Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-09, 19:30 Autor: PAP

Szef UdSKiOR: Koncepcje Międzymorza są nadal aktualne

Na naszych oczach, w chwili, w której Ukraina walczy o swoją niepodległość, koncepcje Międzymorza powracają i są nadal aktualne – powiedział w piątek szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk podczas XII Konferencji Świętokrzyskiej.

W piątek Instytut Historyczny Nurtu Niepodległościowego im. Andrzeja Ostoja Owsianego zorganizował w Centrum Edukacyjnym w Wólce Milanowskiej XII Konferencję Świętokrzyską pt. „Program Międzymorza – w okresie II RP i w stanie wojennym”.


Jak podkreślił uczestniczący w wydarzeniu szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, koncepcja utworzenie sojuszu państw Europy Środkowo-Wschodniej, która była promowana w latach dwudziestych XX w. przez Józefa Piłsudskiego, współcześnie powracają w związku z wojną w Ukrainie.


„Wdrożenie koncepcji Międzymorza w 1920 roku przez Józefa Piłsudskiego nie powiodło się, ponieważ wówczas nasi potencjalni partnerzy m.in. Litwa i Białoruś nie dostrzegali zagrożenia, jakie istniało w tej części Europy zarówno ze strony Wschodu, jak i Zachodu. Teraz, po latach, okazuje się, że twórcy tej idei mieli absolutną rację. Na naszych oczach, w chwili, w której Ukraina walczy o swoją niepodległość, koncepcje Międzymorza powracają i są nadal aktualne” – powiedział PAP Jan Józef Kasprzyk.


Jego zdaniem współczesna sytuacja geopolityczna pokazuje, że w Europie Środkowo-Wschodniej musi istnieć blok państw ściśle ze sobą współpracujących. „Po pierwsze, po to, aby przeciwstawiać się imperialnym zapędom Moskwy. Z drugiej strony blok współpracujących ze sobą państw Europy Środkowej może być partnerem, a nie klientem dla Europy Zachodniej, chociażby pod względem spraw gospodarczych” – powiedział.


Idea współpracy między krajami leżącymi od Bałtyku do Morza Czarnego była przedstawiona przez Józefa Piłsudskiego. Stworzenie sojuszu w tej części Europy miało dać przeciwwagę dla imperialistycznych tendencji Związku Radzieckiego i Niemiec.


W 2015 roku z inicjatywy prezydentów Polski i Chorwacji została powołana grupa Trójmorza. Pierwszy szczyt odbył się w Dubrowniku w 2016 r. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym. Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry.(PAP)


Autor: Wiktor Dziarmaga


wdz/ dki/


Kraj i świat

2023-10-04, godz. 16:10 Minister Anna Moskwa: 140 mln zł na odbetonowanie miast do 50 tys. mieszkańców Na tworzenie nawierzchni wodoprzepuszczalnych, parków i ogrodów, a także na budowę zbiorników retencyjnych mniejsze miasta będą mogły otrzymać do 2 mln… » więcej 2023-10-04, godz. 16:10 Uniwersytet Bostoński mianuje Melissę L. Gilliam jedenastą w historii rektorką Uniwersytetu Bostońskiego (MediaRo… Administratorka Uniwersytetu Stanu Ohio, lekarka i naukowczyni wzbogaci uczelnię swoją pasją do nauk humanistycznych oraz dwudziestoletnim doświadczeniem zarządczym… » więcej 2023-10-04, godz. 16:10 Wielkopolskie/15 mln euro unijnych środków dla samorządów Gniezna i okolic 15 mln euro unijnych środków trafi na rozwój Gniezna i okolic. Porozumienie w sprawie powstania na terenie dziesięciu tamtejszych samorządów Zintegrowanych… » więcej 2023-10-04, godz. 16:10 Źródło PAP: ambasadorowie państw członkowskich UE przyjęli w Brukseli pakt migracyjno-azylowy; Polska i Węgry przeciw… W Brukseli na posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich przy Unii Europejskiej przyjęto ostatni element paktu migracyjno-azylowego. Polska i Węgry były… » więcej 2023-10-04, godz. 16:10 Grecja/ Ateny chcą sankcji na państwa odmawiające przyjmowania z powrotem deportowanych z UE migrantów Grecja wzywa inne państwa Unii Europejskiej do przyjęcia planu sankcji wobec krajów, które odmawiają przyjmowania migrantów deportowanych z UE - poinformował… » więcej 2023-10-04, godz. 16:10 Motocyklowe MŚ - po 11 latach Marquez odchodzi z teamu Hondy Po jedenastu latach współpracy sześciokrotny motocyklowy mistrz świata w 'królewskiej' klasie MotoGP Hiszpan Marc Marquez rozwiązał kontrakt ze swoim zespołem… » więcej 2023-10-04, godz. 16:10 D. Tusk: nie podniesiemy wieku emerytalnego - sprawa definitywnie zamknięta Nie podniesiemy wieku emerytalnego, sprawa jest definitywnie zamknięta; wróciłem do polskiej polityki nie po to, by zmieniać wiek emerytalny - powiedział… » więcej 2023-10-04, godz. 16:00 Śląska Straż Graniczna: ruch na przejściach płynny; kontrole wyrywkowe Ruch na przejściach granicznych ze Słowacją, po tymczasowym wprowadzeniu kontroli, jest płynny; nie ma korków. Straż Graniczna przeprowadza wyrywkowe kontrole… » więcej 2023-10-04, godz. 16:00 Tajwan/ Szefowie partii komunistycznej oskarżeni o "infiltrację"; władze ostrzegają przed ingerencją Chin w wybory Szef i wiceszef Tajwańskiej Ludowej Partii Komunistycznej zostali oskarżeni o zmowę z organami rządowymi Chin w celu wywarcia wpływu na lokalne wybory - podało… » więcej 2023-10-04, godz. 16:00 P.Czarnek: Politechnika Bydgoska rozwija się bardzo dynamicznie (opis) Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich jest chyba najbardziej dynamicznie rozwijającą się politechniką w kraju - powiedział w środę w Bydgoszczy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »