Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-09, 19:00 Autor: PAP

Zmarła senator Barbara Borys-Damięcka (opis)

Barbara Borys-Damięcka, reżyser teatralna i telewizyjna, senator RP od 2007 roku (VII, VIII, IX i X kadencji), Marszałek Senior X kadencji zmarła w piątek w wieku 85 lat. Odeszła postać nietuzinkowa, oddana kulturze i drugiemu człowiekowi - napisał szef klubu KO Borys Budka.

"Dziś odeszła od nas Barbara Borys-Damięcka, reżyser teatralna i telewizyjna, od 2007 roku senator RP. Postać nietuzinkowa, oddana kulturze i drugiemu człowiekowi. Cześć Jej Pamięci" - napisał szef klubu KO na Twitterze.


Barbara Borys-Damięcka urodziła się w 1937 roku i była w obecnym parlamencie najstarszą parlamentarzystką. Przez całe zawodowe życie była związana z telewizją i teatrem. W 1959 r. ukończyła studia na Wydziale Organizacji Produkcji i Reżyserii PWSTiF w Łodzi. Była m.in. asystentką Andrzeja Munka.


Już rok przed skończeniem studiów, w 1958 r. rozpoczęła pracę w raczkującej telewizji, z którą była związana przez 35 lat, do 1993 r. Zaczynała jako kamerzysta, a następnie przez lata była czołowym reżyserem telewizyjnym, adaptowała na warunki telewizyjne spektakle Andrzeja Wajdy, Adama Hanuszkiewicza i innych wybitnych reżyserów, współpracowała ściśle z Jerzym Gruzą. Była też reżyserką telewizyjną słynnego "Kabaretu Starszych Panów", czy spektakli w ramach kryminalnego cyklu "Kobra". Byłą ponadto reżyserką jednego z odcinków serialu "Stawka większa niż życie" w wersji Teatru TV. W sumie zrealizowała ponad 200 spektakli telewizyjnych.


"Barbara Borys-Damięcka była w środowisku artystycznym znana jako osoba wyjątkowo dobrze zorganizowana i poukładana" - wspominała ją w 2019 roku piosenkarka i dziennikarka Joanna Rawik, która znała marszałek senior Senatu od lat 60. "To zapewne był jeden z powodów jej sukcesów jako reżysera telewizyjnego, trzeba bowiem pamiętać, że w latach 60. wiele spektakli Teatru Telewizji było nadawanych na żywo i ich realizacja wymagała dużego talentu organizacyjnego" - dodała.


Po odejściu z TVP, w latach 1997–2007 Borys-Damięcka pełniła funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Syrena w Warszawie. Odchodząc z teatru namaściła na swojego następcę Wojciecha Malajkata. Była też przewodniczącą Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów.


Już w 2004 r. rozpoczęła karierę polityczną, kandydując bez powodzenia w pierwszych wyborach do Parlamentu Europejskiego z listy Inicjatywy dla Polski, która nie osiągnęła progu wyborczego.


W wyborach parlamentarnych w 2007 r. startowała do Senatu w okręgu warszawskim jako kandydatka Platformy Obywatelskiej, uzyskała mandat, zdobywając największą liczbę głosów w Polsce – 605 972. W wyborach parlamentarnych w 2011 r. ponownie została kandydatką do Senatu w okręgu wyborczym nr 44 (również z komitetu PO), uzyskała mandat na kolejną kadencję liczbą 196 735 głosów. W 2015 r. po raz trzeci została senatorem, poparło ją 164 796 osób.


W wyborach w 2019 r. z powodzeniem ubiegała się o senacką reelekcję jako kandydatka Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 43, otrzymując 157 359 głosów. Jako najstarsza senator 12 listopada 2019 r. poprowadziła — jako marszałek senior — pierwsze posiedzenie Senatu X kadencji. Miała być marszałkiem seniorem Senatu już w 2015 r., ale wtedy zrezygnowała ze względów zdrowotnych.


Pierwszym mężem Barbary Borys-Damięckiej był operator Andrzej Borys. Potem przez lata była żoną aktora Damiana Damięckiego, z którym ma syna Grzegorza Damięckiego, również aktora.


W VII kadencji Senatu była zastępczynią przewodniczącego Komisji Kultury i Środków Przekazu. W VIII kadencji była zastępczynią przewodniczącego Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. Jako senator do końca była aktywna, udzielając się w pracach komisji kultury.


Odznaczona została Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w uznaniu wybitnych zasług w twórczości telewizyjnej oraz osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju Telewizji Polskiej. (PAP)


autor: Piotr Śmiłowicz


pś/ mok/


Kraj i świat

2023-09-23, godz. 13:00 Niemcy/ Bloomberg: państwowa firma SEFE (dawniej Gazprom Germania) ponownie handluje rosyjskim LNG Znacjonalizowana przez niemiecki rząd jesienią 2022 roku firma gazowa SEFE (dawniej: Gazprom Germania) po raz pierwszy od początku ubiegłorocznego kryzysu… » więcej 2023-09-23, godz. 13:00 Litwa/ W Bezdanach w 115. rocznicę "akcji czterech premierów" odsłonięto tablicę W sobotę w Bezdanach na Litwie odsłonięto tablicę upamiętniającą akcję pod Bezdanami, czyli napad na rosyjski pociąg pocztowy na stacji Bezdany niedaleko… » więcej 2023-09-23, godz. 12:50 Nowa Lewica: planujemy zbudować 300 tys. mieszkań na tani wynajem (krótka) Planujemy zbudować 300 tys. mieszkań na tani wynajem, w pierwszym roku nasz program będzie kosztował 20 mld zł, będzie sfinansowany m.in. ze środków KPO… » więcej 2023-09-23, godz. 12:30 Śląskie/ Społecznicy chcą przy wsparciu budżetu obywatelskiego wyremontować parowóz Społecznicy ze Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych (SGKW) - operatora zabytkowej kolejki wąskotorowej łączącej Bytom z Miasteczkiem Śląskim… » więcej 2023-09-23, godz. 12:30 Liga saudyjska - dwa gole Ronaldo i piąta z rzędu wygrana Al-Nassr Cristiano Ronaldo zdobył dwa gole, przyczyniając się do zwycięstwa Al-Nassr nad Al-Ahli 4:3 w piłkarskiej ekstraklasie saudyjskiej. Portugalczyk z dziewięcioma… » więcej 2023-09-23, godz. 12:30 Francja/ Papież spotkał się z prezydentem Emmanuelem Macronem Papież Franciszek, składający wizytę w Marsylii na południu Francji, spotkał się w sobotę z prezydentem Emmanuelem Macronem. Rozmowę przeprowadzili w… » więcej 2023-09-23, godz. 12:30 Beata Szydło: pomoc dla Ukrainy – tak, wspieranie – tak, ale na nieco innych zasadach Pomoc dla Ukrainy - tak, wspieranie - tak, ale na nieco innych zasadach, to znaczy musi być sytuacja bardzo jasna: kładziemy na stole dla was ofertę pomocy… » więcej 2023-09-23, godz. 12:30 Lubelskie/ Dwaj mężczyźni zatrzymani za zakłócenie wiecu premiera odpowiedzą za wykroczenie Dwaj mężczyźni zatrzymani w piątek wieczorem za zakłócenie spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z mieszkańcami Świdnika (Lubelskie) odpowiedzą za… » więcej 2023-09-23, godz. 12:20 Prezes PSL: Najkrótsza droga do dechrystianizacji Polski wiedzie przez PiS (krótka2) Najkrótsza droga do dechrystianizacji Polski wiedzie przez PiS; trzeba wyprowadzić Polskę z rynsztoka hejtu i nienawiści, o tym będą te wybory - mówił… » więcej 2023-09-23, godz. 12:10 PKO Bieg Charytatywny - Baumgart-Witan: to miłe, że mogę komuś pomóc ''To miłe, że biegając robię coś dla siebie, kraju, ale także mogę komuś pomóc. To jest coś niesamowitego '- powiedziała Iga Baumgart-Witan przed startem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »