Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-08, 16:40 Autor: PAP

Włochy/ Premier Meloni i kanclerz Scholz rozmawiali o wsparciu dla Ukrainy i wspólnej odpowiedzi na kryzys migracyjny

Wsparcie dla Ukrainy prowadzone tak długo, jak będzie to konieczne i potrzeba wspólnego stawienia czoła kwestii migracji to główne tematy rozmowy premier Włoch Giorgii Meloni i kanclerza Niemiec Olafa Scholza w Rzymie w czwartek. "Nasze wsparcie dla sprawy ukraińskiej nie podlega dyskusji" - zapewniła szefowa włoskiego rządu.

Podczas spotkania z dziennikarzami po rozmowach w Palazzo Chigi premier Meloni i kanclerz Scholz zapewniali o bliskiej, owocnej współpracy między obu krajami w wielu dziedzinach i o wspólnym stanowisku w sprawie Ukrainy.


"Wszystkie osoby, na których spoczywa odpowiedzialność, rozumieją, że obrona suwerenności i wolności Ukraińców jest kluczowym warunkiem, by bronić także wolności, suwerenności i stabilności Europy oraz wartości, na jakich się opiera" - mówiła Giorgia Meloni.


Dodała: "Gwarantujemy nasze wsparcie dla Ukrainy dopóki, dopóty będzie to konieczne, ale pracujemy także dla pokoju. Jednak słowo +pokój+ nie może być mylone ze słowem +inwazja+. Pokój musi być sprawiedliwy i nie może nie brać pod uwagę apeli, woli oraz punktu widzenia zaatakowanego kraju".


Kanclerz Scholz zwrócił uwagę na spójność Europy w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, czego - dodał - nie przewidział Władimir Putin. "Nie docenił Europy" - dodał szef niemieckiego rządu.


"My stoimy razem u boku Ukrainy, którą popieramy na poziomie politycznym, finansowym, humanitarnym, wysyłając broń i prowadząc szkolenia wojskowe. Będziemy to robić tak długo, jak będzie to konieczne" - oświadczył Scholz.


Dodał, że wraz z Meloni wyrazili nadzieję, że w szczycie NATO w Wilnie 11-12 lipca weźmie udział nie tylko Finlandia, ale także Szwecja.


"Chcemy, aby ten szczyt skierował zwarty i mocny sygnał, który podkreśli spójność i determinację Sojuszu, by pomagać sobie nawzajem w razie potrzeby i by naprawdę bronić każdego centymetra kwadratowego terytorium NATO"- stwierdził kanclerz.


Giorgia Meloni poinformowała, że tematem rozmowy była też sprawa migracji.


"Rozmawialiśmy o tym, jak Włochy w tych miesiącach, dosyć samotnie, podejmują działania na Morzu Śródziemnym starając się uratować życie ludzkie" - wyjaśniła.


Włoska premier podkreśliła, że napływ migrantów zwiększył się, szczególnie z powodu "bardzo niekorzystnego splotu wydarzeń" w wielu krajach.


"W jego obliczu Włochy wykonują nadzwyczajną pracę. Ale uważam, że największym wyzwaniem jest to, by tę pracę wykonywać razem" - oceniła.


Meloni zaznaczyła, że priorytetami polityki migracyjnej powinny być: "obrona zewnętrznych granic UE, zwalczanie przemytu ludzi i sprzyjanie legalnej imigracji".


Mówiąc o konieczności współpracy z krajami pochodzenia migrantów i tranzytowymi dodała: "Uważam, że przede wszystkim należy bronić prawa do tego, by nie musieć emigrować, nie uciekać ze swojego domu".


Niemiecki kanclerz mówił, że migracja to wyzwanie , któremu trzeba razem stawiać czoła. "Musimy współpracować" - dodał.


Wyraził nadzieję na znalezienie wspólnej europejskiej odpowiedzi na kryzys migracyjny. Jak wskazał, taka polityka musi także przewidywać to, że "kto nie ma prawa pozostać, musi wrócić do swojego kraju".


Szefowa włoskiego rządu zapowiedziała, że w niedzielę uda się do Tunezji z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i premierem Holandii Markiem Ruttem, by - jak wyjaśniła - "otworzyć w wymiarze europejskim negocjacje, by pomóc temu krajowi, przeżywającemu trudności" i "uniknąć efektu domina w rezultacie dalszych problemów".


Jak ostrzegła premier, destabilizacja Tunezji miałaby poważne konsekwencje dla całej Afryki północnej, a także dla Europy.


Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)


sw/ adj/


Kraj i świat

2023-09-28, godz. 09:10 Zaproszenie do konsultacji raportu: „Kompetencje sektorowe wspierające zrównoważone finanse i inwestycje ESG” –… Sektorowa Rada ds. Kompetencji Finanse przedkłada do szerokich konsultacji rynkowych najnowszy raport, który prezentuje aktualne potrzeby kompetencyjne sektora… » więcej 2023-09-28, godz. 09:10 BIEC: konsumpcja jest słabym motorem wzrostu; Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury bez istotnej zmiany Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury we wrześniu br. nie zmienił się istotnie - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W ocenie ekspertów konsumpcja… » więcej 2023-09-28, godz. 09:10 Wrocław/ Wypadek na S8 w kierunku Warszawy; zablokowany jeden pas ruchu Na trasie S8 w kierunku Warszawy doszło do potrącenia pieszego. Ciężarówka spowodowała zderzenie z autem osobowym, które stało na pasie awaryjnym, ranny… » więcej 2023-09-28, godz. 09:10 Ukraina/ Lokalne władze: okupanci budują linię kolejową łączącą Mariupol z Rosją; to alternatywa wobec transportów… Rosyjscy okupanci rozpoczęli budowę linii kolejowej, która połączy kontrolowane przez Kreml tereny Donbasu na wschodzie Ukrainy, m.in. miasta Donieck i Mariupol… » więcej 2023-09-28, godz. 09:10 SN rozstrzygnął już 39 spraw wyborczych i referendalnych; najczęściej skarżona - odmowa rejestracji list do Sejmu Już 39 spraw w bieżącym procesie wyborczym i referendalnym rozstrzygnął Sąd Najwyższy - ustaliła Polska Agencja Prasowa. Najwięcej, 19 skarg, dotyczyło… » więcej 2023-09-28, godz. 09:10 Emmes wprowadza do Advantage eClinical funkcje telemedyczne (MediaRoom) Najnowsza aktualizacja należy do szerzej zakrojonej strategii stworzenia pierwszej w branży ujednoliconej platformy danych cyfrowych do badań zdecentralizowanych… » więcej 2023-09-28, godz. 09:10 Nagroda Yidana 2023: Michelene Chi i Shai Reshef uhonorowani najwyższym światowym wyróżnieniem w dziedzinie edukacji… HONG KONG, 28 września 2023 r. /PRNewswire/ -- Fundacja Nagrody Yidana przyznała profesor Uniwersytetu Stanowego w Arizonie Michelene Chi i prezesowi Uniwersytetu… » więcej 2023-09-28, godz. 09:10 Szef MKiDN: w ciągu 8 lat wybudowaliśmy, przekształciliśmy, wyremontowaliśmy muzea w ponad 300 miejscach w Polsce W ciągu 8 lat wybudowaliśmy, przekształciliśmy, wyremontowaliśmy i powołaliśmy nowe placówki muzealne w ponad 300 miejscach w Polsce - powiedział w czwartek… » więcej 2023-09-28, godz. 09:00 Piłkarski PP – trener GKS Katowice: Górnik nas wypunktował niczym wytrawny bokser 'Goście wypunktowali nas niczym wytrawny bokser” - ocenił trener pierwszoligowego GKS Katowice Rafał Górak po porażce u siebie z grającym w ekstraklasie… » więcej 2023-09-28, godz. 08:50 Kanada/ Nadzór bankowy przygląda się zagranicznym wpływom na banki Kanadyjski nadzór finansowy sprawdza, czy bezpieczeństwu banków i ubezpieczycieli nie zagrażają zagraniczne wpływy. Za trzy miesiące w Kanadzie wchodzą… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »