Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-06, 07:00 Autor: PAP

Beata Kempa: konwencja stambulska jest dokumentem czysto ideologicznym

Konwencja stambulska jest dokumentem czysto ideologicznym. Twierdzi się jednak, że on realnie walczy z przemocą wobec kobiet i wielu ludzi daje się nabrać na te hasła – mówi europosłanka Beata Kempa (Suwerenna Polska) w rozmowie z wtorkowym "Naszym Dziennikiem".

W wywiadzie dla wtorkowego "Naszego Dziennika" deputowana Suwerennej Polski do Parlamentu Europejskiego skomentowała zatwierdzenie przez Radę Europejską przyjęcia przez UE Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, czyli tzw. konwencji stambulskiej. "Do tej pory dokument ten był przyjmowany przez kraje członkowskie. Teraz Unia Europejska przyjęła to jako całość. Skoro takie gremium przyjmuje ten dokument i robi to w sposób całkowicie pozatraktatowy, to jest to kolejna odsłona procesu federalizacji. Konwencja została podpisana przez Polskę 18 grudnia 2012 r. Jej ratyfikacja odbyła się w kwietniu 2015 r. Wówczas prezydentem był Bronisław Komorowski, a my byliśmy w opozycji" – przypomniała.


Zdaniem Kempy "to, co zaproponowano w tym dokumencie, w żaden sposób nie uchroni kobiet, bo w fatalny sposób diagnozuje przyczyny przemocy". "Zamiast realnego ujęcia problemu, zrobiono z tego dokument promujący gender. I zadbano o to, aby stworzyć międzynarodowe ciała do kontrolowania tego, jak wprowadzane są zapisy tej ideologii. Do tego ma służyć grupa ekspertów – GREVIO. To jest pewna odsłona toczącej się w Europie walki ideologicznej o przyszłość i konstruowanie nowego człowieka. I oczywiście stosuje się do tego pewne hasła, z którymi trudno polemizować. Konwencja stambulska jest dokumentem czysto ideologicznym. Twierdzi się jednak, że on realnie walczy z przemocą wobec kobiet – a kto z nas jest przeciwko walce z przemocą? – i wielu ludzi daje się nabrać na te hasła" – stwierdziła.


Dodała, że obowiązująca w Polsce Konstytucja z 1997 r. "nie zawiera definicji rodziny, ale małżeństwa już tak (art. 18)" i "ten sam artykuł stwierdza, że państwo polskie musi chronić rodzinę". "I to w żaden sposób nie jest akceptowane przez zapisy konwencji stambulskiej. Nie mam co do tego wątpliwości, że to będzie olbrzymie pole do nadużyć ze strony instytucji europejskich, a także szantażu. Myślę, że teraz szczególnie uaktywni się GREVIO. Uderzenie pójdzie nie tylko w Polskę, ale też w inne kraje, które chcą chronić rodzinę. A zauważmy, że w wielu krajach UE znajdują się partie, które chcą odbudowywać swoją pozycję polityczną, właśnie odwołując się do chrześcijańskich wartości. Bruksela to widzi" – podsumowała europosłanka. (PAP)


dap/ dki/


Kraj i świat

2023-09-29, godz. 20:00 Liga hiszpańska - Almeria zwolniła trenera Almeria, zamykająca tabelę hiszpańskiej ekstraklasy, zwolniła trenera Vicente Moreno. Klub nie podał nazwiska jego następcy. Tymczasowo piłkarzy poprowadzi… » więcej 2023-09-29, godz. 20:00 Szef NATO: jestem przekonany, że Polska będzie nadal dostarczać pomoc wojskową Ukrainie Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył w piątek, że jest przekonany, iż Polska będzie nadal dostarczać pomoc wojskową Ukrainie 'mimo nieporozumień'… » więcej 2023-09-29, godz. 20:00 Ekstraklasa piłkarska - Stal - Korona 2:3 (wynik) PGE FKS Stal Mielec - Korona Kielce 2:3 (1:2) Bramki: 0:1 Jewgienij Szykawka (20-głową), 0:2 Martin Remacle (22), 1:2 Krystian Getinger (33-karny), 1:3 Jakub… » więcej 2023-09-29, godz. 20:00 1. liga piłkarska - Polonia - Podbeskidzie 2:0 Polonia Warszawa - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:0 (0:0). Bramki: 1:0 Mateusz Michalski (51-karny), 2:0 Szymon Kobusiński (87- karny). Żółta kartka -… » więcej 2023-09-29, godz. 19:50 Premier: PO jest największym zagrożeniem dla swobody przemieszczania się osób w UE Platforma Obywatelska jest największym zagrożeniem dla swobody przemieszczania się osób w ramach Unii Europejskiej - powiedział w piątek premier Mateusz… » więcej 2023-09-29, godz. 19:50 Gdańsk/Uroczyste przekazanie uchwały specjalnej Senatu Lechowi Wałęsie W Gdańsku odbyła się uroczystość wręczenia uchwały specjalnej Senatu RP Lechowi Wałęsie z okazji 80 urodzin i 40 rocznicy Pokojowej Nagrody Nobla. Senat… » więcej 2023-09-29, godz. 19:40 Synoptyk IMGW: noc pochmurna z przelotnymi opadami deszczu W nocy z piątku na sobotę chmury nie dotrą jeszcze tylko do krańców południowo-wschodnich Polski i tam zachmurzenie będzie małe. Na pozostałym obszarze… » więcej 2023-09-29, godz. 19:40 Wiceminister Bromber: jest wyraźny boom na studiowanie na kierunkach medycznych (wywiad) Jest wyraźny boom na studiowanie na kierunkach medycznych. 'Pakiet dla młodych”, podniesienie wynagrodzeń, zwiększenie naborów na studia i na rezydentury… » więcej 2023-09-29, godz. 19:40 MRiRW: potrzebne są zrównoważone działania dot. Morza Bałtyckiego Potrzebne są zrównoważone działania dot. Morza Bałtyckiego, które będą uwzględniać zarówno aspekt środowiskowy, jak i bezpieczeństwo żywnościowe… » więcej 2023-09-29, godz. 19:40 Doradca prezydenta Zełenskiego: zaprosiliśmy na Ukrainę wszystkich kandydatów w wyborach prezydenckich w USA Wszyscy kandydaci w wyborach prezydenckich w USA, zaplanowanych na listopad 2024 roku, otrzymali od nas zaproszenia do złożenia wizyty na Ukrainie; chcemy, żeby… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »