Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-07, 17:30 Autor: PAP

Wiceminister Szwed: chcemy, by projekt w sprawie emerytur pomostowych trafił do Sejmu jak najszybciej

Chcemy, by projekt w sprawie emerytur pomostowych był zgłoszony jak najszybciej, może uda się go przeprocedować jeszcze na czerwcowym posiedzeniu Sejmu - powiedział PAP wiceminister rodziny Stanisław Szwed. Ocenił, że porozumienie z Solidarnością jest historyczne.

W środę w Stalowej Woli rząd zawarł porozumienie z NSZZ "Solidarność". Obszary uregulowane w porozumieniu dotyczyły m.in. kwestii emerytur, dofinansowań, wynagrodzeń oraz funkcjonowania związków zawodowych. Stronę rządową reprezentował premier Mateusz Morawiecki, a stronę związkową przewodniczący Solidarności Piotr Duda.


"To historyczna chwila, że doprowadziliśmy do podpisania porozumienia z największym związkiem zawodowym w Polsce, jakim jest Solidarność. Rozmowy były trudne, tak samo jak poruszane tematy, ale udało nam się osiągnąć kompromis" - powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.


Podziękował stronie związkowej za zrozumienie dla wprowadzanych przez rząd rozwiązań. "Cieszymy się, że możemy przyjąć rozwiązania, które są korzystne dla pracowników w konsensusie ze stroną związkową" - dodał wiceminister.


Zgodnie z porozumieniem uchylony zostanie wygaszający charakter emerytur pomostowych. "Nastąpi to 1 stycznia 2024 r. Te osoby, które dzisiaj pracują w warunkach szkodliwych i o szczególnym charakterze będą mogły dalej skorzystać z emerytur pomostowych" - powiedział Szwed.


Podkreślił, że podkreślił, że rozwiązania dotyczące emerytur wymagają zmian w ustawie o emeryturach pomostowych. "Projekt będzie zgłoszony do prac legislacyjnych przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. Chcemy, by było to zrobione jak najszybciej, może uda się go przeprocedować jeszcze na czerwcowym posiedzeniu Sejmu" - poinformował wiceszef MRiPS.


Kolejne rozwiązanie zawarte w porozumieniu dotyczy ochrony działaczy związkowych w sprawach z zakresu prawa pracy. "Chodzi o to, że dzisiaj pracodawca zwalnia bezprawnie działacza związkowego, sprawa idzie do sądu, toczy się długo, a człowiek zostaje bez środków do życia. Po zmianach pracownik ten będzie dalej otrzymywał wynagrodzenie do momentu rozstrzygnięcia sądowego tak, żeby nie pozostawał bez środków do życia" - podkreślił Szwed.


Jak dodał, kolejnym punktem porozumienia jest wyłączenie dodatku za szczególne warunki pracy z płacy minimalnej. Koszt wprowadzenia tego rozwiązania to ok. 42 mln zł. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami do ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia nie wlicza się już dodatku za pracę w nadgodzinach, nagrody jubileuszowej, odprawy emerytalnej i rentowej, dodatku za pracę w nocy i dodatku stażowego.


Według porozumienia nastąpi też odmrożenie odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. "Uzgodniono, że w tym roku nastąpi odmrożenie tego funduszu na rok 2021, to jest o dwa lata do tyłu. A w 2024 r. nastąpi odmrożenie do poziomu roku 2022. Teraz fundusz jest zamrożony na poziomie 2019 r." - powiedział Szwed.


Wskazał, że wsparcie zostanie także skierowane do domów pomocy społecznej. "Na wynagrodzenia i dodatki do wynagrodzeń przeznaczonych będzie 300 mln zł. Od kwietnia do grudnia 2023 r. około 600 zł zostanie dodanych do wynagrodzeń każdego pracownika" - zapowiedział wiceminister.


Poinformował, że porozumienie dotyczy także wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej. "Będzie przeznaczona jednorazowa nagroda w wysokości 3,2 proc. kwoty stanowiącej planowany wskaźnik wynagrodzeń" - podał wiceszef MRiPS.


Jak dodał, w porozumieniu zapisano też kontynuacje prac nad emeryturami stażowymi.(PAP)


Autorka: Karolina Kropiwiec


kkr/ mhr/


Kraj i świat

2023-09-24, godz. 16:00 Ekstraklasa piłkarska - Ruch - Raków 1:3 (do przerwy) Ruch Chorzów - Raków Częstochowa 1:3 do przerwy Bramki: 1:0 Tomasz Wójtowicz (7), 1:1 Dawid Drachal (20), 1:2 Dawid Drachal (28), 1:3 Dawid Drachal (42)… » więcej 2023-09-24, godz. 15:40 Wielkopolskie/ 26-letni kajakarz utonął w powiecie złotowskim Nie udało się uratować życia 26-letniego kajakarza, który w niedzielę rano utonął w Jeziorze Sławianowskim Wielkim (pow. złotowski, woj. wielkopolsk… » więcej 2023-09-24, godz. 15:30 Ekstraklasa piłkarska – Zagłębie – Warta 1:0 (opinie) Po meczu KGHM Zagłębie Lubin - Warta Poznań (1:0) powiedzieli: Dawid Szulczek (trener Warty Poznań): „W pierwszej połowie za rzadko byliśmy na połowie… » więcej 2023-09-24, godz. 15:20 P. Gliński: w Warszawie realizujemy miliardowe inwestycje Nie jesteśmy obojętni, współpracujemy nawet z samorządami, które raczej się kojarzą z lenistwem i nieporadnością; w Warszawie realizujemy miliardowe… » więcej 2023-09-24, godz. 15:20 Grand Slam w judo - Polacy bez sukcesów ostatniego dnia Ostatnie dnia turnieju Grand Slam w judo w Baku na tatami pojawiła się trójka Polaków, ale Beata Pacut-Kłoczko (78 kg), Kinga Wolszczak (+78) i Kacper Szczurowski… » więcej 2023-09-24, godz. 15:20 Minister Czarnek: polskie lasy są świetnie zagospodarowane przez państwo Trzydzieści procent powierzchni państwa to są lasy świetnie zagospodarowane przez państwo; to jest unikat na skalę europejską i światową - powiedział… » więcej 2023-09-24, godz. 15:10 1. liga piłkarska - Wisła Płock - GKS Tychy 4:1 Wisła Płock - GKS Tychy 4:1 (1:0) Bramki: 1:0 Łukasz Sekulski (45+9-karny), 2:0 Łukasz Sekulski (46), 3:0 Adam Chrzanowski (61), 4:0 Jakub Gric (87), 4:1… » więcej 2023-09-24, godz. 15:10 R. Telus: Przygotowaliśmy program odtworzenia polskiego przetwórstwa (krótka 5) Przygotowaliśmy program odtworzenia przetwórstwa. Ważne jest stworzenie rolniczego handlu detalicznego. Nadal pomagamy Ukrainie w tranzycie zboża. Tranzyt… » więcej 2023-09-24, godz. 15:10 Memoriał Mróz-Olszewskiej - zwycięstwo ŁKS Siatkarki ŁKS Commercecon Łódź wygrały 11. Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej, który w tym roku rozegrano w Mielcu. Mistrzynie Polski wygrały wszystkie… » więcej 2023-09-24, godz. 15:00 Kujawsko-Pomorskie/ Dk 10 zablokowana w Stryszku po zderzeniu dwóch aut Droga krajowa nr 10 jest zablokowana w Stryszku (Kujawsko-Pomorskie) po zderzeniu dwóch aut osobowych. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »