Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-09, 14:10 Autor: PAP

MS: Weto Ministra Sprawiedliwości wobec przywilejów LGBT w Unii Europejskiej (komunikat)

Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:


Weto Ministra Sprawiedliwości wobec przywilejów LGBT w Unii EuropejskiejNa polecenie Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro wiceminister Sebastian Kaleta zawetował dziś (9 czerwca br.) w Luksemburgu konkluzje Rady Europejskiej, które na specjalnych zasadach, w sposób preferencyjny i wybiórczy, traktują bezpieczeństwo osób LGBT w Unii Europejskiej. Polski sprzeciw wobec łamiącego zasadę równości dokumentu został zgłoszony podczas posiedzenia Rady Ministrów ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych.


- Prezydencja szwedzka forsuje przyjęcie przywilejów i szczególnych uprawnień dla osób LGBT. Nie uwzględnia natomiast postulatów Polski dotyczących konieczności ochrony innych mniejszości, w tym osób wierzących czy niepełnosprawnych. Stąd zasadny jest nasz sprzeciw - powiedział minister Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej w Ministerstwie Sprawiedliwości.


- Obecne rozwiązania prawne zarówno w prawie unijnym, jak i w polskim prawie krajowym, zapewniają odpowiednio wysoki poziom bezpieczeństwa wszystkim obywatelom UE – wyjaśnił. – Natomiast środowiska lewicowe pod hasłem tolerancji chcą narzucać przywileje dla osób LGBT, promują ich system wartości. Polska musi mieć odwagę, by bronić własnych wartości.


Skuteczne weto


Jak podkreślił w Luksemburgu Sebastian Kaleta, skoro odmawia się przedstawienia projektu odnoszącego się do problemu nienawiści wobec innych grup społecznych, np. chrześcijan, choć ataków antychrześcijańskich w Europie przybywa, to specjalny dokument ws. osób LGBT jest niebezpiecznym precedensem. Może bowiem ograniczać prawa i swobody obywatelskie innych mniejszości.


- Wszystkie ofiary przestępstw powinny być traktowane z takim samym szacunkiem. Wskazywanie jednej grupy społecznej jest sprzeczne z równością wobec prawa i zwalczaniem dyskryminacji. A to przecież fundamentalne zasady systemu prawnego Unii Europejskiej. Wybiórczość nie ma uzasadnienia w uniwersalnym charakterze praw człowieka i ich ochrony. – zaznaczył Sebastian Kaleta.


Minister Zbigniew Ziobro przypomniał, że to nie pierwsze weto, jakie skutecznie zastosował w obronie polskich interesów i wartości. Tak stało się w 2016 r., gdy w unijnym prawie dotyczącym dziedziczenia własności próbowano przeforsować tzw. małżeństwa homoseksualne. Podobnie było z powołaniem Prokuratury Europejskiej, która miała obejmować wszystkie kraje unijne. W efekcie weta polska prokuratura zachowała wszystkie swoje uprawnienia.


Przeciw przymusowi


- Nie ma też zgody Polski zgody na forsowaną przez Komisję Europejską przymusową relokację imigrantów. Z badań CBOS wynika, że 88 proc. Polaków czuje się w Polsce bezpiecznie, a w swym najbliższym otoczeniu – nawet ponad 90 proc. A Szwecja, której stolica jest dziś jedną z najniebezpieczniejszych stolic w Europie, gdzie przybywa przestępstw z użyciem broni palnej, chce nas uraczyć przymusową relokacją – mówił Michał Wójcik. Dodał, że Polski, która po napaści Rosji na Ukrainę przyjęła tak wielu uchodźców ukraińskich, nie trzeba uczyć empatii.Ochrona przed przemocą


Tematem obrad w Luksemburgu był też projekt dyrektywy dotyczącej zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Sebastian Kaleta zgłosił wątpliwości m.in. co do stosowania w unijnej dyrektywie pojęcia „gender”, które nie ma definicji w prawie podstawowym UE. Wiceminister wskazał też, że dzięki ustawom antyprzemocowym Polska dołączyła do państw, w których obowiązuje najwyższy standard ochrony ofiar tego typu przestępstw. Systematycznie wdrażane są też zmiany dotyczące m.in. ścigania stalkingu, zwalczania pornografii dziecięcej, zaostrzania kar za przestępstwa seksualne.Tematem obrad była również nowelizacja dyrektywy w sprawie zapobiegania handlowi ludźmi, zwalczania tego procederu oraz ochrony ofiar. Polska dążyła do jasnego zapewnienia, że nowe formy handlu ludźmi, dotyczące przymusowego małżeństwa lub nielegalnej adopcji, będą definiowane przez prawo krajowe. Z poszanowaniem suwerenności państw przy określaniu definicji małżeństwa, przesłanek kwalifikujących do zawarcia małżeństwa oraz adopcji dzieci. Zostało to potwierdzone w projektowanej dyrektywie.


UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


kom/ rbk/


Kraj i świat

2023-09-29, godz. 20:00 Liga hiszpańska - Almeria zwolniła trenera Almeria, zamykająca tabelę hiszpańskiej ekstraklasy, zwolniła trenera Vicente Moreno. Klub nie podał nazwiska jego następcy. Tymczasowo piłkarzy poprowadzi… » więcej 2023-09-29, godz. 20:00 Szef NATO: jestem przekonany, że Polska będzie nadal dostarczać pomoc wojskową Ukrainie Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył w piątek, że jest przekonany, iż Polska będzie nadal dostarczać pomoc wojskową Ukrainie 'mimo nieporozumień'… » więcej 2023-09-29, godz. 20:00 Ekstraklasa piłkarska - Stal - Korona 2:3 (wynik) PGE FKS Stal Mielec - Korona Kielce 2:3 (1:2) Bramki: 0:1 Jewgienij Szykawka (20-głową), 0:2 Martin Remacle (22), 1:2 Krystian Getinger (33-karny), 1:3 Jakub… » więcej 2023-09-29, godz. 20:00 1. liga piłkarska - Polonia - Podbeskidzie 2:0 Polonia Warszawa - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:0 (0:0). Bramki: 1:0 Mateusz Michalski (51-karny), 2:0 Szymon Kobusiński (87- karny). Żółta kartka -… » więcej 2023-09-29, godz. 19:50 Premier: PO jest największym zagrożeniem dla swobody przemieszczania się osób w UE Platforma Obywatelska jest największym zagrożeniem dla swobody przemieszczania się osób w ramach Unii Europejskiej - powiedział w piątek premier Mateusz… » więcej 2023-09-29, godz. 19:50 Gdańsk/Uroczyste przekazanie uchwały specjalnej Senatu Lechowi Wałęsie W Gdańsku odbyła się uroczystość wręczenia uchwały specjalnej Senatu RP Lechowi Wałęsie z okazji 80 urodzin i 40 rocznicy Pokojowej Nagrody Nobla. Senat… » więcej 2023-09-29, godz. 19:40 Synoptyk IMGW: noc pochmurna z przelotnymi opadami deszczu W nocy z piątku na sobotę chmury nie dotrą jeszcze tylko do krańców południowo-wschodnich Polski i tam zachmurzenie będzie małe. Na pozostałym obszarze… » więcej 2023-09-29, godz. 19:40 Wiceminister Bromber: jest wyraźny boom na studiowanie na kierunkach medycznych (wywiad) Jest wyraźny boom na studiowanie na kierunkach medycznych. 'Pakiet dla młodych”, podniesienie wynagrodzeń, zwiększenie naborów na studia i na rezydentury… » więcej 2023-09-29, godz. 19:40 MRiRW: potrzebne są zrównoważone działania dot. Morza Bałtyckiego Potrzebne są zrównoważone działania dot. Morza Bałtyckiego, które będą uwzględniać zarówno aspekt środowiskowy, jak i bezpieczeństwo żywnościowe… » więcej 2023-09-29, godz. 19:40 Doradca prezydenta Zełenskiego: zaprosiliśmy na Ukrainę wszystkich kandydatów w wyborach prezydenckich w USA Wszyscy kandydaci w wyborach prezydenckich w USA, zaplanowanych na listopad 2024 roku, otrzymali od nas zaproszenia do złożenia wizyty na Ukrainie; chcemy, żeby… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »