Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-08, 16:30 Autor: PAP

Podkarpackie/ Finał ogólnopolskiego konkursu piosenek Tadeusza Nalepy - w 80. rocznicę urodzin artysty

26 sierpnia, w 80. rocznicę urodzin Tadeusza Nalepy, w Zgłobniu – rodzinnej miejscowości artysty, odbędzie się finał ogólnopolskiego konkursu dla dzieci i młodzieży piosenek Nalepy. Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 10 lipca.

Tadeusz Nalepa całe swoje dzieciństwo i młodość spędził w Rzeszowie, ale pochodzi ze Zgłobnia. I tam, dokładnie w 80. rocznicę jego urodzin, odbędzie się specjalny koncert. Wystąpią mieszkańcy Zgłobnia oraz finaliści konkursu piosenek, które skomponował Tadeusz Nalepa.


„Był jednym z najwybitniejszych twórców w dziejach polskiej muzyki rozrywkowej. Nie tylko jako kompozytor, gitarzysta, wokalista i autor tekstów, ale również jako ten, który dokonał w niej znaczących artystycznych przełomów” – przekazał Tomasz Paulukiewicz, jeden z organizatorów urodzinowego koncertu Tadeusza Nalepy, który odbędzie się 26 sierpnia.


Konkurs adresowany jest do młodych wokalistów – dzieci i młodzieży. Eliminacje odbędą się na podstawie nagrań wysłanych do organizatorów, szczegóły można znaleźć na: www.urodzinynalepy.pl Finaliści wystąpią podczas koncertu plenerowego, zaśpiewają z towarzyszeniem zespołu pod kierownictwem Jerzego Czeluśniaka.


Tadeusz Nalepa urodził się 26 sierpnia 1943 r. Ukończył szkołę muzyczną w Rzeszowie w klasach skrzypiec, klarnetu i kontrabasu. Do gry namawiał go oraz inspirował ojciec, który sam nie był zawodowym muzykiem, ale umiał grać na różnych instrumentach. Dziadek Nalepy był skrzypkiem prymistą kapeli ze Zgłobnia.


Nalepa przez pierwsze lata swojej kariery występował pod szyldem zespołów Blackout i Breakout. Od początku lat 80. występował pod własnym nazwiskiem. Nazywano go już wtedy „ojcem polskiego bluesa”. Nalepa nagrywał i koncertował z wieloma muzykami. Byli wśród nich najwybitniejsi polscy instrumentaliści, zarówno rockowi jak i jazzowi. Grał nie tylko w Europie, grał też w Australii, Ameryce Północnej, czy klubach Nowego Jorku, jednego z tych miast gdzie narodził się blues.


Był gwiazdą wielu wielkich widowisk estradowych i telewizyjnych. Regularnie zapraszano go do udziału w najważniejszych i największych festiwalach muzycznych, takich jak Jazz Jamboree, Rawa Blues czy festiwal w Jarocinie, gdzie zawsze odgrywał pierwszoplanową rolę.


Nalepa jest autorem muzyki do ponad 200 piosenek. Nagrał 20 premierowych płyt studyjnych. Komponował muzykę do spektakli teatralnych i filmów. Za muzykę do filmu „Śmierć Dziecioroba” otrzymał nagrodę główną na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.


Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W Rzeszowie od 14 lat organizowany jest festiwal Breakout Days. Tegoroczny odbędzie się w dniach 14-16 września.


Tadeusz Nalepa został pochowany na warszawskich Powązkach. Artysta zmarł w Warszawie 4 marca 2007 roku. (PAP)


autorka: Agnieszka Lipska


al/ agz/


Kraj i świat

2023-09-28, godz. 09:10 Zaproszenie do konsultacji raportu: „Kompetencje sektorowe wspierające zrównoważone finanse i inwestycje ESG” –… Sektorowa Rada ds. Kompetencji Finanse przedkłada do szerokich konsultacji rynkowych najnowszy raport, który prezentuje aktualne potrzeby kompetencyjne sektora… » więcej 2023-09-28, godz. 09:10 BIEC: konsumpcja jest słabym motorem wzrostu; Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury bez istotnej zmiany Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury we wrześniu br. nie zmienił się istotnie - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W ocenie ekspertów konsumpcja… » więcej 2023-09-28, godz. 09:10 Wrocław/ Wypadek na S8 w kierunku Warszawy; zablokowany jeden pas ruchu Na trasie S8 w kierunku Warszawy doszło do potrącenia pieszego. Ciężarówka spowodowała zderzenie z autem osobowym, które stało na pasie awaryjnym, ranny… » więcej 2023-09-28, godz. 09:10 Ukraina/ Lokalne władze: okupanci budują linię kolejową łączącą Mariupol z Rosją; to alternatywa wobec transportów… Rosyjscy okupanci rozpoczęli budowę linii kolejowej, która połączy kontrolowane przez Kreml tereny Donbasu na wschodzie Ukrainy, m.in. miasta Donieck i Mariupol… » więcej 2023-09-28, godz. 09:10 SN rozstrzygnął już 39 spraw wyborczych i referendalnych; najczęściej skarżona - odmowa rejestracji list do Sejmu Już 39 spraw w bieżącym procesie wyborczym i referendalnym rozstrzygnął Sąd Najwyższy - ustaliła Polska Agencja Prasowa. Najwięcej, 19 skarg, dotyczyło… » więcej 2023-09-28, godz. 09:10 Emmes wprowadza do Advantage eClinical funkcje telemedyczne (MediaRoom) Najnowsza aktualizacja należy do szerzej zakrojonej strategii stworzenia pierwszej w branży ujednoliconej platformy danych cyfrowych do badań zdecentralizowanych… » więcej 2023-09-28, godz. 09:10 Nagroda Yidana 2023: Michelene Chi i Shai Reshef uhonorowani najwyższym światowym wyróżnieniem w dziedzinie edukacji… HONG KONG, 28 września 2023 r. /PRNewswire/ -- Fundacja Nagrody Yidana przyznała profesor Uniwersytetu Stanowego w Arizonie Michelene Chi i prezesowi Uniwersytetu… » więcej 2023-09-28, godz. 09:10 Szef MKiDN: w ciągu 8 lat wybudowaliśmy, przekształciliśmy, wyremontowaliśmy muzea w ponad 300 miejscach w Polsce W ciągu 8 lat wybudowaliśmy, przekształciliśmy, wyremontowaliśmy i powołaliśmy nowe placówki muzealne w ponad 300 miejscach w Polsce - powiedział w czwartek… » więcej 2023-09-28, godz. 09:00 Piłkarski PP – trener GKS Katowice: Górnik nas wypunktował niczym wytrawny bokser 'Goście wypunktowali nas niczym wytrawny bokser” - ocenił trener pierwszoligowego GKS Katowice Rafał Górak po porażce u siebie z grającym w ekstraklasie… » więcej 2023-09-28, godz. 08:50 Kanada/ Nadzór bankowy przygląda się zagranicznym wpływom na banki Kanadyjski nadzór finansowy sprawdza, czy bezpieczeństwu banków i ubezpieczycieli nie zagrażają zagraniczne wpływy. Za trzy miesiące w Kanadzie wchodzą… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »