Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-07, 18:50 Autor: PAP

Paryż - MKOl: nie będziemy uznawać IBA, ale boks zostaje w programie igrzysk

Komitet Wykonawczy MKOl zarekomendował wycofanie uznania i zawieszenie współpracy z Międzynarodową Federacją Bokserską (IBA), ale jednocześnie podkreślił, że pięściarstwo pozostanie w programie igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku i w Los Angeles cztery lata później.

To kolejna odsłona konfliktu władz ruchu olimpijskiego z kierującą boksem amatorskim (olimpijskim) IBA, której prezesem jest Rosjanin Umar Kremlow, a głównym sponsorem - rosyjski koncern Gazprom.


Już w 2019 roku światowa federacja (wtedy AIBA) została zawieszona przez MKOl z powodu spraw związanych z zarządzaniem, finansami, sędziowaniem i kwestiami etycznymi. MKOl nie zaangażował jej w prowadzenie zawodów bokserskich w igrzyskach w Tokio w 2021 roku, a także odsunął od procesu kwalifikacji do igrzysk w Paryżu.


Istniało duże zagrożenie, że kolejne działania IBA, która według MKOl nie przeprowadziła wymaganych reform, doprowadzą do usunięcia pięściarstwa z programu olimpijskiego.


Napięte stosunki między MKOl a IBA pogorszyły się jeszcze bardziej po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku. Do rozłamu doszło też w samej federacji, czego skutkiem było powołanie w kwietniu nowej światowej organizacji bokserskiej - World Boxing, która ma zabiegać o uznanie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.


Wśród założycieli World Boxing są federacje, które zbojkotowały tegoroczne mistrzostwa świata mężczyzn i kobiet organizowanych przez IBA. Podczas tych zawodów nie przestrzegano rekomendacji MKOl, który zalecał, aby Rosjanie i Białorusini brali udział w rywalizacji sportowej jako zawodnicy neutralni, bez narodowych atrybutów, jak flagi czy hymny.


Wcześniej, mimo decyzji MKOl o wykluczeniu sportowców z krajów-agresorów z międzynarodowej rywalizacji, IBA opublikowała własny system kwalifikacji olimpijskich, do tego z udziałem Rosjan i Białorusinów.


Rekomendacje Komitetu Wykonawczego MKOl będą musiały zostać zatwierdzone przez członków na nadzwyczajnej sesji tej organizacji 23 czerwca.(PAP)


pp/ bia/ cegl/


Kraj i świat

2024-04-24, godz. 19:20 Mucha: umowa dotycząca finansowania działań Instytutu Kolbego została podpisana Wiceministra edukacji Joanna Mucha poinformowała o podpisaniu umowy na przekazanie środków Instytutowi Kolbego oraz o tym, że plan działania instytutu został… » więcej 2024-04-24, godz. 19:20 Austria/ Portret młodej kobiety pędzla Gustava Klimta sprzedany za 30 mln euro 'Portret panny Lieser' ('Bildnis Fraeulein Lieser'), który przez 100 lat uważany był za zaginiony, został sprzedany w środę na aukcji w Wiedniu za 30 mln… » więcej 2024-04-24, godz. 19:10 Szczucki: klub PiS wnioskuje o odrzucenie obu projektów o TK w pierwszym czytaniu (krótka2) Krzysztof Szczucki (PiS) złożył w imieniu swego klubu wnioski o odrzucenie w pierwszym czytaniu obu projektów reformujących Trybunał Konstytucyjny. 'Projekty… » więcej 2024-04-24, godz. 19:10 Sejm/ Komisje za doprecyzowującymi poprawkami do projektu ws. wakacji składkowych Sejmowe komisje gospodarki oraz polityki społecznej wprowadziły w środę poprawki o charakterze redakcyjnym i doprecyzowującym do projektu ustawy, która ma… » więcej 2024-04-24, godz. 19:10 MSZ: Polska przekaże 2 mln dolarów dla agend ONZ działających w Strefie Gazy W związku z katastrofalną sytuacją humanitarną ludności cywilnej w Gazie oraz bardzo trudnymi warunkami dostarczania pomocy, Polska przekaże dwie wpłaty… » więcej 2024-04-24, godz. 19:00 Ekstraklasa siatkarzy - mimo kłopotów ZAKSA wystartuje w następnych sezonie Mimo że od 30 czerwca nie będzie obowiązywać umowa finansowa między Grupą Azoty a ZAKSA S.A., to start zespołu siatkarzy z Kędzierzyna-Koźla w ekstraklasie… » więcej 2024-04-24, godz. 19:00 Grupa kontaktowa Episkopatów Polski i Niemiec o protestach rolników i wojnie w Ukrainie Wojna w Ukrainie, protesty rolników, niemiecka droga synodalna oraz lekcje religii w szkołach - to główne tematy spotkania grupy kontaktowej Episkopatów Polski… » więcej 2024-04-24, godz. 19:00 WHO: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały 154 mln istnień Dzięki szczepionkom co minutę można uratować sześć istnień - wynika z badania Międzynarodowej Organizacji Zdrowia (WHO) opublikowanego w środę przez… » więcej 2024-04-24, godz. 19:00 MŚ w kolarstwie torowym - Santiago gospodarzem w 2025 roku Przyszłoroczne mistrzostwa świata w kolarstwie torowym odbędą się w stolicy Chile - Santiago, a nie w argentyńskim San Juan, jak pierwotnie planowano - poinformowała… » więcej 2024-04-24, godz. 19:00 Historyk: traktat polsko-litewski o przyjaznych stosunkach zmienił stosunek Litwinów do Polski Traktat o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy, podpisany przez Polskę i Litwę w 1994 r., miał duże znaczenie polityczne, ale odegrał też… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »