Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-07, 21:30 Autor: PAP

KPRP: Informacja o procedurze stosowania prawa łaski (komunikat)

- Kancelaria Prezydenta RP informuje:


Zgodnie z art. 139 Konstytucji Prezydent RP stosuje prawo łaski. Prawa łaski nie stosuje się do osób skazanych przez Trybunał Stanu.


Prezydent RP stosuje prawo łaski w szczególności wobec osób skazanych wyrokiem przez sąd powszechny za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, w zakresie wymierzonej tym wyrokiem kary lub środków karnych.


Możliwe jest zastosowanie prawa łaski bezpośrednio na podstawie art.139 Konstytucji RP, w tym także przed uprawomocnieniem się wyroku w postaci tzw. abolicji indywidualnej, co potwierdza orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego.


Konstytucyjne pojęcie prawa łaski jest pojemniejsze znaczeniowo od pojęcia ułaskawienia odnoszącego się do procedury przewidzianej w Kodeksie postępowania karnego.


Akt łaski stosowany jest przede wszystkim, gdy skutki wyroku są nadmiernie dolegliwe, a ich represyjny charakter znacznie przekracza poziom zamierzony przez sąd, gdy wymagają tego względy humanitaryzmu i sprawiedliwości, a nie można uczynić im zadość w drodze postępowania sądowego oraz gdy występują wyjątkowe, nieznane dotąd wydarzenia.


Akt łaski – jako konstytucyjnie określona kompetencja Głowy Państwa – nie podlega kontroli. Prawo do stosowania łaski jest konstytucyjnym uprawnieniem osobistym Prezydenta, wykonywanym bezpośrednio przez Głowę Państwa. Decyzję w przedmiocie stosowania prawa łaski – ułaskawieniu lub odmowie zastosowania tego prawa – Prezydent podejmuje samodzielnie.


Art. 144 ust. 2 Konstytucji umieszcza stosowanie prawa łaski w katalogu prerogatyw Głowy Państwa, zwalniając ten akt z konieczności udzielenia kontrasygnaty przez Prezesa Rady Ministrów. Akt łaski, jako prerogatywa prezydencka, nie podlega kontroli.


Postępowanie ułaskawieniowe po uprawomocnieniu się wyroku na podstawie Kodeksu postępowania karnego


Prezydent RP podejmuje decyzję w przedmiocie zastosowania (lub niezastosowania) ułaskawienia po zapoznaniu się ze wszystkimi dokumentami dotyczącymi osoby skazanej (m.in.: aktami sądowymi, a w szczególności treścią wyroku, jego uzasadnieniem, wywiadami środowiskowymi, opiniami administracji z zakładów karnych, opiniami sądów, wnioskiem Prokuratora Generalnego).


Prośby o ułaskawienie przekazuje się na podstawie art. 565 § 2 K.p.k. Prokuratorowi Generalnemu celem nadania im biegu w trybie art. 561 K.p.k. (tzw. „tryb pierwszy”) albo w trybie art. 567 § 2 K.p.k. (tzw. „tryb drugi – prezydencki, z urzędu”).


Tryb pierwszy polega na przekazaniu prośby o ułaskawienie do Prokuratora Generalnego, który następnie przesyła ją do sądu, który wydał w danej sprawie wyrok. Jeżeli w danej sprawie orzekał tylko sąd pierwszej instancji i wyda on opinię pozytywną, to przesyła Prokuratorowi Generalnemu akta sprawy wraz ze swoją opinią, a w razie negatywnej opinii pozostawia prośbę bez dalszego biegu.


Tryb drugi polega również na przekazaniu prośby skazanego o ułaskawienie do sądu jak w trybie pierwszym z tym, że negatywne zaopiniowanie prośby przez sąd nie powoduje pozostawienia prośby bez biegu. Nadanie biegu prośbie w „trybie drugim” ma miejsce wówczas, gdy z treści prośby wynika uzasadnione przypuszczenie, że skazany może zasługiwać na łaskę z następujących powodów, np.:


odbycia znacznej części kary pozbawienia wolności,


bardzo trudnej sytuacji rodzinnej, materialnej lub zdrowotnej,


nienagannej opinii środowiskowej, czy zakładu karnego,


znacznego upływu czasu od popełnienia przestępstwa,


wielokrotnego pozostawiania przez sądy prośby bez dalszego biegu i tym samym uniemożliwienie Prezydentowi RP rozpatrzenia danej sprawy,


naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem.


Nadanie prośbie skazanego biegu w „trybie drugim” nie przesądza jednak o decyzji Prezydenta RP dotyczącej ułaskawienia. Prezydent – po analizie wszystkich przedstawionych dokumentów – podejmuje merytoryczną decyzję w sprawie ułaskawienia, pozytywną bądź negatywną.


Informacja o orzeczeniach Trybunału Konstytucyjnego


Zgodnie z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego:


wyrokiem z dnia 17 lipca 2018 r. sygn. akt K 9/17 (Dz.U. z 2018 r. poz. 1387);


wyrokiem z dnia 26 czerwca 2019 r. sygn. akt K 8/17 (Dz.U. z 2019 r. poz. 1255);


postanowieniem z dnia 2 czerwca 2023 r. sygn. akt Kpt 1/17 (M.P. z 2023 r. poz. 549)


prerogatywa Prezydenta RP wykonywana na podstawie art. 139 Konstytucji RP obejmuje zastosowanie prawa łaski bezpośrednio na podstawie Konstytucji w postaci aktu abolicji indywidualnej.


Prawo łaski jest wyłączną i niepodlegającą kontroli kompetencją Prezydenta RP wywołującą ostateczne skutki prawne.


Na podstawie art. 190 Konstytucji RP orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne.


UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


kom/ wni/


Kraj i świat

2024-04-24, godz. 10:30 Sejm rozpoczął posiedzenie; zajmie się projektami ustaw o TK i wysłucha informacji PG m.in. o Pegasusie W środę, po godz. 10 Sejm rozpoczął posiedzenie. Pierwszego dnia posłowie zajmą się projektami ustaw ws. TK i wysłuchają informacji Prokuratora Generalnego… » więcej 2024-04-24, godz. 10:20 Jon Bon Jovi zdradził, że dzięki żonie przeszedł operację strun głosowych Niespełna dwa lata temu słynny rockman poddał się nowatorskiej operacji rekonstrukcji strun głosowych. W najnowszym wywiadzie Jon Bon Jovi ujawnił, że zdecydował… » więcej 2024-04-24, godz. 10:20 Ignaczak-Bandych: nie ma zgody prezydenta na likwidację CBA (wideo) Dzięki działaniom Centralnego Biura Antykorupcyjnego poziom korupcji w Polsce zdecydowanie zmalał, nie ma zgody prezydenta na likwidację CBA - powiedziała… » więcej 2024-04-24, godz. 10:20 Liga NHL - Rangers nie zwalniają tempa W lidze NHL tempa nie zwalniają hokeiści New York Rangers. W pierwszej rundzie fazy play off, najlepsza drużyna sezonu zasadniczego pokonała we wtorek u siebie… » więcej 2024-04-24, godz. 10:10 Miasta pragnące zieleni Pandemia pokazała, jak źle znosimy izolację. Okazało się, że akcje na rzecz lokalnej przyrody… Dr Kasper Jakubowski dostał dwie minuty, by przekonać prezeskę firmy deweloperskiej doswojego pomysłu. Wystarczyło. Szymon Bujalski w swojej książce „Recepta… » więcej 2024-04-24, godz. 10:10 Biała Podlaska/ Ewakuacja mieszkańców po znalezieniu niewybuchów przy ul. Sidorskiej W środę rano rozpoczęła się ewakuacja mieszkańców w rejonie ul. Sidorskiej w Białej Podlaskiej (Lubelskie), gdzie na placu budowy znaleziono bomby lotnicze… » więcej 2024-04-24, godz. 10:10 Ignaczak-Bandych: w środę spotkanie prezydenta z szefem MSZ (wideo) Prezydent Andrzej Duda spotka się w środę z szefem MSZ; rozmowa będzie dotyczyła zaplanowanego na czwartek wystąpienia Radosława Sikorskiego w Sejmie na… » więcej 2024-04-24, godz. 10:10 W. Brytania/ Resort obrony: rekordowa liczba Rosjan skazanych za dezercję Liczba rosyjskich żołnierzy skazanych za dezercję osiągnęła w marcu br. rekordowy poziom; rekordowa jest także liczba wniosków o azyl składanych w krajach… » więcej 2024-04-24, godz. 10:00 TOGETAIR 2024 w Warszawie - V Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny dobiega końca. O czym debatują prelegenci? (MediaRo… Mocne słowa na śniadaniu prasowym, podzielone zdania podczas panelu dyskusyjnego na temat rolnictwa, a to jeszcze nie koniec. Drugi dzień TOGETAIR 2024 w Warszawie… » więcej 2024-04-24, godz. 10:00 Jan Karski, symbol walki o godność i prawa człowieka - w środę pokaz filmu i debata 110. rocznica urodzin Jana Karskiego i 80. rocznica wydania w USA jego książki pt. „Tajne państwo” będą uhonorowane pokazem amerykańskiego filmu „Zapamiętaj… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »