Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-09, 19:40 Autor: PAP

Sasin do klubów "GP": trzeba znaleźć pieniądze na zbrojenia; w budżecie na ten cel mamy 100 mld zł

Trzeba znaleźć pieniądze na zbrojenia i nie możemy oszczędzać – powiedział minister aktywów państwowych Jacek Sasin, cytowany przez portal niezalezna.pl. Podkreślił, że w budżecie na zbrojenia jest przewidziane 100 mld zł, a w środkach pozabudżetowych od 30 do 40 mld zł.

Jak przekazał portal niezalezna.pl, wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, mówiąc na Forum Klubów "Gazety Polskiej" województwa podlaskiego, wskazał, iż "nasz budżet, po 8 latach rządów PiS, jest dwukrotnie wyższy, niż był w 2015 r.". W opinii wicepremiera, za zwiększenie wpływów do budżetu odpowiadają uszczelnienie systemu finansowego i przyspieszony rozwój gospodarczy. Przekazał, że wpływy z VAT i innych podatków są wyższe pomimo tego, iż rząd obniżył podatki.


Sasin odniósł się również do wzrostu wydatków państwowych na zbrojenia.


"Trzeba znaleźć pieniądze na zbrojenia i nie możemy oszczędzać. Wzrost wydatków jest ponad dwukrotny - wydawaliśmy na zbrojenia niecałe 50 mld złotych, teraz w samym budżecie mamy 100 mld zł i w środkach pozabudżetowych od 30 do 40 mld zł. Musimy to robić, choć wielu powie, że można wydać na coś innego" – ocenił wicepremier.


"Zawsze musimy zadawać sobie pytanie - czy być zadłużonym i wolnym czy niezadłużonym i okupowanym? Rząd przedwojenny dbał o wartość złotówki i można było wydać na zbrojenia tylko tyle, by nie naruszać stabilności złotówki, tylko jakie znaczenie miała silna złotówka w 1939 roku? Czy nie lepiej byłoby, by ta złotówka osłabła, ale mielibyśmy silną armię? My nie będziemy szli tą drogą. Nawet gdybyśmy mieli się zadłużać, będziemy to robić, by mieć silną armię" – podsumował minister.


Ministerstwo Finansów poinformowało w piątek, że Rada Ministrów przyjęła nowelizację ustawy budżetowej. W nowelizacji na rok 2023 przyjęto dochody budżetu państwa na poziomie 601,4 mld zł, wydatki 693,4 mld zł, a deficyt budżetowy na koniec 2023 r. nie będzie większy niż 92 mld zł. (PAP)


ra/ skr/


Kraj i świat

2023-10-04, godz. 12:40 Rybnik/ Kilkanaście osób poszkodowanych w zderzeniu autobusu i ciężarówki Kilkanaście osób zostało poszkodowanych w wyniku zderzenia autobusu komunikacji miejskiej i ciężarówki w Rybniku, osiem z nich zostało przewiezionych do… » więcej 2023-10-04, godz. 12:40 Formuła 1 - w Katarze Verstappen pojedzie po trzeci tytuł (zapowiedź) Lider cyklu, dwukrotny mistrz świata Formuły 1 Holender Max Verstappen z Red Bulla już podczas weekendowej Grand Prix Kataru może sobie zapewnić trzeci z… » więcej 2023-10-04, godz. 12:40 UE/ Europosłanka Szydło: nigdy nie zgodzimy się na przyjmowanie nielegalnych migrantów Nigdy nie zgodzimy się na przyjmowanie nielegalnych migrantów, na relokacje. Nie zgodzimy się też na to, aby Polska musiała płacić jakieś kary, które… » więcej 2023-10-04, godz. 12:40 Szef Spotify ujawnił prawdziwy powód zerwania współpracy z Meghan Markle Tego lata szwedzki gigant streamingowy zakończył współpracę z Meghan Markle i księciem Harrym. We wspólnym komunikacie obie strony przekonywały, że mimo… » więcej 2023-10-04, godz. 12:40 Piotr Gliński: prócz muzeów trzeba budować też mniejsze instytucje pamięci (opis) Oprócz muzeów, instytucji, które mają status muzealny, jest olbrzymia potrzeba budowania czy wspierania znacznie mniejszych instytucji pamięci. Tymi instytucjami… » więcej 2023-10-04, godz. 12:30 Białystok/ Książka z biblioteki Izabeli Branickiej zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim Książka z biblioteki Izabeli Branickiej, żony Jana Klemensa, fundatora Białegostoku, jest październikowym zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim w Białymstoku… » więcej 2023-10-04, godz. 12:30 Prezydent: edukacja artystyczna jest czymś więcej niż tylko wyzwaniem intelektualnym (krótka) Edukacja artystyczna jest czymś więcej niż tylko wyzwaniem intelektualnym. Studia muzyczne łączą elementy formowania intelektualnego z doskonaleniem umiejętności… » więcej 2023-10-04, godz. 12:30 Hiszpania/ Szef Związku Wydawców Hiszpańskich: nasze relacje z Polską są coraz lepsze, m.in. dzięki literaturze Polska i Hiszpania nie są już krajami odległymi od siebie, a wymiana kulturalna, w tym wzajemne poznawanie literatury, przybliża oba narody - powiedział PAP… » więcej 2023-10-04, godz. 12:30 Policja w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zatrzymała poszukiwanego Sebastiana M. (opis) Policja w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, wspierana przez polską Specjalną Grupę Poszukiwawczą, w środę zatrzymała poszukiwanego listem gończym Sebastiana… » więcej 2023-10-04, godz. 12:30 Ryanair: w tegoroczne wakacje Polacy najchętniej latali do Hiszpanii Polacy podróżujący irlandzkimi liniami Ryanair najchętniej w tegoroczne wakacje wybierali Hiszpanię, Włochy, Grecję i Chorwację - poinformował w środę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »