy za naszymi wschodnimi granicami trwa agresja Rosji na Ukrainę, terytorialsi z poświęceniem realizują zadania, do których zostali powołani… » więcej 2023-09-23, godz. 13:10 Liderzy Trzeciej Drogi: musimy zatrzymać tych, którzy doprowadzają do wojny domowej (opis) I wspólnota, i wolność jest czymś, co nam się wszystkim należy. Musimy zatrzymać tych, którzy doprowadzają do wojny domowej. Mówimy stop nienawiści… » więcej 2023-09-23, godz. 13:00 Niemcy/ Bloomberg: państwowa firma SEFE (dawniej Gazprom Germania) ponownie handluje rosyjskim LNG Znacjonalizowana przez niemiecki rząd jesienią 2022 roku firma gazowa SEFE (dawniej: Gazprom Germania) po raz pierwszy od początku ubiegłorocznego kryzysu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »