Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-05, 21:00 Autor: PAP

Niemcy/ Rząd chce zwolnić z zaostrzonych granicznych procedur azylowych rodziny z dziećmi

Rząd Niemiec chce poprzeć surowsze kontrole azylowe na zewnętrznych granicach UE, ale chce pry tym zrobić wyjątek dla rodzin z dziećmi – informuje w poniedziałek dpa. W najbliższy czwartek w Luksemburgu ministrowie spraw wewnętrznych UE mają dyskutować o „budzącej od lat kontrowersje reformie wspólnego europejskiego systemu azylowego CEAS”.

„Takie jest stanowisko uzgodnione w rządzie federalnym” – przekazał w poniedziałek w Berlinie zastępca rzecznika rządu Wolfgang Buechner.


Szefowa MSW Nancy Faeser (SPD) potwierdziła, że większość osób ubiegających się o azyl, które przybywają do Europy ze swoimi dziećmi, pochodzi z krajów o wysokim wskaźniku przyznawania azylu - takich jak Syria czy Afganistan.


Jak przypomina dpa, główną kwestię stanowi tutaj to, czy na zewnętrznych granicach UE powinny być przeprowadzane wstępne kontrole wniosków o azyl. Rząd niemiecki stoi na stanowisku, że osoby niepełnoletnie poniżej 18. roku życia, a także rodziny z dziećmi nie będą musiały przechodzić przez te procedury.


Oświadczenia takie złożyły już szefowa MSZ Annalena Baerbock i minister rodziny Lisa Paus (Zieloni). Z drugiej strony jednak istnieje obawa, wyrażona przez sekretarza generalnego FDP Bijana Djir-Sarai, że „może to zagrozić porozumieniu w Europie”.


Pierwotna propozycja Komisji Europejskiej stanowi, iż „dzieci bez opieki oraz dzieci poniżej 12. roku życia wraz z członkami rodziny są zwolnione z procedury granicznej, pod warunkiem że nie ma obaw związanych z bezpieczeństwem”.


„Chcemy szczególnie chronić dzieci i inne wrażliwe grupy” – podkreśliła Faeser, wyjaśniając, że przystąpi do negocjacji na szczeblu unijnym ze stanowiskiem, uzgodnionym w ramach rządu.


Jak przypomniał portal tygodnika „Spiegel”, tłem unijnych konsultacji jest rosnąca liczba migrantów. „Od miesięcy wiele osób próbuje przedostać się z Afryki Północnej przez Morze Śródziemne na południe Włoch. Od stycznia do Włoch na łodziach dotarło ponad 50 tys. migrantów, jak potwierdził Rzym”.


Z kolei w Niemczech Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców otrzymał ponad 100 tys. wstępnych wniosków o azyl tylko w okresie od stycznia do kwietnia bieżącego roku, co oznacza wzrost o prawie 78 procent. (PAP)


mszu/ mal/


Kraj i świat

2023-10-01, godz. 14:20 Synoptyk IMGW: chłodniejsza niedziela, na północy przelotny deszcz W niedzielę będzie dość chłodno. Temperatura maksymalna wyniesie od 13 do 20 stopni Celsjusza. Na północy wystąpią przelotne opady deszczu - poinformował… » więcej 2023-10-01, godz. 14:20 Ben Hlima, Brzozowski i Jelonek najlepsi w chodzie łączonym na 20 000 m w Warszawie Maher Ben Hlima (1:21.49), Artur Brzozowski (1:25.26) i Jakub Jelonek (1:25:59) byli najlepsi w chodzie łączonym na 20 000 m, rozgrywanym na stadionie AWF w… » więcej 2023-10-01, godz. 14:10 D. Tusk: tej siły już nic nie zatrzyma, zmiana jest nieuchronna (opis) Dzisiaj następuje wielka zmiana, ten moment to sygnał wielkiego polskiego odrodzenia. Tej siły już nic nie zatrzyma, olbrzym się obudził; zmiana jest nieuchronna… » więcej 2023-10-01, godz. 14:10 Turniej WTA w Pekinie - Linette awansowała do drugiej rundy debla Magda Linette i amerykańska tenisistka Peyton Stearns awansowały do drugiej rundy debla turnieju WTA 1000 w Pekinie. W niedzielę pokonały Włoszki Elisabettę… » więcej 2023-10-01, godz. 14:00 D. Tarczyński (PiS): Polska jest ostatnim bastionem normalności i bezpieczeństwa w Europie Polska jest ostatnim bastionem Europy, ostatnim bastionem normalności i bezpieczeństwa. Obiecujemy, że ochronimy nasze kobiety i Polskę. Nie doprowadzimy do… » więcej 2023-10-01, godz. 13:40 Niemcy/ Przewodniczący Centralnej Rady Żydów jest zaniepokojony poparciem dla partii AfD Przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster wyraził zaniepokojenie poparciem, jakie w sondażach deklarują ankietowani dla prawicowej… » więcej 2023-10-01, godz. 13:30 J. Owsiak do uczestników "Marszu Miliona Serc": jesteście wspaniałymi Polakami, którzy przyjechali tu rozmawiać o… Jesteście wspaniałymi Polakami, którzy przyjechali tu rozmawiać o Polsce; miejcie ten dzisiejszy spacer głęboko w sercu, by 15 października spotkać się… » więcej 2023-10-01, godz. 13:30 Rzecznik PiS: to największa w historii polskiej polityki konwencja polityczna To największa w historii polskiej polityki konwencja polityczna - powiedział w niedzielę rzecznik PiS Rafał Bochenek otwierając konwencję PiS w Katowicach… » więcej 2023-10-01, godz. 13:30 Hiszpania/ Liczba ofiar śmiertelnych pożaru w dyskotece w Murcji wzrosła do dziewięciu Co najmniej dziewięć osób zginęło w pożarze, który wybuchł w niedzielę nad ranem w znanej dyskotece 'Teatr' w Murcji w południowo - wschodniej Hiszpanii… » więcej 2023-10-01, godz. 13:20 R. Trzaskowski: chcemy Polski, w której to kobieta decyduje o swoim zdrowiu i życiu (krótka7) Chcemy Polski, w której to kobieta decyduje o swoim zdrowiu i o swoim życiu. Chcemy Polski, w której mundur jest szanowany, w której policja i służby mundurowe… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »