Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-06, 19:50 Autor: PAP

UE/ W PE wystawa o odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku; "Wolność dla Polaków zawsze była, jest i będzie najważniejszą wartością"

W Brukseli otwarto we wtorek wystawę autorstwa działacza opozycji demokratycznej i niepodległościowej w PRL Adama Borowskiego poświęconą odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Inicjatorami wydarzenia w Parlamencie Europejskim byli europosłowie Ryszard Legutko i Ryszard Czarnecki.

Prof. Legutko podkreślił otwierając wydarzenie, że wystawa jest poświęcona odzyskaniu przez Polskę niepodległości po pierwszej wojnie światowej, po ponad 123 latach niewoli.


„Był to splot rozmaitych okoliczności, wszyscy zaborcy okazali się przegranymi w tej wojnie, ale także doszło do udanej mobilizacji polskiego społeczeństwa na polach bitewnych oraz w miejscach, gdzie toczyły się negocjacje na temat porządku świata i porządku Europy po wojnie” - stwierdził europoseł.


Jak zauważył, okoliczności były sprzyjające, ale Polska z pewnością byłaby mniejsza terytorialnie i słabsza, jeśli chodzi o wpływy polityczne, gdyby nie ten wysiłek polskiego społeczeństwa.


„Pokazuje to, że w chwilach zagrożenia Polacy potrafią działać wspólnie i solidarnie. A dziś żyjemy w takich czasach, gdy podobny duch powinien nas jednoczyć” - stwierdził Legutko.


Europoseł Czarnecki zauważył, że wystawa prezentowana jest w bardzo szczególnym czasie, kiedy Polska i jej historia są atakowane. „Także przez tych, którzy przez wieki zabierali nam wolność” - dodał, wyjaśniając, że historia Polski jest fałszowana, a ci, którzy byli sprawcami wojen światowych, dzisiaj wybielają się i uciekają od przeszłości.


„Spójrzmy na te fotografie, na twarze ludzi, którym zawdzięczamy odzyskanie niepodległości. Pochodzili z różnych zaborów, dorastali w różnych warunkach, ale łączyła ich idea wolności. A ta idea dla Polaków była, jest i będzie najważniejsza” – zaznaczył Czarnecki.


Podkreślił, że Polacy powinni być dumni z tego, że Polska jako pierwszy kraj w Europie i na świecie przyznała prawa wyborcze kobietom, co nastąpiło 27 lat przed Francją.


"Bądźmy dumni z naszego narodu, jednego z największych w Unii Europejskiej. Narodu, który walczył o wolność z hasłem: +Za wolność naszą i waszą+, bo wiedział, iż walka o cudzą wolność jest także walką o wolność Polski. Po tylu latach to hasło znów jest żywe w kontekście wojny w Europie Wschodniej pod naszą granicą" – dodał.


Wiceprzewodniczący Fundacji Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Przez Polskę Niepodległości oraz autor wystawy Adam Borowski podziękował za obecność podczas wydarzenia i wskazał, że inspiracją dla jej powstania był moment, w którym obejrzał wystawę w Muzeum Historii Europy, znajdującym się obok PE.


„W Muzeum Historii Europy nie ma ani jednego słowa o 18. bitwie w dziejach świata, Bitwie Warszawskiej, w której to polskie wojsko zatrzymało najazd bolszewicki, który miał się zakończyć nad Atlantykiem. To zaniedbanie skutkuje nieznajomością polskiej historii, niedocenianiem polskiego wkładu w fakt, że Europa nie doświadczyła bolszewickiego panowania” – powiedział.


Według Borowskiego wystawa jasno daje do zrozumienia, że Polska nie wyrzeknie się swojej suwerenności. Jak zauważył, żyjemy w czasach, w których próbuje się ograniczać niepodległość państw, ale Polacy są narodem, dla którego ta wartość jest najważniejsza, a ta wystawa jest tego świadectwem.


„Cieszymy się, że jesteśmy w strukturach europejskich, ale chcemy być w strukturach niezależnych państw, chcemy współpracować z niezależnymi państwami na zasadach partnerskich, a nie podległych” – podkreślił autor wystawy.


Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)


luo/ ap/


Kraj i świat

2024-07-25, godz. 08:10 Paryż - kapelan polskich sportowców: nawet nie spodziewałem się takiego wyróżnienia (wideo) Ks. Edward Pleń jest kapelanem polskich sportowców od 22 lat. Pełni nie tylko posługę duszpasterską, udziela sakramentów i odprawia msze święte, ale też… » więcej 2024-07-25, godz. 08:00 IMGW ostrzega przed burzami na wschodzie W czwartek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I stopnia przed burzami dla wschodniej części kraju. » więcej 2024-07-25, godz. 08:00 Paryż - ceremonie otwarcia igrzysk znakiem czasów W piątek w Paryżu odbędzie się 57. w nowożytnej historii ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Zawsze wiele rozwiązań i pomysłów wynika z aktualnej… » więcej 2024-07-25, godz. 08:00 Bułgaria/ Sarkofag z czasów rzymskich znaleziono na plaży w okolicach Warny Sarkofag z czasów rzymskich odkryto w okolicach Warny, na północy Bułgarii - poinformowały media. Na duży przedmiot, stojący na pustej plaży kurortu świętych… » więcej 2024-07-25, godz. 07:20 80 lat temu zakończyły się walki o Lublin; Niemcy chcieli zamienić miasto w twierdzę Osiemdziesiąt lat temu zakończyły się walki o miasto, które w niemieckich planach miało stać się Festung Lublin - powiedział PAP dr Krzysztof Tarkowski… » więcej 2024-07-25, godz. 07:20 Leonardo van Dijl: "Milczenie Julie" to trochę "Hamlet" w świecie tenisa (wywiad) Mój film porusza wiele kwestii, które skojarzyły mi się z Hamletem, nawet jeśli dotyczą świata nastoletniej sportsmenki - powiedział PAP Leonardo van Dijl… » więcej 2024-07-25, godz. 07:20 Skład ciała wpływa na ryzyko demencji i choroby Parkinsona Osoby z wysokim poziomem tkanki tłuszczowej odkładającej się na brzuchu lub ramionach mogą być bardziej niż reszta populacji narażone na rozwój choroby… » więcej 2024-07-25, godz. 07:10 Rzecznik MSZ: ogłosimy konkurs na ponad 20 stanowisk dyrektorów lub zastępców dyrektorów Instytutów Polskich MSZ ogłosi konkurs na ponad 20 stanowisk: 9 dyrektorów i 12 zastępców dyrektorów Instytutów Polskich - przekazał PAP rzecznik resortu Paweł Wroński. Podkreślił… » więcej 2024-07-25, godz. 07:10 Prezes ZUS dla "DGP": dzisiaj nie ma przestrzeni na podniesienie wieku emerytalnego Dzisiaj nie ma przestrzeni na podniesienie wieku emerytalnego - mówi w czwartkowym wydaniu 'Dziennika Gazeta Prawna' prezes ZUS Zbigniew Derdziuk. » więcej 2024-07-25, godz. 07:10 Rosja/ Władze: rozbił się śmigłowiec wojskowy, załoga zginęła Rosyjski śmigłowiec wojskowy Mi-28 rozbił się w czwartek w obwodzie kałuskim na południowy Zachód od Moskwy; załoga zginęła - poinformowała agencja… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »