Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-09, 13:00 Autor: PAP

ZUS: liczba dopłat do emerytur Ukraińców jest niewielka

Liczba dopłat wypłacanych obywatelom Ukrainy jest niewielka - informuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Odprowadzenie jednej składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie otwiera automatycznie drogi do otrzymania dopłaty do minimalnej emerytury dla cudzoziemca; Trzeba spełnić inne ściśle określone warunki - podkreśla.

W oświadczeniu dla PAP rzecznik ZUS odniósł się do doniesień piątkowej "Rzeczpospolitej". "Wystarczy jedna składka, by obywatel Ukrainy czy Białorusi mógł dostać polską emeryturę minimalną – umowy z tymi krajami otworzyły pole do nadużyć" - napisała w piątek "Rz".


Rzecznik ZUS podkreślił, że odprowadzenie jednej składki do FUS nie otwiera automatycznie drogi do otrzymania dopłaty do minimalnej emerytury dla cudzoziemca. "Aby cudzoziemiec mógł otrzymać dopłatę musi spełnić określone warunki. Przysługuje ona wyłącznie w razie zamieszkiwania w Polsce. Jeśli osoba zamieszkuje w innym państwie, dopłata do minimum z Polski nie przysługuje” – wyjaśnił.


Jak poinformował, liczba dopłat wypłacanych obywatelom Ukrainy "jest niewielka". "W 2021 dotyczyła 1 215 osób, w 2022 r. dotyczyła 1 205 osób, a obecnie wypłacamy dopłatę dla 1 170 obywateli Ukrainy" - podkreślił. Jak wyjaśnił, że "malejąca skala dopłat związana jest między innymi z tym, że obywatele Ukrainy podejmują w Polsce zatrudnienie". "Osiąganie przychodu z tytułu pracy albo prowadzenie działalności gospodarczej w wysokości przekraczającej wysokość dopłaty, powoduje brak prawa do dopłaty do minimum. Druga przyczyna malejącej skali dopłat związana jest z wyjazdami obywateli Ukrainy z Polski" - wskazał rzecznik.


ZUS przypomniał, że Polska i Ukraina podpisały w 2012 roku dwustronną umowę o zabezpieczeniu społecznym, chroniącą osoby, które pracują lub pracowały w obu tych państwach. Umowa o zabezpieczeniu społecznym zakłada, że ustalając prawo do emerytury bierze się pod uwagę również okresy ubezpieczenia w drugim państwie. „Nie oznacza to jednak, że Fundusz Ubezpieczeń Społecznych finansuje emerytury obywateli Ukrainy za okresy pracy na terenie ich macierzystego kraju. Każde państwo wypłaca świadczenie proporcjonalnie do długości okresów ubezpieczenia w każdym z nich" - podkreślił Żebrowski.


Zwrócił uwagę, że obywatele Ukrainy, podobnie jak inni obcokrajowcy, aby otrzymać Polską emeryturę, muszą spełnić szereg warunków i odprowadzać składki w naszym kraju. Natomiast dodatek do minimalnej emerytury w Polsce będzie im przysługiwał tylko, jeśli mieszkają na terenie naszego kraju.


Żebrowski podkreślił, że ZUS ma narzędzia, aby weryfikować, czy cudzoziemiec ma prawa do świadczenia. "Fakt zamieszkiwania w Polsce przez cudzoziemca jest sprawdzany zarówno na etapie składania wniosku o świadczenia, jak również w okresie wypłaty świadczenia. Osoby ubiegające się o polskie emerytury nie tylko składają oświadczenie o miejscu zamieszkania pod rygorem odpowiedzialności karnej, ale także na żądanie ZUS muszą przedłożyć dokument potwierdzający legalny pobyt w Polsce" - poinformował. Zaznaczył, że "Legalność pobytu cudzoziemca w Polsce potwierdzają takie dokumenty jak np.: karta stałego pobytu, karta pobytu rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, karta czasowego pobytu. Częstotliwość weryfikacji zamieszkania cudzoziemca w Polsce zależy od rodzaju i ważności dokumentu potwierdzającego legalność pobytu w Polsce danego klienta" - wyjaśnił.


"Przy weryfikacji miejsca zamieszkania cudzoziemca ZUS współpracuje także ze swoimi odpowiednikami w państwach, z którymi łączy Polskę umowa dwustronna o zabezpieczeniu społecznym, w tym instytucją ukraińską. Procedury stosowane przez obie instytucje przy obsłudze wniosków emerytalno-rentowych wymuszają weryfikację, w drodze współpracy administracyjnej, szeregu informacji dotyczących przyznawania i wypłaty świadczeń, w tym również dane adresowe świadczeniobiorców" - zaznaczył rzecznik.


"O wyjeździe z Polski informują też sami świadczeniobiorcy, z uwagi na konieczność prawidłowej obsługi przez ZUS podatku dochodowego od emerytur i rent. Świadczeniobiorcy są prawnie zobowiązani – jako podatnicy – poinformować ZUS o każdej zmianie adresu. W sytuacji zatajenia takiej informacji osoba zainteresowana musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi ze strony ZUS, w tym ze wszczęciem postępowania o zwrot nienależnie pobranego świadczenia, z postępowaniem egzekucyjnym włącznie oraz potencjalną odpowiedzialnością karną" - dodał Żebrowski.


Jak napisał rzecznik, ZUS wymienia na bieżąco informacje o zmianie wysokości ukraińskich świadczeń w celu pomniejszenia kwoty dopłaty o wysokości tego świadczenia. Weryfikuje również, na podstawie danych zapisanych na koncie ubezpieczonego, osiąganie przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, w celu zweryfikowania dalszego prawa do pobierania dopłaty.


Autorka: Delfina Al Shehabi


del/ ann/


Kraj i świat

2023-10-03, godz. 18:30 Prognoza pogody na 4 i 5 października Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, północna i wschodnia Europa będzie jeszcze w zasięgu niżu, którego ośrodek przemieści się nad… » więcej 2023-10-03, godz. 18:30 M. Wassermann: PiS jest ugrupowaniem prokobiecym Prawo i Sprawiedliwość nie dyskryminuje kobiet, ale wręcz je wspiera - zapewniła we wtorek poseł PiS Małgorzata Wassermann. Wskazała, że PiS jest ugrupowaniem… » więcej 2023-10-03, godz. 18:30 Toruń/ Zaprezentowano honorowy komitet poparcia "jedynki" PiS Krzysztofa Szczuckiego W Toruniu zaprezentowano we wtorek honorowy komitet poparcia lidera listy PiS w wyborach do Sejmu Krzysztofa Szczuckiego. W komitecie znaleźli się m.in. była… » więcej 2023-10-03, godz. 18:20 Premier: niebawem przedstawimy kolejną część programu profrekwencyjnego Na terenach wiejskich o wiele mniej osób uczestniczy w wyborach, a przecież głos musi być tak samo ważny w gminach miejsko-wiejskich, jak i w dużych miastach… » więcej 2023-10-03, godz. 18:20 J. Kowalski: W Polsce powinien być zniesiony przywilej wyborczy dla mniejszości narodowych W Polsce powinien być zniesiony przywilej wyborczy dla mniejszości narodowych - mówił we wtorek wiceminister sprawiedliwości Janusz Kowalski, który przyjechał… » więcej 2023-10-03, godz. 18:20 Rybnik/ Utrudnienia w związku z budową brakującego odcinka obwodnicy Odcinki trzech ulic zostaną od środy zamknięte w Rybniku (Śląskie) w związku z trwającą budową brakującego odcinka obwodnicy tego miasta w ciągu Drogi… » więcej 2023-10-03, godz. 18:20 Katowice pilotażowo skorzystają z pomocy owiec przy utrzymaniu zieleni Z pomocy owiec pilotażowo skorzysta samorząd Katowic w utrzymaniu zieleni w dzielnicy Brynów. Stado 35 owiec kaukaskich odmiany bezmlecznej rozpoczęło pracę… » więcej 2023-10-03, godz. 18:20 Prezydent: Joe Biden podkreślił, że możemy być pewni wsparcia ze strony NATO w przypadku prowokacji (opis) Prezydent USA Joe Biden podkreślił, że Polska może być pewna stuprocentowego wsparcia ze strony NATO, zarówno Kwatery Głównej, jak i państw członkowskich… » więcej 2023-10-03, godz. 18:20 Seszele/ Lider opozycji oskarżony o czary; twierdzi, że sprawa jest motywowana politycznie Lider głównej partii opozycyjnej Republiki Seszeli, kandydat w najbliższych wyborach prezydenckich, został oskarżony o czary. Po zatrzymaniu wyszedł z aresztu… » więcej 2023-10-03, godz. 18:10 Podlaskie/ Strażacy opanowali pożar w Biebrzańskim PN, w nocy teren będzie jeszcze monitorowany Strażacy opanowali pożar, który we wtorek wczesnym popołudniem wybuchł na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Trwa dogaszanie pojedynczych miejsc, w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »