Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-07, 16:30 Autor: PAP

Trzecia Droga zaprezentowała swoją pierwszą inicjatywę ustawodawczą - projekt Przyszłość+

Podniesienie wydatków na edukację do 6 proc. PKB zakłada projekt Przyszłość+ - pierwsza inicjatywa ustawodawcza Trzeciej Drogi, zaprezentowana w środę przez lidera Polski 2050 Szymona Hołownię i wiceprezesa PSL Dariusza Klimczaka. Przyszłość+ to szkoła, na którą czekają miliony polskich rodzin - mówili.

Na środowym briefingu prasowym lider Polski 2050 Szymon Hołownia oraz wiceprezes PSL Dariusz Klimczak zaprezentowali pierwszą z serii inicjatyw ustawodawczych Trzeciej Drogi, stanowiących realizację postulatów programowych wypracowanych przez Polskę 2050 i PSL w ramach "wspólnej listy spraw" do załatwienia.


Hołownia poinformował, że pierwsza z prezentowanych inicjatyw to projekt ustawy dotyczący edukacji nazwany Przyszłość+. Proponowane rozwiązanie zakłada podniesienie wydatków na edukację do 6 proc. PKB. "Nazwaliśmy ten projekt ustawy Przyszłość+, bo jego istotą jest realny, a nie fikcyjny, przedwyborczy plus: 35 mld zł na zwiększenie wydatków na edukację" - powiedział lider Polski 2050. "Jeśli myślimy o Polsce w perspektywie pokoleń, to musimy już inwestować w przyszłość. 6 proc. PKB na edukację" - mówił.


"Przyszłość+ zapewni prawdziwą przyszłość, prawdziwy rozwój, będzie inwestycją w polską szkołę, by mogła wreszcie wejść w perspektywę roku 2050, w XXI wiek" - wyjaśnił. "Przyszłość+ to szkoła, na którą czekają miliony polskich rodzin" - zapewnił.


"Jeżeli jest w budżecie państwa kilkadziesiąt miliardów na waloryzację 500 plus do 800 zł (...) to my mówimy, jak one powinny być wydane" - mówił. Przekonywał, że pieniądze w Polsce nie powinny być rozdawane "wszystkim jak leci", tylko być inwestowane w miejsca, gdzie są potrzebne.


Hołownia przekonywał, że prezentowany projekt to prawdziwa inwestycja w przyszłość Polski, ponieważ pieniądze te będą wydatkowane w miejscach, gdzie uczą się nasze dzieci. "Jeżeli myślimy o Polsce w perspektywie następnych pokoleń to musimy już dziś inwestować w przyszłość, w nasze dzieci" - argumentował.


Lider Polski 2050 dzięki 6 proc. PKB przeznaczanym na edukację dzieci będą mogły mieć 5 godzin lekcji języka angielskiego w tygodniu. Dodał, że te pieniądze oznaczają również psychologa w każdej szkole i ciepły posiłek w szkole dla każdego dziecka.


"Przyszłość+ to jest narzędzie, które będzie w stanie odkorkować budżety polskich rodzin, które wydają dzisiaj mnóstwo pieniędzy na korepetycje" - podkreślił.


Dodał, że jednak najważniejszą kwestią jest to, aby szkołach byli nauczyciele. "Musimy mieć pieniądze na to, żeby nauczyciele byli w zawodzie, żeby chcieli w nim zostać, żeby znowu był to piękny zawód służby publicznej, żeby państwo opiekowało się nauczycielami" - mówił.


"Edukacja to nie jest sprawa lewicowa, czy prawicowa, bo wszyscy mamy dzieci i chcemy dla nich dobrej przyszłości, wszyscy chcemy rozwoju naszego państwa" - powiedział. Dlatego, jak poinformował, Trzecia Droga wystosowała zaproszenia do wszystkich ugrupowań parlamentarnych do konsultacji projektu Przyszłość+, aby projekt został złożony w Sejmie w przyszłym tygodniu.


Wiceprezes PSL podkreślał, że przyszłością Polski są dzieci oraz edukacja na najwyższym europejskim poziomie, dostępna dla każdego dziecka, zarówno tego, które mieszka w dużej aglomeracji, jak tego z małej wsi.


"Niestety dzisiaj niedofinansowanie jest chorobą przewlekłą polskiego systemu edukacji. Chorobą, która generuje kolejne ułomności z konsekwencjami. Dzisiaj rodzice, uczniowie i niestety często także nauczyciele uciekają często z publicznej szkoły do prywatnej, która oferuje więcej zajęć z języków obcych i zajęć dodatkowych" - powiedział.


Jego zdaniem, obecnie wszystko zmierza do tego, że szkoły podzielą się na placówki dla biednych i dla bogatych. "Nie możemy do tego dopuścić, żeby kryterium zdobywania wiedzy był portfel. Dlatego trzeba dofinansować polski system edukacji" - apelował. (PAP)


Autor: Daria Kania


dka/ itm/


Kraj i świat

2024-04-16, godz. 18:40 Władze Bawarii zakazały palenia marihuany na Oktoberfest Palenie marihuany w bawarskich ogródkach piwnych i podczas festynów piwnych będzie zabronione - taką decyzję podjął rząd w Bawarii po wtorkowym posiedzeniu… » więcej 2024-04-16, godz. 18:40 Poznań/ Trzy nowe pomniki przyrody w mieście Poznań ma trzy nowe pomniki przyrody - to wyjątkowo duże i wiekowe drzewa - dąb, klon i platan. Decyzję w tej sprawie podjęli we wtorek miejscy radni. » więcej 2024-04-16, godz. 18:40 Wrocław/ Sutryk zapowiada zmiany w funkcjonowaniu miejskich spółek Otwarte konkursy na członków zarząd, rady nadzorcze bez osób z dyplomem Collegium Humanum, czy odstąpienie od sponsorowania piłkarskiego Śląska Wrocław… » więcej 2024-04-16, godz. 18:40 Turniej ATP w Barcelonie - wygrana wracającego po przerwie Nadala Rafael Nadal wygrał z Włochem Flavio Cobollim 6:2, 6:3 w pierwszej rundzie turnieju tenisowego ATP Tour 500 na kortach ziemnych w Barcelonie. 37-letni Hiszpan… » więcej 2024-04-16, godz. 18:40 Nowy symulator Boeinga 737 na wyposażeniu Politechniki Warszawskiej (wideo) Nowy symulator Boeinga 737, który pozyskała Politechnika Warszawska będzie wykorzystywany przez przyszłych inżynierów lotnictwa do nauki funkcjonowania systemów… » więcej 2024-04-16, godz. 18:30 Nitras: nie ma nowoczesnego miasta bez nowoczesnej infrastruktury sportowej 'Nie ma nowoczesnego miasta bez nowoczesnej infrastruktury sportowej ' - uważa minister sportu i turystyki Sławomir Nitras. W Mysłowicach przypomniał, że… » więcej 2024-04-16, godz. 18:30 Prezydent Poznania zadeklarował chęć przejęcie przez miasto H.Cegielski-Poznań S.A., jeśli uratowałoby to spó… Nie możemy pozwolić na to żeby ikona Poznania upadła - podkreślił prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak i zadeklarował podjęcie starań o przejęcie przez… » więcej 2024-04-16, godz. 18:30 Beskidzkie GOPR odwołało zagrożenie lawinowe na Babiej Górze Beskidzcy goprowcy odwołali zagrożenie lawinowe na Babiej Górze. Jak poinformowali, pokrywa śniegu występuje tam tylko lokalnie - w żlebach, zagłębieniach… » więcej 2024-04-16, godz. 18:30 Minister cyfryzacji: jesteśmy na cybernetycznej zimnej wojnie Jesteśmy na cybernetycznej zimnej wojnie; ataki kierowane są nie tylko z Rosji i Białorusi, ale i z państw przyjaznych Moskwie - podkreślił wicepremier… » więcej 2024-04-16, godz. 18:20 Wrocław/ Wyniki badań ankietowych: studenci nie radzą sobie ze stresem Pierwsze w Polsce badania nad samookaleczeniami niesamobójczymi w grupie młodych dorosłych pokazały, że studenci nie radzą sobie ze stresującymi sytuacjami… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »