Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-09, 06:10 Autor: PAP

Kiwi jako lek na zaparcia

Spożywanie dwóch owoców kiwi dziennie przynosi ulgę w zaparciach - informuje „The American Journal of Gastroenterology”.

Zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego (FGID), określane też jako zaburzenia interakcji jelitowo-mózgowych, są powszechne i kłopotliwe. Prowadzą do znacznej zachorowalności, kosztów i obniżenia jakości życia. Tylko w USA w 2014 r. FGID spowodowało blisko 223 000 przyjęć do szpitali, których koszt szacuje się na ponad 6 mld USD.


FGID obejmują między innymi zaparcia czynnościowe (FC) i zespół jelita drażliwego z dominującym zaparciem (IBS-C). Niedawne badania epidemiologiczne ujawniły globalne rozpowszechnienie FC na poziomie 11,7 proc., zaś IBS-C na poziomie 1,3 proc.


Pacjenci z FGID mogą mieć wiele objawów, w tym wzdęcia i ból brzucha. Do rozwoju objawów czynnościowych ze strony przewodu pokarmowego przyczynia się wiele czynników, w tym wiek, dieta, styl życia, leki, zaburzony skład flory jelitowej, zwiększona przepuszczalność ściany jelita, stany zapalne oraz współistniejące problemy psychiczne, takie jak lęk i depresja.


Środki przeczyszczające - zmiękczające stolec, stymulanty okrężnicy i środki wypełniające, są powszechnie przepisywane, skutecznie zwiększają częstość wypróżnień i sprawiają, że stolec staje się bardziej miękki w konsystencji, ale nie są powszechnie tolerowane przez pacjentów. Tym większe zainteresowanie naturalnymi metodami.


W randomizowanym kontrolowanym badaniu przeprowadzonym we Włoszech, Japonii i Nowej Zelandii dotyczącym osób cierpiących na zaparcia autorzy oceniali skuteczność spożywania dwóch owoców kiwi dziennie w porównaniu z innym naturalnym środkiem - psyllium (błonnikiem pochodzącym z babki jajowatej, w ilości 7,5 grama dziennie). W obydwu przypadkach podawanie środka przeciw zaparciom trwało 4 tygodnie, po czym przerywano je na cztery tygodnie i podawano drugi środek przez kolejne cztery tygodnie.


Jak się okazało, u osób spożywających kiwi znacznie poprawiła się konsystencja stolca, mniejsze były problemy z zaparciami, niestrawnością i refluksem oraz bólami brzucha. Zarówno psyllium, jak i kiwi skutecznie zmniejszały objawy zespołu nadwrażliwego jelita z zaparciami (IBS-C), ale tylko owoce kiwi wykazywały poprawę w zaparciach czynnościowych (FC) i FC + IBS-C. Spożywanie owoców kiwi wiązało się ze znacznie lepszymi wynikami niż psyllium w zakresie konsystencji stolca i potrzebnego wysiłku.(PAP)


Autor: Paweł Wernicki


pmw/ bar/


Kraj i świat

2023-10-02, godz. 19:40 Synoptyk IMGW: noc jedynie lokalnie deszczowa i mglista Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej noc ze poniedziałku na wtorek będzie deszczowa jedynie na północy kraju. Na Pomorzu i południu… » więcej 2023-10-02, godz. 19:40 Stalowa Wola/ Premier: nie chcemy importu zagrożenia do Polski, postawimy weto W wielu państwach Europy Zachodniej nie jest bezpiecznie. Nie chcemy importu zagrożenia do Polski. Postawimy jemu weto - mówił premier Mateusz Morawiecki… » więcej 2023-10-02, godz. 19:30 Portugalia-Hiszpania/ Rekordowe temperatury w październiku – ponad 37 stopni C W Portugalii i Hiszpanii kontynentalnej odnotowano w niedzielę i poniedziałek rekordowe jak na początek października temperatury powietrza - przekroczyły… » więcej 2023-10-02, godz. 19:30 Premier: w Parlamencie Europejskim posłowie PO głosują de facto za likwidacją państw narodowych 12 października Komisja Konstytucyjna Parlamentu Europejskiego ma głosować za przyjęciem zamian traktatowych. Propozycje, za którymi głosują posłowie PO… » więcej 2023-10-02, godz. 19:20 Premier w Stalowej Woli: zrepolonizowaliśmy część tego, co rozprzedała Platforma Obywatelska Zrepolonizowaliśmy część tego, co rozprzedali ci z PO - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki mówiąc o Hucie Stalowa Wola. Pokazał 'teczkę… » więcej 2023-10-02, godz. 19:20 MS: Otwarcie Sądu Rejonowego w Czeladzi (komunikat) Ministerstwo Sprawiedliwości informuje: Otwarcie Sądu Rejonowego w Czeladzi Wiceminister Katarzyna Frydrych dokonała dziś (2 października) uroczystego… » więcej 2023-10-02, godz. 19:20 Toruń/ Wręczono ok. 200 promes dla samorządów; w ramach wsparcia dla gmin popegeerowskich i na zabytki Ok. 200 promes dla samorządów wręczono w poniedziałek w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu w ramach VI edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dla… » więcej 2023-10-02, godz. 19:10 Premier: polska wizja Jarosława Kaczyńskiego pomogła wyciągnąć Polskę z neoliberalnego dziadostwa PO Są dwie wizje Polski: jest polska wizja Jarosława Kaczyńskiego, która pomogła wyciągnąć Polskę z neoliberalnego dziadostwa PO i jest niemiecka wizja Donalda… » więcej 2023-10-02, godz. 19:10 Węgry/ Prezydent i premier gratulują Katalin Kariko Nagrody Nobla Najwyższe władze państwowe z prezydent Katalin Novak i premierem Viktorem Orbanem pogratulowały biochemiczce Katalin Kariko Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii… » więcej 2023-10-02, godz. 19:10 Lubelskie/ J. Sasin: dalsze rządy PiS dają szansę tym ziemiom na rozwój i gwarantują bezpieczeństwo Dalsze rządy PiS dają szansę tym ziemiom na rozwój i gwarantują bezpieczeństwo - powiedział w poniedziałek we Włodawie (Lubelskie) minister aktywów państwowych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »