Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-06, 15:30 Autor: PAP

Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii ma nowy tomograf komputerowy

Pracownię tomografii komputerowej otwarto we wtorek w Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii w Morawicy koło Kielc. Koszt zakupu nowoczesnego urządzenia (2,5 mln zł) niemal w całości sfinansował Świętokrzyski Urząd Marszałkowski, organ prowadzący placówkę.

"Dzisiaj nowoczesne leczenie to również nowoczesna diagnostyka chorób układu ośrodkowego układu nerwowego. Zmiany psychotyczne, które sugerują jakieś choroby psychiczne, występują w różnych schorzeniach, i w tych psychicznych i w organicznych, jak np. guzy mózgu czy udary. Aby to szybko zdiagnozować potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Taki właśnie trafił do Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii" – powiedział podczas otwarcia w placówce pracowni tomografii komputerowej wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Marek Bogusławski.


Koszt zakupu nowoczesnego urządzenia (2,5 mln zł) niemal w całości sfinansował Świętokrzyski Urząd Marszałkowski, 100 tys. zł dołożył szpital.


"Poprzedni tomograf miał 17 lat i często się psuł. Cieszymy się z nowego zakupu, który będzie służył nie tylko pacjentom naszego szpitala. Korzystać będą z niego także pacjenci leczący się w innych placówkach służby zdrowia" – zaznaczył w rozmowie z PAP dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii Piotr Kiełbowski. Dodał, że nowy tomograf pozwoli na obniżenie kosztów działalności szpitala.


"Do tej pory, aby wykonać badanie tomografem, musieliśmy wozić pacjentów do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach i do szpitala w Czerwonej Górze. Teraz tomografię będziemy mogli zrobić na miejscu, co będzie z korzyścią nie tylko dla nas, ale przede wszystkim dla pacjentów" – powiedział Kiełbowski, który podkreślił, że nowoczesny tomograf, o który wzbogacił się szpital, jest niezbędny.


"W dzisiejszych czasach to jedno z podstawowych badań diagnostyki obrazowej. Szczególnie potrzebny w leczeniu chorób psychicznych. Bez tego nie jest możliwe nowoczesne leczenie naszych pacjentów" – dodał dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii. (PAP)


Autor: Janusz Majewski


maj/ joz/


Kraj i świat

2023-10-03, godz. 19:40 Synoptyk IMGW: w nocy silny wiatr, możliwe niewielkie opady deszczu i burze W nocy spore niebezpieczeństwo mogą stanowić silne podmuchy wiatru, miejscami do 90 kilometrów na godzinę. Z prognoz wynika, że na północy kraju spadnie… » więcej 2023-10-03, godz. 19:40 Azerbejdżan/ Władze zatrzymały trzech byłych prezydentów nieuznawanej Republiki Górskiego Karabachu Władze zatrzymały trzech byłych prezydentów nieuznawanej Republiki Górskiego Karabachu - poinformował niezależny od władz na Kremlu rosyjski portal Meduza… » więcej 2023-10-03, godz. 19:40 W Dzienniku Ustaw rozporządzenie MSWiA o przywróceniu kontroli granicznej ze Słowacją(krótka) W Dzienniku Ustaw we wtorek wieczorem opublikowano rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o przywróceniu tymczasowo kontroli granicznej… » więcej 2023-10-03, godz. 19:40 Opolskie/ Kolizja szynobusu z samochodem na trasie Opole-Nysa Jedna osoba została ranna w wyniku kolizji szynobusu z samochodem osobowym na trasie Opole-Nysa - poinformował dyżurny KW Państwowej Straży Pożarnej w O… » więcej 2023-10-03, godz. 19:30 Premier: Donald Tusk jest politycznym mężem Angeli Merkel Partia Donalda Tuska głosuje w Brukseli za przyspieszeniem przyjęcia paktu migracyjnego. Gdyby rzeczywiście byli przeciwko nielegalnej imigracji, to zagłosowaliby… » więcej 2023-10-03, godz. 19:20 Wielkopolskie/ Ponad 28,5 mln euro wsparcia dla samorządów ze wschodu regionu Łącznie ponad 28,5 mln euro otrzymało 21 samorządów wschodniej części województwa wielkopolskiego tworzących dwa związki Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych… » więcej 2023-10-03, godz. 19:00 Radom/ Sześciu muzyków w finale Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego Utwory sześciu kompozytorów z Polski, Hiszpanii, Niemiec, Dani Włoch i USA zostały zakwalifikowane do drugiego etapu V Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego… » więcej 2023-10-03, godz. 19:00 Współpraca dwustronna i bezpieczeństwo w regionie tematami rozmowy ministrów obrony Polski i Słowenii Rozwój współpracy dwustronnej oraz sytuacja bezpieczeństwa w regionie to główne tematy wtorkowej rozmowy szefa MON Mariusza Błaszczaka z ministrem obrony… » więcej 2023-10-03, godz. 19:00 UE/ KE: 61 mln euro z Funduszu Spójności na modernizację linii kolejowej między Gdynią a Słupskiem We wtorek Komisja Europejska zatwierdziła inwestycję o wartości ponad 61 mln euro ze środków Funduszu Spójności na lata 2014-2020 na modernizację linii… » więcej 2023-10-03, godz. 19:00 USA/ Syn prezydenta Bidena nie przyznał się w sądzie do nielegalnego posiadania broni Syn prezydenta USA Joe Bidena, Hunter Biden, nie przyznał się przed sądem do nielegalnego posiadania broni. Przesłuchanie w tej sprawie odbyło się we wtorek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »