Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-08, 16:10 Autor: PAP

Prezes RARS: przedstawiliśmy stronie ukraińskiej listę możliwej pomocy; będziemy reagować na bieżąco

Przedstawiliśmy stronie ukraińskiej listę możliwych obszarów pomocy po zniszczeniu przez Rosjan tamy na Dnieprze - poinformował PAP prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. Dodał, że obecnie priorytetem dla Ukraińców jest ewakuacja poszkodowanych z zagrożonych obszarów.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował w środę, że w związku z dramatyczną sytuacją ludności cywilnej po wysadzeniu przez Rosję zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce, Ukrainie zostanie przekazany sprzęt od Państwowej Straży Pożarnej. To 10 cystern na wodę o pojemności 18 tys. litrów, a także 10 pomp wysokiej wydajności około 12 tys. litrów na minutę każda.


Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski przekazał w rozmowie z PAP, że stronie ukraińskiej przedstawiona została lista możliwej pomocy. "Jesteśmy w stałym kontakcie; będziemy reagować na bieżące potrzeby" - powiedział prezes RARS. Dodał, że Ukraińcy obecnie koncentrują się na ewakuacji osób poszkodowanych.


Jak dowiedziała się PAP, na liście zaoferowanej pomocy znalazły się m.in. zapory, osuszacze i inny sprzęt przeznaczony do usuwania skutków powodzi.


Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podało w środę, że o pomocy Ukrainie po zniszczeniu tamy na Dnieprze z komisarzem UE ds. zarządzania kryzysowego Janezem Lenarcziczem rozmawiał wiceminister Bartosz Grodecki.


"Potwierdziłem u komisarza złożenie przez stronę ukraińską zapotrzebowania i wniosku o uruchomienie Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. Przekazałem także informację na temat aktualnej sytuacji w regionie oraz o udzielonej już przez nasz rząd pomocy. Poprosiłem również o zintensyfikowanie działań pomocowych oraz zadeklarowałem wsparcie naszego hubu logistycznego" - mówił PAP Bartosz Grodecki.


O zapotrzebowanie rzeczowe strona ukraińska wystąpiła za pośrednictwem Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego (ERCC) w ramach unijnego mechanizmu. MSWiA przypomniało w środę, że Polska od 2022 roku zabiegała o wsparcie dla Ukrainy we wstąpieniu do tego systemu.


Władze Ukrainy poinformowały, że Rosjanie wysadzili w nocy z poniedziałku na wtorek zaporę w Nowej Kachowce, która tworzy rozciągający się na 240 km Zbiornik Kachowski. Według władz ukraińskich zlokalizowana na zaporze hydroelektrownia została całkowicie zniszczona i może to być "największa katastrofa technologiczna od dziesięcioleci". (PAP)


Autor: Marcin Chomiuk


mchom/ agz/


Kraj i świat

2023-09-28, godz. 10:50 P. Müller: nasze wewnętrzne sondaże pokazują, że mamy szansę na samodzielną większość Według naszych wewnętrznych badań mamy szansę na samodzielną większość, dlatego te 2,5 tygodnia jest dla nas kluczowe - podkreślił w czwartek w Radiu… » więcej 2023-09-28, godz. 10:50 Ukraina/ Szef MSZ: jesteśmy głęboko wdzięczni polskiemu społeczeństwu i władzom Jesteśmy bardzo szczerze i głęboko wdzięczni polskiemu społeczeństwu i władzom, które od początku rosyjskiej inwazji zaoferowały nam swą pomoc i otwarte… » więcej 2023-09-28, godz. 10:40 M. Błaszczak: dopóki rządzi PiS, linia obrony jest i będzie na Bugu, a nie na Wiśle (opis) Dopóki rządzi Prawo i Sprawiedliwość, linia obrony jest i będzie na Bugu, a nie na Wiśle - powiedział w czwartek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak… » więcej 2023-09-28, godz. 10:40 Ukraina/ Szef MSZ: wojna o zboże nie jest potrzebna ani nam, ani Polsce Historia, teraźniejszość i aktualna sytuacja bezpieczeństwa nie pozostawiają nam innego wyboru, jak tylko przezwyciężyć kryzys w relacjach z Polską; wojna… » więcej 2023-09-28, godz. 10:30 Czechy/ Media: premier Fiala chce, a prezydent Pavel nie chce, by czeski ambasador urzędował w Moskwie Prezydent Petr Pavel nie chce, aby Czechy miały ambasadora w Moskwie. Innego zdania jest premier Petr Fiala i szef MSZ Jan Lipavsky, napisał portal gazety Lidove… » więcej 2023-09-28, godz. 10:30 Minister rolnictwa: jest cisza po stronie amerykańskiej ws. budowy silosów zbożowych w Polsce Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski wie, że z ust prezydenta Joe Bidena padła obietnica budowy silosów zbożowych w Polsce, jednak jest cisza w tej sprawie… » więcej 2023-09-28, godz. 10:20 R. Telus: Taras Kaczka swoimi wypowiedziami szkodzi Ukraińcom Ukraiński wiceminister gospodarki i handlu Taras Kaczka znów próbuje szachować Polskę; swoimi wypowiedziami szkodzi Ukraińcom i relacjom społeczeństwa… » więcej 2023-09-28, godz. 10:20 MON: Ataki hybrydowe na polsko-białoruskiej granicy przebiegały i wciąż przebiegają pod ścisłą kontrolą funkcjonariuszy… Ataki hybrydowe na polsko-białoruskiej granicy przebiegały i wciąż przebiegają pod ścisłą kontrolą funkcjonariuszy białoruskich służb - podkreśliło… » więcej 2023-09-28, godz. 10:20 PIE: w ciągu 7 miesięcy br. Polska wyeksportowała 90 tys. ton gofrów i wafli wartych 503 mln euro Polska wyeksportowała w pierwszych siedmiu miesiącach br. 90 tys. ton gofrów i wafli o wartości 503 mln euro - poinformowali analitycy Polskiego Instytutu… » więcej 2023-09-28, godz. 10:20 Austria/ Media: ministrowie 5 krajów Europy Środkowej za utrzymaniem kanałów komunikacji z Rosją Na środowym spotkaniu nieformalnej grupy politycznej Central 5 (C5) w Wiedniu ministrowie spraw zagranicznych Austrii, Czech, Słowacji, Słowenii i Węgier opowiedzieli… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »