Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-07, 17:30 Autor: PAP

P.Müller: zastrzeżenia KE są nieuzasadnione; merytorycznie przedstawimy argumenty

Zastrzeżenia, które zostały zgłoszone przez Komisję Europejską do ustawy o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich, są naszym zdaniem nieuzasadnione; w merytoryczny, spokojny sposób przedstawimy wszystkie argumenty, które stoją za tą komisją – powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

Komisja Europejska wszczęła w środę postępowania przeciwko Polsce w sprawie naruszenia prawa UE w związku z przyjęciem ustawy o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022.


Müller zapytany w środę w Stalowej Woli o tę decyzję Komisji Europejskiej, zauważył, że głównym celem tej komisji, jest ograniczenie wpływów rosyjskich na terenie Polski i na terenie Europy.


"Te zastrzeżenia, które dzisiaj zostały zgłoszone przez Komisję Europejską, są naszym zdaniem nieuzasadnione. Po prostu w taki merytoryczny, spokojny sposób przedstawimy wszystkie argumenty, które stoją za tą komisją, jaki jest jej cel, jakie są też uwarunkowania prawne wewnętrzne nasze krajowe w tym obszarze. Będziemy to przedstawiać Komisji Europejskiej” – zapowiedział rzecznik rządu.


Według niego, nie ma obaw, „że ze strony Komisji Europejskiej będą jakieś daleko idące działania w tym obszarze”. „Ale rozumiem też, że być może politycy Platformy Obywatelskiej, czy innych opcji politycznych w Polsce, próbowali stworzyć takie wrażenie w Brukseli, że dzieje się coś złego, więc na spokojnie te wyjaśnienia złożymy w stosownym terminie” – zadeklarował Müller.


Dopytywany o formalną informację od Komisji Europejskiej w tej kwestii, odpowiedział, że w środę było tylko kolegium komisarzy i komunikat prasowy. „Pewnie dokument wpłynie jutro lub w najbliższych dniach” – dodał.


Müller zapewnił, że rząd odniesie się do tych zarzutów, „jeszcze raz podkreślając, że w Polsce przede wszystkim ta komisja ma charakter ustawowy, czyli jest uregulowana na poziomie ustawy". "Tak, jak to jest w innych krajach na poziomie parlamentu decyduje się różnych sprawach, i również, że przede wszystkim od działań komisji przysługuje prawo odwołania do sądu do dwuinstancyjnego postępowania, w związku z tym też ochrona sądowa jest zapewniona” – wskazał rzecznik rządu. (PAP)


Autorka: Agnieszka Pipała


api/ par/


Kraj i świat

2023-09-29, godz. 19:30 Finlandia/ Media: przy granicy z Rosją wojsko zawarło umowy z właścicielami terenów; będzie płacić za możliwość… Dziesiątki właścicieli nieruchomości położonych wzdłuż wschodniej granicy Finlandii zawarło umowy z siłami zbrojnymi tego kraju. W zamian za pieniężną… » więcej 2023-09-29, godz. 19:30 Straż Graniczna o piątkowej publikacji "GW": to kolejna odsłona ataku na polskich funkcjonariuszy i podważanie zasadności… To kolejna odsłona ataku na polskich funkcjonariuszy i podważanie zasadności budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej. To szczególnie niebezpieczna narracja… » więcej 2023-09-29, godz. 19:30 Premier: luka vatowska za czasów PO wynosiła 262 mld zł Luka vatowska za czasów PO wynosiła 262 mld zł; to siedem albo osiem tysięcy szkół lub ponad 5 tys. kilometrów dróg ekspresowych i autostrad - mówił… » więcej 2023-09-29, godz. 19:20 Mazowieckie/ Koniec utrudnień na dk 7 pod Płońskiem, gdzie auto z 5-osobową rodziną z Ukrainy uderzyło w barierki Nie ma już utrudnień w ruchu pojazdów na drodze krajowej nr 7 w rejonie Płońska, gdzie w piątek po południu osobowo-dostawcze renault, którym podróżowała… » więcej 2023-09-29, godz. 19:20 Francja/ Najbogatszy Francuz i rosyjski oligarcha objęci wstępnym dochodzeniem w sprawie prania pieniędzy Najbogatszy Francuz i właściciel koncernu dóbr luksusowych LVMH Bernard Arnault i rosyjski oligarcha Nikołaj Sarkisow zostali objęci wstępnym dochodzeniem… » więcej 2023-09-29, godz. 19:20 Szef MKiDN Piotr Gliński rozpocznie w sobotę dwudniową wizytę w USA W sobotę i niedzielę minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński będzie przebywał z dwudniową wizytą w USA; weźmie udział m.in. w 86. Paradzie… » więcej 2023-09-29, godz. 19:10 Szwajcaria/ Wprowadzono sankcje na Iran za eksport dronów do Rosji Rada Związkowa Szwajcarii zdecydowała w czwartek o wprowadzeniu kolejnych sankcji na Iran w związku z eksportem dronów do Rosji; decyzję podjęto w ramach… » więcej 2023-09-29, godz. 19:10 Premier: to w czasach Tuska poziom wypadków śmiertelnych na drogach sięgnął zenitu To w czasach rządów Donalda Tuska poziom wypadków śmiertelnych na polskich drogach sięgał zenitu. Panie Tusk, wstydź się wykorzystywać ludzką tragedię… » więcej 2023-09-29, godz. 19:10 Pomorskie/ Nowo wybudowany stadion lekkoatletyczny w Ustce gotowy do użytku Zakończyła się budowa stadionu lekkoatletycznego w Ustce, który w piątek uzyskał świadectwo kategoryzacji Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Cieszę się… » więcej 2023-09-29, godz. 19:10 Kraków/ Prezydent: harcerstwo odpowiada na wyzwania współczesności (opis) Wierzę, że Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego będzie pokazywać, że harcerstwo jest nie tylko czymś, co ma 113 lat, ale że jest żywe, aktualne, wychodzi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »