Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-07, 17:10 Autor: PAP

Francja/ Premier: po samobójstwie nastolatki walka z nękaniem w szkole „absolutnym priorytetem” rządu

Po samobójstwie 13-letniej dziewczynki premier Francji Elisabeth Borne zapowiedziała, że walka z nękaniem w szkole będzie „absolutnym priorytetem” rządu. Było to trzecie samobójstwo ucznia dręczonego w szkole przez rówieśników w ciągu kilku miesięcy - podał w środę dziennik „Le Figaro”.

Francuski resort edukacji ogłosił podjęcie kroków mających pozwolić na skuteczniejszą walkę z przemocą w szkole.


13-letnia Lindsay, którą przez osiem miesięcy nękały w szkole inne nastolatki, popełniła samobójstwo 12 maja. W styczniu samobójstwo popełnił dręczony w szkole 13-letni Lucas, a w październiku 2021 roku 14-letnia Dinah. Według raportu francuskiego parlamentu z 2021 roku z przemocą w szkole spotyka się we Francji niemal 700 tys. uczniów rocznie.


Pomimo skarg rodziców i samej Lindsay dyrekcja szkoły nie podjęła środków, aby zapewnić jej bezpieczeństwo. Rodzina zmarłej uczennicy zapowiedziała, że oskarży dyrekcję szkoły o nieudzielenie pomocy w sytuacji zagrożenia. Wobec grupy dręczącej Lindsay wszczęte zostanie postępowanie karne w związku z „nękaniem prowadzącym do samobójstwa” oraz „grożeniem śmiercią”.


Minister edukacji Francji Pap Ndiaye, który samobójstwo Lindsay nazwał „tragedią” i „wspólną porażką”, wezwał dyrektorów szkół do walki z nękaniem, które choć nie jest nowym zjawiskiem, to wraz z pojawieniem się mediów społecznościowych stało się groźniejsze, a ponadto wykracza poza czas trwania zajęć szkolnych.


Ndiaye zapowiedział zwiększenie subwencji przyznanych organizacjom, które wspierają ofiary przemocy w szkole i ataków w mediach społecznościowych. Przypomniał dyrektorom szkół o procedurach obowiązujących po zgłoszeniu przypadku przemocy. Oznajmił też, że w każdej placówce edukacyjnej wyznaczony zostanie pracownik odpowiedzialny za zgłaszanie przypadków nękania. Od nowego roku szkolnego obowiązkowe ma być szkolenie personelu placówki edukacyjnej z przeciwdziałania przypadkom przemocy.


Podczas spotkania z rodzicami Lindsay Ndiaye zapowiedział, że odbędzie się narada z udziałem ministrów sprawiedliwości, cyfryzacji i spraw wewnętrznych w sprawie określenia środków do walki z nękaniem w mediach społecznościowych.


Z Paryża Julia Mistewicz (PAP)


jum/ ap/


Kraj i świat

2023-10-03, godz. 18:20 Premier: niebawem przedstawimy kolejną część programu profrekwencyjnego Na terenach wiejskich o wiele mniej osób uczestniczy w wyborach, a przecież głos musi być tak samo ważny w gminach miejsko-wiejskich, jak i w dużych miastach… » więcej 2023-10-03, godz. 18:20 J. Kowalski: W Polsce powinien być zniesiony przywilej wyborczy dla mniejszości narodowych W Polsce powinien być zniesiony przywilej wyborczy dla mniejszości narodowych - mówił we wtorek wiceminister sprawiedliwości Janusz Kowalski, który przyjechał… » więcej 2023-10-03, godz. 18:20 Rybnik/ Utrudnienia w związku z budową brakującego odcinka obwodnicy Odcinki trzech ulic zostaną od środy zamknięte w Rybniku (Śląskie) w związku z trwającą budową brakującego odcinka obwodnicy tego miasta w ciągu Drogi… » więcej 2023-10-03, godz. 18:20 Katowice pilotażowo skorzystają z pomocy owiec przy utrzymaniu zieleni Z pomocy owiec pilotażowo skorzysta samorząd Katowic w utrzymaniu zieleni w dzielnicy Brynów. Stado 35 owiec kaukaskich odmiany bezmlecznej rozpoczęło pracę… » więcej 2023-10-03, godz. 18:20 Prezydent: Joe Biden podkreślił, że możemy być pewni wsparcia ze strony NATO w przypadku prowokacji (opis) Prezydent USA Joe Biden podkreślił, że Polska może być pewna stuprocentowego wsparcia ze strony NATO, zarówno Kwatery Głównej, jak i państw członkowskich… » więcej 2023-10-03, godz. 18:20 Seszele/ Lider opozycji oskarżony o czary; twierdzi, że sprawa jest motywowana politycznie Lider głównej partii opozycyjnej Republiki Seszeli, kandydat w najbliższych wyborach prezydenckich, został oskarżony o czary. Po zatrzymaniu wyszedł z aresztu… » więcej 2023-10-03, godz. 18:10 Podlaskie/ Strażacy opanowali pożar w Biebrzańskim PN, w nocy teren będzie jeszcze monitorowany Strażacy opanowali pożar, który we wtorek wczesnym popołudniem wybuchł na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Trwa dogaszanie pojedynczych miejsc, w… » więcej 2023-10-03, godz. 18:10 UE/ Europarlament za zwiększeniem wieloletniego budżetu na reagowanie kryzysowe; chce dodatkowych 10 mld euro Parlament Europejski opowiedział się w głosowaniu we wtorek za zwiększeniem wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027 na reagowanie kryzysowe o 10 mld euro… » więcej 2023-10-03, godz. 18:00 R. Trzaskowski: my patrzymy w przyszłość i chcemy rozmawiać o konkretach; PiS chce mówić tylko o nas (krótka) W wyborach 15 października chodzi o przyszłość kolejnych pokoleń; my patrzymy w przyszłość i chcemy rozmawiać o konkretach, a oni tylko i wyłącznie… » więcej 2023-10-03, godz. 18:00 MSWiA: Przywrócenie tymczasowej kontroli na granicy polsko-słowackiej (komunikat) Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje: 'Przywrócenie tymczasowej kontroli na granicy polsko-słowackiej Od środy, 4 października od… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »