Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-07, 16:50 Autor: PAP

W Wielkopolsce zainaugurowano Szlak Pracy Organicznej

Historię wielkopolskiej pracy u podstaw - idei, wokół której budowało się społeczeństwo obywatelskie na terenach zaboru pruskiego - ma przybliżać i promować Szlak Pracy Organicznej zainaugurowany w środę w Poznaniu. Przedsięwzięcie jest inicjatywą wielkopolskiego samorządu.

Organizatorem szlaku jest Pałac Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze, instytucja kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Inicjatywę współtworzy czternaście podmiotów z całej Wielkopolski.


Jak podkreślił w środę marszałek wielkopolski Marek Woźniak celem przedsięwzięcia jest promocja dziedzictwa, jakim jest praca organiczna, a także poszukiwanie jej współczesnych kontekstów.


"Ujęcie w szlak wszystkich miejsc związanych z postaciami historycznymi, które tworzyły pracę organiczną, będzie interesujące nie tylko dla Wielkopolan, ale także dla naszych gości. Jest to wspaniała historia wspólnego działania wielu środowisk, z wiodącą rolą ziemian wielkopolskich, którzy potrafili stworzyć przełomowe propozycje dla ówczesnego społeczeństwa i funkcjonowania gospodarki. Odpowiadały one nie tylko na wyzwania ich czasów, ale równocześnie budowały potencjał naukowy czy gospodarczy oraz więź między różnymi warstwami społecznymi” - powiedział.


Woźniak podkreślił, że to poczucie odpowiedzialności w momencie próby, czyli wybuchu powstania wielkopolskiego, dało rezultat jednoczącej siły i efektywności działania.


Szlak Pracy Organicznej to inicjatywa Samorządu Województwa Wielkopolskiego, która zrzesza instytucje, organizacje pozarządowe i jednostki samorządu terytorialnego związane z ideą i dziedzictwem pracy organicznej. W jego skład wchodzi 14 lokalizacji, w tym sześć w Poznaniu i osiem w regionie.


Poznańska część szlaku to siedziba Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Biblioteka Raczyńskich, Bazar Poznański, Teatr Polski, mieszkanie Woykowskich oraz Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Szlak poza Poznaniem obejmuje z kolei pałace w Rogalinie, Śmiełowie, Turwi, Pakosławiu, Winnej Górze, Zamek w Kórniku, Muzeum Rolnictwa w Szreniawie i Muzeum w Gostyniu.


UMWW podał, że jeszcze w tym roku planowana jest rozbudowa trasy szlaku o kolejne miejscowości i punkty. Powstaną tablice informacyjne, przygotowany zostanie też program kulturalny i edukacyjny.


Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. Ich ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.


Dr Marek Rezler, historyk powstania, współautor i współredaktor "Encyklopedii Powstania Wielkopolskiego" powiedział PAP, że powstanie było naturalną konsekwencją wolnościowych dążeń mieszkańców regionu do niepodległości; od utrwalenia granic zaborów, od 1815 roku, stopniowo utrwaliła się tu specyficzna, regionalna metoda walki o wolność: praca organiczna połączona z gotowością do walki zbrojnej. (PAP)


autor: Rafał Pogrzebny


rpo/ aszw/


Kraj i świat

2024-04-25, godz. 15:10 Pomorskie/ Zakaz wejścia do gdyńskich lasów z powodu ASF u dzików Powiatowy lekarz weterynarii w Gdyni wydał zakaz wejścia do lasów. Decyzja zapadła w czwartek po południu po zebraniu miejskiego sztabu kryzysowego. U 14… » więcej 2024-04-25, godz. 15:10 Jednej z sal Sejmu nadano imię Henryka Wujca Idealizm Henryka Wujca połączony był z wytrwałością. Cały sekret jego postaci polegał na tym, że udało mu się połączyć te dwie cechy w skutecznym… » więcej 2024-04-25, godz. 15:00 Organizatorzy festiwalu Coachella ukarani za występ Lany Del Rey Miasto Indio w Kalifornii, które każdego roku przez dwa weekendy zamienia się w muzyczną arenę, ukarało grzywną organizatorów festiwalu Coachella. Kara… » więcej 2024-04-25, godz. 15:00 TSUE: Polska ma zapłacić 7 mln euro za niewdrożenie dyrektywy o ochronie sygnalistów (aktl.) Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w czwartek, że Polska nie podjęła niezbędnych działań, by wdrożyć unijne przepisy o ochronie sygnalistów, i nałożył… » więcej 2024-04-25, godz. 15:00 Szwecja/ Na cmentarzu św. Botwida pożegnano Polaka zamordowanego w Sztokholmie Na cmentarzu św. Botwida w Huddinge pod Sztokholmem pożegnano w czwartek Polaka zamordowanego na początku kwietnia w stolicy Szwecji. Uroczystości pogrzebowe… » więcej 2024-04-25, godz. 15:00 Szef MSZ: rząd nie upoważnił prezydenta do mówienia publicznie o Nuclear Sharing (krótka2) Rząd nie upoważnił prezydenta Andrzeja Dudy do mówienie publicznie o programie Nuclear Sharing; im mniej o tej sprawie będzie mowa, tym lepiej - powiedział… » więcej 2024-04-25, godz. 15:00 Prof. Krzysztof Jóźwik wybrany na rektora Politechniki Łódzkiej na kolejną kadencję Prof. Krzysztof Jóźwik został w czwartek wybrany na rektora Politechniki Łódzkiej na kadencję 2024-2028. Dotychczasowy rektor był jedynym kandydatem na… » więcej 2024-04-25, godz. 15:00 J. Chełstowski: Miarą sukcesu jest sytuacja finansowa województwa śląskiego W latach 2018-2024 dochody województwa śląskiego wzrosły dwukrotnie, co marszałek Jakub Chełstowski uznał za miarę sukcesu mijającej kadencji samorządu… » więcej 2024-04-25, godz. 15:00 Źródła zbliżone do KO: Siemoniak może zastąpić Kierwińskiego w MSWiA Minister koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak najprawdopodobniej zastąpi obecnego szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego - dowiedziała się PAP ze źródeł… » więcej 2024-04-25, godz. 14:50 Tomczyk: w MON istniał proceder kradzieży cennych przedmiotów (krótka) W wyniku audytu zidentyfikowaliśmy w MON szereg nieprawidłowości, w tym proceder polegający na kradzieży cennych przedmiotów przez najważniejszych współpracowników… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »