Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-09, 14:10 Autor: PAP

Wrocław/ Blisko 27 tys. nastolatków zaszczepionych przeciwko wirusowi HPV w ramach miejskiego programu

Blisko 27 tys. nastolatków zostało zaszczepionych przeciwko wirusowi HPV w ramach trwającego od 12 lat miejskiego programu darmowych szczepień. Tym samym osiągnięto poziom wyszczepialności na poziomie 72,5 proc. Wrocław przeznaczył na ten cel ponad 9 mln zł.

1 czerwca w Polsce ruszył powszechny, darmowy program szczepień przeciwko wirusowi HPV dla dziewczynek i chłopców w wieku 12 i 13 lat, finansowany z budżetu państwa. W stolicy Dolnego Śląska darmowe szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka realizowane są już od 12 lat. W tym czasie we Wrocławiu zaczepionych zostało blisko 27 tys. nastolatków, a miasto wydało na ten cel ponad 9 mln zł.


Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMW Joanna Nyczak podkreśliła, że start rządowego programu szczepień nie oznacza, że Wrocław zawiesza działalność w tym zakresie. „Ministerstwo Zdrowia finansuje zakup szczepionek i organizację szczepień, ale nie prowadzi edukacji dotyczącej HPV. Dlatego we Wrocławiu wciąż będziemy organizować w szkołach spotkania edukacyjne dla młodzieży i ich rodziców. W takich spotkaniach wzięło do tej pory udział ponad 30 tys. rodziców i ponad 37 tys. dzieci. Chcemy, aby wrocławianki i wrocławianie świadomie dokonywali wyborów, gwarantujących bezpieczeństwo zdrowotne dla siebie i swoich dzieci” – powiedziała.


W ramach wrocławskiego programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) od 2010 roku realizowane są działania, obejmujące nie tylko szczepienia, ale także szereg przedsięwzięć edukacyjnych dla nastolatków i ich rodziców. Dzięki tym działaniom Wrocław może pochwalić się rekordową wyszczepialnością na poziomie 72,5 procent. Na podobnym poziomie szczepione są nastolatki m.in. w Finlandii, Norwegii, Szwecji czy Wielkiej Brytanii – podał magistrat.


Zdaniem prof. Alicji Chybickiej, specjalistki onkologii i hematologii dziecięcej, immunologii i transplantologii klinicznej, taka edukacja powinna być prowadzona w całej Polsce. „Wirus HPV jest odpowiedzialny za raka szyjki macicy u kobiet, ale także nowotwory górnych dróg oddechowych u mężczyzn – a te nowotwory zabijają. Edukacja jest niezbędnym czynnikiem, by skutecznie z nimi walczyć. Wrocław zawsze był miastem, które dbało o zdrowie mieszkańców, a tak wysoka wyszczepialność oznacza, że miejski program jest bardzo skuteczny” – wskazała.


Ze 140 przychodni, które dotąd szczepiły nastolatki we Wrocławiu, nowe umowy z Ministerstwem Zdrowia podpisało 79 placówek. Lista przychodni dostępna jest na stronie: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienie-ktore-chroni-przed-rakiem. Rodzice mogą zgłosić się do wybranej przez siebie placówki.


Z danych magistratu wynika, że we Wrocławiu, w roku szkolnym 2022/2023, programem szczepień przeciwko HPV objętych zostało w sumie 4 034 trzynastolatków, w tym 2 019 chłopców. Po upływie 6 miesięcy od pierwszej dawki należy ponownie zgłosić się do poradni po drugą dawkę szczepienia. Takie postępowanie gwarantuje optymalną ochronę przed HPV, a tym samym przed rakiem szyjki macicy oraz innymi chorobami nowotworowymi będącymi następstwem zakażenia HPV. (PAP)


Autorka: Agata Tomczyńska


ato/ ann/


Kraj i świat

2023-09-29, godz. 18:10 Katowice/ XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga odbywać się będzie od 17-27 listopada Filharmonia Śląska już po raz kolejny zorganizuje Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. Jedenasta edycja odbędzie się w dniach 17… » więcej 2023-09-29, godz. 18:10 Premier: Lubin kojarzy się z siłą polskiej gospodarki Lubin kojarzy się z siłą polskiej gospodarki. Tak, jak Lublin się rozwija, staje się coraz silniejszy gospodarczo, tak chciałbym, by cały czas rozwijała… » więcej 2023-09-29, godz. 18:00 Ekstraklasa piłkarska – trener Warty: bez Exposito Śląsk nie miałby tylu punktów Piłkarze Warty w sobotę zagrają z wiceliderem Śląskiem Wrocław, który jeszcze w maju rozpaczliwie walczył o utrzymanie się w ekstraklasie. Trener poznaniaków… » więcej 2023-09-29, godz. 18:00 W. Brytania/ Nałożono sankcje na organizatorów pseudowyborów na okupowanych terenach Ukrainy Władze Wielkiej Brytanii poinformowały w piątek o nałożeniu sankcji na podmioty i osoby zaangażowane w organizację niedawnych fikcyjnych wyborów w czterech… » więcej 2023-09-29, godz. 18:00 USA/ W Nowym Jorku wprowadzono stan wyjątkowy z powodu gwałtownych ulew i lokalnych podtopień (opis) Gubernator amerykańskiego stanu Nowy Jork Kathy Hochul wprowadziła w piątek stan wyjątkowy na terenie miasta Nowy Jork z powodu gwałtownych ulew i lokalnych… » więcej 2023-09-29, godz. 17:50 Beach Pro Tour - Bryl i Łosiak ponieśli drugą porażkę, ale grają dalej Siatkarze plażowi Michał Bryl i Bartosz Łosiak ponieśli drugą porażkę w fazie grupowej turnieju Beach Pro Tour Elite 16 w Paryżu, przegrywając z Niemcami… » więcej 2023-09-29, godz. 17:50 Prezydent: harcerstwo odpowiada na wyzwania współczesności (krótka) Wierzę, że Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego będzie pokazywać, że harcerstwo jest nie tylko czymś, co ma 113 lat, ale że jest żywe, aktualne, wychodzi… » więcej 2023-09-29, godz. 17:50 USA/ Zmarła Dianne Feinstein wpływowa demokratyczna senator z Kalifornii, była burmistrz San Francisco Zmarła Dianne Feinstein, która przez ponad 30 lat była wpływową demokratyczną senator z Kalifornii, pierwszą kobietą na stanowisku szefa komisji ds. wywiadu… » więcej 2023-09-29, godz. 17:50 R. Trzaskowski o "Marszu Miliona Serc": chcemy pokazać pełną mobilizację i wiarę w zwycięstwo (opis) Zapraszam wszystkich na 'Marsz Miliona Serc' w najbliższą niedzielę; chcemy pokazać pełną mobilizację, wiarę w zwycięstwo; bądźmy tego dnia razem -… » więcej 2023-09-29, godz. 17:40 Łódź/ 40 mln zł dla Uniwersytetu Łódzkiego na rewitalizację kamienicy przy Sienkiewicza 21 Centrum badawcze Jerzego Giedroycia i studiów nad współczesną historią Polski i Europy Wschodniej to jednostka Uniwersytetu Łódzkiego, która zyska nową… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »