Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-07, 16:00 Autor: PAP

Na słynnym płaskowyżu Nazca w Peru odkryto kolejne prehistoryczne rysunki

Najnowsze technologie coraz częściej znajdują zastosowanie w badaniach odległej przeszłości. Spektakularnym przykładem jest odkrycie dokonane dzięki sztucznym sieciom neuronowym na płaskowyżu Nazca w Peru. Znaleziono tam starożytne geoglify, czyli ogromne rysunki wyryte na powierzchni ziemi.

Archeolodzy postanowili wykorzystać sztuczną inteligencję, a konkretnie uczenie głębokie, do zidentyfikowania pochodzących sprzed tysięcy lat geoglifów na pustyni Sechura w Peru. Stworzone na powierzchni płaskowyżu Nazca przez rdzennych mieszkańców tych terenów między 300 r.p.n.e. a 900 r.n.e. linie widziane z lotu ptaka tworzą rysunki przypominające kształtem rośliny, zwierzęta lub figury geometryczne. Obszar, na którym występują geoglify, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.


Po raz pierwszy rysunki z Nazca odkryto około 100 lat temu, a w następnych dziesięcioleciach odnajdywano kolejne, liczące po kilkadziesiąt metrów symbole. Zwykle udawało się je wypatrzyć na zdjęciach lotniczych wykonanych z balonów lub samolotów. Po co zamieszkujący okolice Nazca plemiona tworzyły te gigantyczne rysunki, dokładnie nie wiadomo. Uważa się, że zostały stworzone w celach rytualnych, na przykład jako trasy ceremonialnych wędrówek.


Choć starożytne geoglify rozciągają się na dużych połaciach pustyni, znalezienie kolejnych, jak twierdzą naukowcy, nie jest łatwym zadaniem. Z ziemi pozostają zwykle niewidoczne, a analiza zdjęć lotniczych jest niezwykle żmudna i czasochłonna. Dlatego do tej pracy naukowcy z japońskiego Uniwersytetu Yamagata postanowili zaprząc sztuczną inteligencję. W tym celu opracowali algorytm uczenia głębokiego, który został przeszkolony w wykrywaniu geoglifów na zdjęciach satelitarnych. Efekty prowadzonych w ten sposób poszukiwań opisali niedawno w “Journal of Archaeological Science”.


Chociaż archeolodzy korzystali już wcześniej z uczenia głębokiego, zespół z Uniwersytetu Yamagata musiał się zmierzyć z kilkoma szczególnymi wyzwaniami. Problem stanowiła zwłaszcza zmienność wzorów geoglifów i niewielka ich liczba dostępna do trenowania algorytmu. Dlatego opracowano nowe podejście do szkolenia sztucznych sieci neuronowych oparte nie o idealne dopasowanie, lecz niewielkie podobieństwa.


Dzięki nowej metodzie wykryto cztery geoglify: humanoida trzymającego maczugę, parę nóg (lub rąk) o długości ponad 75 metrów, rybę oraz ptaka. Rysunki, które są w znacznym stopniu unikalne, zostały później zweryfikowane podczas badań w terenie. “Jesteśmy w stanie zidentyfikować potencjalne nowe geoglify około 21 razy szybciej niż gołym okiem. Podejście to wydaje się perspektywiczne w kontekście przyszłych badań archeologicznych według nowego paradygmatu łączenia badań terenowych i sztucznej inteligencji" – stwierdzili autorzy projektu.


Nowo odkryte rysunki z Nazca znajdują się w południowym Peru, nieco ponad 400 km na południowy-wschód od Limy. (PAP Life)


agf/ gra/


Ilustracje dostępne w publikacji: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0305440323000559?ref=pdf_download&fr=RR-2&rr=7d2b3fe059c44235


Kraj i świat

2024-04-25, godz. 18:40 UE/ PE poparł zaktualizowaną listę projektów infrastrukturalnych; jest na niej CPK PE w głosowaniu w Strasburgu poparł zaktualizowaną listę strategicznych projektów infrastrukturalnych w Unii Europejskiej. Znalazł się na niej Centralny… » więcej 2024-04-25, godz. 18:30 Minister zdrowia: należy anulować obecne postępowanie w sprawie wyboru rektora WUM (korekta) Minister zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do uczelnianej komisji wyborczej na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym o anulowanie obecnego postępowania… » więcej 2024-04-25, godz. 18:30 Siatkarka Maj-Erwardt: w każdym momencie mogę dołączyć do kadry Siatkarka Paulina Maj-Erwardt już w lutym oficjalnie ogłosiła, że po sezonie zakończy karierę. Tymczasem dwa tygodnie temu otrzymała od Stefano Lavariniego… » więcej 2024-04-25, godz. 18:20 Szczecin/ Dwóch żołnierzy poszkodowanych po zderzeniu brytyjskich pojazdów wojskowych Na ul. Szosa Stargardzka w Szczecinie doszło do zderzenia brytyjskich pojazdów wojskowych jadących w kolumnie - poinformował rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej… » więcej 2024-04-25, godz. 18:20 Ekstraklasa piłkarska – Vukovic: mamy dobrą pozycję startową do finiszu „Dwoma ostatnimi wygranymi wywalczyliśmy sobie dobrą pozycję startową do ostatnich pięciu kolejek sezonu” - powiedział trener piłkarzy Piasta Gliwice… » więcej 2024-04-25, godz. 18:10 Rozpoczęły się zapisy na konferencję EuroScience Open Forum w Katowicach Otwarte zapisy na konferencję EuroScience Open Forum (ESOF2024), która odbędzie się w czerwcu br. w Katowicach, rozpoczęły się w czwartek - podały władze… » więcej 2024-04-25, godz. 18:10 Instytut Teatralny: 13 spektakli w finale programu Teatr Polska Znamy tytuły, które już tej jesieni pojadą w trasę podczas 16. edycji programu Teatr Polska. Spośród 177 zgłoszeń w objazd od 1 września do 30 listopada… » więcej 2024-04-25, godz. 18:10 PiS w debacie nad informacją szefa MSZ: rząd zamierza kierować się 6 iluzjami; KO: esencją polityki zagranicznej -… Z informacji szefa MSZ Radosława Sikorskiego wynika, że rząd zamierza prowadzić politykę kierując się sześcioma iluzjami - ocenił Zbigniew Rau (PiS) w… » więcej 2024-04-25, godz. 18:10 Sondaż: znaczny spadek społecznych obaw o wolność mediów w Polsce, wzrost na Węgrzech i Słowacji Po październikowych wyborach w Polsce nastąpił wyraźny spadek społecznych obaw o wolność mediów w Polsce, co kontrastuje ze zmianami zachodzącymi na Węgrzech… » więcej 2024-04-25, godz. 18:10 Ponad trzy godziny trwało w czwartek spotkanie Prokuratury Krajowej z rodzinami smoleńskimi Ponad trzy godziny trwało w czwartek spotkanie prokuratora krajowego Dariusza Korneluka oraz prokuratorów prowadzących śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »