Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-08, 08:50 Autor: PAP

POLSA: do końca dekady możliwa polska misja na orbitę Księżyca

Polska Agencja Kosmiczna ocenia, że do końca dekady może rozpocząć pierwszą polską misję orbitalną wokół Księżyca. Chodzi o pojazd, który z orbity księżycowej poszukiwałby na Srebrnym Globie pewnych minerałów - powiedział PAP prezes POLSA prof. Grzegorz Wrochna.

POLSA stara się o uruchomienie jeszcze w tym roku zarezerwowanych przez MRiT środków, które pozwolą zacząć prace przygotowawcze dla polskiej misji orbitalnej wokół Księżyca.


"Po konsultacjach i burzy mózgów z firmami, uczelniami, instytutami doszliśmy do wniosku, że pierwszą polską misją na Księżyc mógłby być właśnie orbiter, który za pomocą wiązek podczerwieni skanował powierzchnię w poszukiwaniu minerałów, zwłaszcza takich, z których dałoby się uzyskiwać wodę, wodór, tlen, czyli to, co najbardziej potrzebne do zakładania baz" - podkreślił prof. Wrochna.


Jak zastrzegł, cały czas aktualny jest program polskiego łazika księżycowego, ale orbiter można skonstruować w miarę szybko, aparatura pomiarowa jest już testowana na Ziemi i na pewno przed końcem dekady taki pojazd mógłby się znaleźć na orbicie Księżyca.


"Oczywiście do dostarczenia go tam potrzebni są nam Amerykanie i to był jeden z tematów niedawnych rozmów z administratorem NASA Billem Nelsonem w czasie jego wizyty w Polsce. Nelson mógł na własne oczy zobaczyć jak rozwija się polski sektor kosmiczny, a współpraca z amerykańską agencją jest coraz bardziej obiecująca" - zaznaczył szef POLSA.


W 2021 r. POLSA podpisała deklarację Artemis Accords, która otworzyła drogę do udziału w programie Artemis, czyli załogowych lotów na Księżyc. "Cały czas uczestniczymy w dyskusjach o celach i szczegółach technicznych przyszłych misji na Księżyc, ale i na Marsa" - podkreślił prof. Wrochna.


W ciągu najbliższych miesięcy NASA ogłosi konkurs na instrumenty naukowe, które załogowe misje Artemis zabiorą na Księżyc. "Planujemy w tym konkursie wziąć udział, integrując działania polskiego przemysłu i jednostek naukowych, aby jakieś urządzenie skonstruować i dostarczyć na Srebrny Glob" - zaznaczył szef POLSA. W jego ocenie, czasu jest niewiele, na planowaną na koniec 2025 r. misję Artemis 3 pewnie już nie zdążymy, ale na Artemis 4, która ma ruszyć w 2028 r. - jak najbardziej.


Konkurs ma charakter otwarty, NASA nie precyzuje rodzaju aparatury. "Na pewno musiałoby to być coś, co przyniesie wartość dodaną. Takie podejście ma na celu zachęcenie naukowców z całego świata, żeby sami wymyślili coś nowatorskiego. Mam nadzieję, że Polsce takie pomysły się pojawią" - ocenił prezes Agencji. Polski sektor kosmiczny zaczynał właśnie od projektowania i budowy aparatury badawczej, więc potencjał mamy - zaznaczył.(PAP)


wkr/ amac/


Kraj i świat

2023-10-03, godz. 19:00 Radom/ Sześciu muzyków w finale Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego Utwory sześciu kompozytorów z Polski, Hiszpanii, Niemiec, Dani Włoch i USA zostały zakwalifikowane do drugiego etapu V Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego… » więcej 2023-10-03, godz. 19:00 Współpraca dwustronna i bezpieczeństwo w regionie tematami rozmowy ministrów obrony Polski i Słowenii Rozwój współpracy dwustronnej oraz sytuacja bezpieczeństwa w regionie to główne tematy wtorkowej rozmowy szefa MON Mariusza Błaszczaka z ministrem obrony… » więcej 2023-10-03, godz. 19:00 UE/ KE: 61 mln euro z Funduszu Spójności na modernizację linii kolejowej między Gdynią a Słupskiem We wtorek Komisja Europejska zatwierdziła inwestycję o wartości ponad 61 mln euro ze środków Funduszu Spójności na lata 2014-2020 na modernizację linii… » więcej 2023-10-03, godz. 19:00 USA/ Syn prezydenta Bidena nie przyznał się w sądzie do nielegalnego posiadania broni Syn prezydenta USA Joe Bidena, Hunter Biden, nie przyznał się przed sądem do nielegalnego posiadania broni. Przesłuchanie w tej sprawie odbyło się we wtorek… » więcej 2023-10-03, godz. 18:50 USA/ Pierwsza w historii firma została ukarana za zaśmiecanie kosmosu Władze USA po raz pierwszy w historii nałożyły grzywnę na firmę, która zostawiła starego satelitę na orbicie okołoziemskiej. Federalna Komisja Łączności… » więcej 2023-10-03, godz. 18:50 W. Brytania/ Szefowa MSW: nadchodzi huragan masowej imigracji Świat stoi wobec nadchodzącego huraganu masowej imigracji - ostrzegła we wtorek brytyjska minister spraw wewnętrznych Suella Braverman w przemówieniu wygłoszonym… » więcej 2023-10-03, godz. 18:50 Gdańsk/ Europoseł Patryk Jaki (SuW) ma przeprosić Agnieszkę Pomaską (KO); zapadł wyrok w procesie wyborczym Sąd Okręgowy w Gdańsku we wtorek w procesie wyborczym nakazał europosłowi Patrykowi Jakiemu m.in. przeproszenie w mediach społecznościowych posłankę KO… » więcej 2023-10-03, godz. 18:40 Piłkarska LM - starcie Napoli z Realem Madryt w cieniu trzęsienia ziemi Wtorkowe starcie Napoli z Realem Madryt uważane jest za hit 2. kolejki piłkarskiej Ligi Mistrzów. W poniedziałek wieczorem Neapol nawiedziło trzęsienie ziemi… » więcej 2023-10-03, godz. 18:40 Wyjątkowy miniserial "Światło, którego nie widać" 2 listopada w katalogu Netflix Tej jesieni na platformie Netflix z pewnością nie zabraknie mocnych tytułów, a tym, który już teraz warto zapamiętać, jest miniserial „Światło, którego… » więcej 2023-10-03, godz. 18:40 Lubuskie/ W Długoszynie wybuchł gaz z butli, dwie osoby lekko poszkodowane W jednym z mieszkań we wsi Długoszyn, w pow. sulęcińskim (Lubuskie) doszło do wybuchu gazu, prawdopodobnie ulatniającego się z nieszczelnej butli. Dwie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »