Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-07, 17:20 Autor: PAP

Szynkowski vel Sęk: decyzje instytucji unijnych powinny opierać się na faktach, a nie wrzawie medialnej

Chcielibyśmy, by decyzje podejmowane przez instytucje unijne opierały się nie na wrzawie medialnej, tylko na faktach; te fakty będziemy przedstawiać - tak minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk skomentował wszczęcie przez KE procedury naruszeniowej ws. ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Komisja Europejska wszczęła w środę postępowania przeciwko Polsce w sprawie naruszenia prawa UE w związku z przyjęciem ustawy o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022. "Kolegium (komisarzy) zdecydowało o wszczęciu postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego poprzez wysłanie do polskich władz wezwania do usunięcia uchybienia" - poinformował wiceprzewodniczący KE i komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis.


"W naszej opinii ta decyzja jest pochopna, nie jest uzasadniona, natomiast podchodzimy do tego z dużym spokojem, będziemy wyjaśniać i przedstawiać nasze argumenty. Które mam nadzieję, powinny łączyć wszystkie demokratyczne państwa członkowskie i instytucje unijne" - mówił Szynkowski vel Sęk dziennikarzom w Sejmie.


Podkreślał, że w UE wszystkich powinien łączyć cel związany z badaniem, "jak daleko sięgały rosyjskie wpływy w różnych państwach w przeszłości".


"Polska jako największy kraj sąsiadujący z Rosją ma nie tylko pełne prawo, ale ma też obowiązek badać te wpływy. Jesteśmy tutaj zdeterminowani i będziemy to robić" - powiedział minister ds. europejskich. "To jest cel tej komisji, mam nadzieję że ten cel łączy wszystkie państwa i wszystkie instytucje europejskie" - mówił.


"Chcielibyśmy, by w tej sprawie podejmowane decyzje opierały się nie o wrzawę medialną, tylko o fakty i te fakty będziemy przedstawiać" - zaznaczył Szynkowski vel Sęk.


Przyznał, że nie był zaskoczony środową decyzją KE, bo już we wtorek były sygnały, że "Komisja będzie tego rodzaju działania rozważać". "Natomiast zaskoczony jestem pewną pochopnością postępowania Komisji w tej sprawie" - podkreślił Szynkowski vel Sęk.


"Uważam, że Komisja Europejska nie powinna wysyłać sygnału, że jak ktoś chce badać wpływy rosyjskie, ona zgłasza do tego wątpliwości" - ocenił minister ds. europejskich.


Wyraził nadzieję, że po przedstawieniu przez Polskę wyjaśnień "sprawa zostanie szybko zamknięta".


Dodał, że w czwartek KE ma przesłać oficjalne pismo w tej sprawie. "To też pokazuje, że tryb w tej sprawie jest pośpieszny" - przyznał Szynkowski vel Sęk.


Został zapytany o ocenę projektu nowelizacji ustawy o komisji ds. wpływów rosyjskich, przedstawiony w ostatni piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę.


"Będziemy się pochylać nad treścią nowelizacji, zgłoszonej przez pana prezydenta. Ja nie mam obaw co do treści tej ustawy, natomiast jeśli pan prezydent zgłasza pewne elementy, które mają w jego opinii skorygować pewne rozwiązania, to każda taka propozycja jest warta analizy" - powiedział Szynkowski vel Sęk.


Dodał, że w jego osobistej opinii taka nowelizacja nie jest potrzebna, ale tu istotna będzie decyzja większości parlamentarnej.


Minister ds. europejskich zapewnił też, że rząd polski będzie zdeterminowany w sprawie badania wpływów rosyjskich w Polsce i "na pewno działania Komisji Europejskiej w tym nie przeszkodzą".


Pytany o inny pomysł prezydenta, zgłoszoną we wtorek inicjatywę ustawy o współdziałaniu najwyższych władz w związku z prezydencją Polski w UE w pierwszej połowie 2025 roku, Szynkowski vel Sęk zaznaczył, że jeszcze nie zapoznał się ze szczegółami tej propozycji, ale rozumie tę inicjatywę jako związaną z zasadą, że władzę państwowe powinny ze sobą współpracować w takich sprawach jak prezydencja w UE, niezależnie od kalendarza wyborczego.


W ubiegły poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022 i zapowiedział, że w trybie kontroli następczej skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego. 31 maja ustawa weszła w życie.


W piątek prezydent poinformował o przygotowaniu projektu nowelizacji ustawy i tego dnia projekt trafił do Sejmu. Andrzej Duda podkreślił, że w jego projekcie nowelizacji jest zapis, że w komisji ds. badania wpływów rosyjskich nie mogą zasiadać parlamentarzyści, znoszone są środki zaradcze zapisane w obecnej ustawie (to m.in. zakaz pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi na okres do 10 lat), a głównym przedmiotem stwierdzenia komisji będzie uznanie, że dana osoba nie daje rękojmi należytego wykonywania czynności w interesie publicznym; ponadto odwołanie od decyzji komisji ma być kierowane do Sądu Apelacyjnego w Warszawie.


Zgodnie z ustawą o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022, która weszła w życie w środę, komisja ma analizować m.in. czynności urzędowe, tworzenie, powielanie, udostępnianie informacji osobom trzecim; wpływanie na treść decyzji administracyjnych; wydawanie szkodliwych decyzji; składanie oświadczeń woli w imieniu organu władzy publicznej lub spółki; zawieranie umów czy dysponowanie środkami publicznymi lub spółki. Decyzje, które - zgodnie z ustawą uchwaloną przez Sejm - mogłaby podejmować komisja, to m.in.: uchylenie decyzji administracyjnej wydanej w wyniku wpływów rosyjskich, wydanie zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi na okres do 10 lat oraz cofnięcie i zakaz poświadczania bezpieczeństwa na 10 lat.(PAP)


autor: Piotr Śmiłowicz


pś/ itm/


Kraj i świat

2024-04-25, godz. 15:40 W. Brytania/ Opozycyjna Partia Pracy zapowiada renacjonalizację kolei po 30 latach Brytyjska opozycyjna Partia Pracy zapowiedziała w czwartek, że po dojściu do władzy, co najprawdopodobniej nastąpi w drugiej połowie tego roku, dokona renacjonalizacji… » więcej 2024-04-25, godz. 15:40 W Zakopanem nielegalnie ustawiono 45-metrową karuzelę; sprawę pada PINB Przy ulicy prowadzącej do Wielkiej Krokwi w Zakopanem, bez stosownego zgłoszenia w starostwie, ustawiono 45-metrową konstrukcję tzw. koła młyńskiego. Sprawę… » więcej 2024-04-25, godz. 15:40 Turcja/ W ciągu 10 miesięcy zatrzymano ok. 3 tys. osób podejrzanych o związki z Państwem Islamskim W ciągu 10 miesięcy w Turcji zatrzymano prawie trzy tysiące osób podejrzanych o związki z tzw. Państwem Islamskim (IS); ponad 700 z nich trafiło do aresztu… » więcej 2024-04-25, godz. 15:40 Tomczyk: zegarek wart 6 tys. zł zamiast do międzynarodowej delegacji, trafił do minister Glapiak (krótka 2) Wiceminister obrony Cezary Tomczyk przedstawił w czwartek dokumenty, z których wynika, że MON kupiło zegarek o wartości ok. 6 tys. zł, który miał być… » więcej 2024-04-25, godz. 15:40 Świętokrzyskie/ Zastępca burmistrza gminy i dwaj przedsiębiorcy zatrzymani przez CBA Zastępca burmistrza gminy Radoszyce i dwaj przedsiębiorcy zostali zatrzymani przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Śledztwo dotyczy naruszenia procedur przetargowych… » więcej 2024-04-25, godz. 15:30 Liga hiszpańska - media: Barcelona rozważa zastąpienie Lewandowskiego graczem Newcastle Władze FC Barcelony są zainteresowane sprowadzeniem jednego z zawodników angielskiego klubu Newcastle na miejsce polskiego napastnika Roberta Lewandowskiego”… » więcej 2024-04-25, godz. 15:30 Sejm/ Komisja przeciw poprawkom do projektu ws. dodatków dla pracowników opieki społecznej Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny negatywnie zaopiniowała w czwartek poprawki do projektu ustawy w sprawie dodatków dla pracowników opieki społecznej… » więcej 2024-04-25, godz. 15:30 Kraków/ Nieznane publiczności prace Wyspiańskiego na wystawie Muzeum Narodowego Pochodzące z prywatnej kolekcji obrazy i rysunki Stanisława Wyspiańskiego z okresu jego studiów w Paryżu prezentuje na nowej odsłonie wystawy stałej poświęconej… » więcej 2024-04-25, godz. 15:30 Anda Rottenberg otrzymała Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Republiki Austrii Anda Rottenberg, jedna z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych krytyczek i historyczek sztuki, wybitna kuratorka, otrzymała Złotą Odznakę Honorową za… » więcej 2024-04-25, godz. 15:30 Wiceminister infrastruktury: PKP Intercity przewiduje, że w tym roku przewiezie 75 mln pasażerów PKP Intercity prognozuje, że w tym roku z usług przewoźnika skorzysta 75 mln pasażerów - wynika z czwartkowej wypowiedzi wiceministra infrastruktury Piotra… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »