Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-05, 20:40 Autor: PAP

Prokuratura domaga się najwyższej możliwej kary dla b. policjanta; po pijanemu wiózł na masce kabrioletu kolegów, obaj zginęli

14 lat więzienia domagają się oskarżyciele dla byłego policjanta, który po pijanemu wiózł kabrioletem na masce dwóch kolegów. Obaj zginęli. Wyrok w tej sprawie sąd ma ogłosić 15 czerwca.

W Sądzie Rejonowym w Wołominie już na drugiej rozprawie zakończył się proces policjanta, który jest oskarżony o spowodowanie śmiertelnego wypadku w Kobyłce. Do tragicznego zdarzenia doszło w lipcu ubiegłego roku. Policjant wiózł kabrioletem trzech kolegów, w tym dwóch na klapie bagażnika. Gdy stracił panowanie nad autem i uderzył w słup, obaj zginęli.


Już na pierwszej rozprawie doprowadzony z aresztu oskarżony Adrian B., były policjant, przyznał się do winy, ale odmówił składania wyjaśnień. W odczytanych na sali rozpraw wyjaśnieniach z postępowania przygotowawczego stwierdził natomiast, że nie pamięta zdarzenia. Ze znajomymi, z którymi wsiadł do mercedesa, pił alkohol. Dodał też, że nie jest w stanie określić, z jaką prędkością jechał. Był przekonany, że jechał samochodem tylko z pasażerem obok.


Na drugiej rozprawie sąd usiłował ustalić, czy to w ogóle możliwe. Dariusz S., który jechał na siedzeniu pasażera, a który w odrębnym postępowaniu jest sądzony za nieudzielenie pomocy poszkodowanym, przyznał, że sam był świadom, iż z tyłu siedzą jeszcze dwie osoby.


"Ale Adrian mógł ich nie widzieć, bo siedzieli za jego plecami, a kabriolet chyba nie ma lusterka wstecznego" - tłumaczył S. Dodał, że było ciemno, gdyż do wypadku doszło po północy, a w aucie z racji jego konstrukcji, panował ogromny hałas.


Dopytywany przez sędziego przyznał jednak, że Adrian B. po wypadku dociekał, czy jeden z nieżyjących już kolegów, wrócił sam do domu, co może sugerować, że oskarżony miał świadomość, iż ten jechał samochodem.


Oskarżenie natomiast drążyło temat powodu, dla którego czterech spożywających alkohol mężczyzn postanowiło udać się na nocną przejażdżkę.


"Czy rzeczywiście, jak twierdzą świadkowie chodziło o zaginięcie złotego łańcuszka w domu jednego z poszkodowanych?" - dociekał prokurator. Sędzia uciął jednak ten wątek stwierdzeniem, że "czy chodziło o łańcuszek czy fartuszek nie ma w tym przypadku znaczenia".


O wiele istotniejsza i mogąca zaważyć na wyroku wydaje się być kwestia, czy miał świadomość, że obok auta leżą dwaj poszkodowani. Zdaniem oskarżenia zarówno Adrian B., jak i Dariusz S. opuścili pojazd i oddalili się z miejsca zdarzenia wyjątkowo szybko. Dariusz S. nieudzielenie pomocy tłumaczył szokiem, a także lękiem o własne życie, gdyż z zerwanej trakcji wydobywały się snopy iskier, a z auta dym.


Sąd próbował też ustalić, czy oskarżony wiedział, że jedzie za nim radiowóz z włączonymi sygnałami świetlnymi. Według ocalałego pasażera i policjanta, który miał podjąć interwencję, mógł nie być tego świadom. Oskarżenie poddało jednak w wątpliwość zeznania funkcjonariusza, który nie ukrywał, że jest dobrym znajomym oskarżonego.


W tle sprawy przewijał się też watek odszkodowawczy. Już na poprzedniej rozprawie jeden z pełnomocników oskarżycieli posiłkowych wniósł o to, by nie przesłuchiwać świadków ze względu na próbę skierowania sprawy do mediacji. Do wniosku przyłączył się adwokat Adriana B., oskarżony były policjant, drugi z pełnomocników oskarżycieli posiłkowych oraz pokrzywdzone, czyli żony zmarłych mężczyzn. Sąd zdecydował się wówczas jednak prowadzić postępowanie dowodowe.


Jak usłyszeliśmy w poniedziałek z ust jednego ze świadków, szwagierki oskarżonego, rodziny nie doszły do porozumienia, gdyż propozycja owdowiałych kobiet opiewała na pół miliona złotych dla każdej z nich. Jeden z oskarżycieli posiłkowych powiedział, że kwestie odszkodowawcze chcą teraz rozstrzygnąć w postępowaniu cywilnym.


Prokurator w mowie końcowej zażądał dla oskarżonego 14 lat pozbawienia wolności. Teoretycznie maksymalna kara za spowodowanie takiego wypadku to 12 lat, ale oskarżenie postanowiło na tezę, że Adrian B., dopuścił się dwóch przestępstw, najpierw samej jazdy, a dopiero potem spowodowania wypadku.


Oskarżony raz jeszcze przeprosił, poprosił też o niski wymiar kar deklarując, że chce podjąć pracę i wypłacać rentę osieroconym córkom poszkodowanych.


Do wypadku doszło w nocy 21 lipca ubiegłego roku w Kobyłce na ulicy Ręczajskiej. Kierowca kabrioletu, Mercedesa SL500, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w krawężnik, a następnie w słup. Autem podróżowały cztery osoby.


W wyniku zdarzenia dwie osoby zginęły, a dwie uciekły. "Tuż przed godziną pierwszą zatrzymano obu mężczyzn. Niestety jednym z nich okazał się warszawski funkcjonariusz, będący poza służbą" - informowała wówczas policja.


Prokuratura Rejonowa w Wołominie na początku grudnia ubiegłego roku skierowała do sądu akt oskarżenia w tej sprawie. "Dotyczy on dwóch podejrzanych. Jednym z nich jest Adrian B., który jak ustalono w śledztwie, kierował samochodem. Przekroczył prędkość prawie dwukrotnie, bo jechał 93 km/h" - informowała Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga. Przekazywała też, że mężczyzna przewoził dwóch pasażerów "nadwymiarowo".


"To był kabriolet z miejscami tylko dla kierowcy i pasażera, w związku z tym mogły nim podróżować jedynie dwie osoby. Tych dwóch mężczyzn, którzy podróżowali na bagażniku, na łuku drogi wypadło z pojazdu i uderzyło w betonowy słup. Niestety zginęli" – wyjaśniała prokuratura.


Zaznaczała, też że we krwi kierującego kabrioletem policjanta stwierdzono 1,27 promila alkoholu. Dodatkowo on i pasażer, który przeżył wypadek, zbiegli z miejsca zdarzenia. Prokuratura informowała również, że Adrian B. usłyszał zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości, spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym i ucieczki z miejsca zdarzenia oraz nieudzielenia pomocy.(PAP)


Autor: Luiza Łuniewska


lui/ jann/


Kraj i świat

2023-10-01, godz. 13:40 Niemcy/ Przewodniczący Centralnej Rady Żydów jest zaniepokojony poparciem dla partii AfD Przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster wyraził zaniepokojenie poparciem, jakie w sondażach deklarują ankietowani dla prawicowej… » więcej 2023-10-01, godz. 13:30 J. Owsiak do uczestników "Marszu Miliona Serc": jesteście wspaniałymi Polakami, którzy przyjechali tu rozmawiać o… Jesteście wspaniałymi Polakami, którzy przyjechali tu rozmawiać o Polsce; miejcie ten dzisiejszy spacer głęboko w sercu, by 15 października spotkać się… » więcej 2023-10-01, godz. 13:30 Rzecznik PiS: to największa w historii polskiej polityki konwencja polityczna To największa w historii polskiej polityki konwencja polityczna - powiedział w niedzielę rzecznik PiS Rafał Bochenek otwierając konwencję PiS w Katowicach… » więcej 2023-10-01, godz. 13:30 Hiszpania/ Liczba ofiar śmiertelnych pożaru w dyskotece w Murcji wzrosła do dziewięciu Co najmniej dziewięć osób zginęło w pożarze, który wybuchł w niedzielę nad ranem w znanej dyskotece 'Teatr' w Murcji w południowo - wschodniej Hiszpanii… » więcej 2023-10-01, godz. 13:20 R. Trzaskowski: chcemy Polski, w której to kobieta decyduje o swoim zdrowiu i życiu (krótka7) Chcemy Polski, w której to kobieta decyduje o swoim zdrowiu i o swoim życiu. Chcemy Polski, w której mundur jest szanowany, w której policja i służby mundurowe… » więcej 2023-10-01, godz. 13:20 D. Tusk: marsz jeszcze się nie zaczął, a jest już nas prawie milion (krótka8) Marsz jeszcze się nie zaczął, a jest już nas prawie milion. Pójdziemy Marszałkowską i wtedy dopiero Polska i Europa zobaczą, ilu nas dzisiaj jest. Niewyobrażalne… » więcej 2023-10-01, godz. 13:20 D.Tusk: jesteśmy zjednoczeni, z wiarą we własne siły (krótka9) Jesteśmy dzisiaj wszyscy zjednoczeni, z wiarą we własne siły. To jest ta zasadnicza zmiana dzisiaj, która jest widoczna gołym okiem - powiedział w niedzielę… » więcej 2023-10-01, godz. 13:10 W katowickim "Spodku" rozpoczęła się konwencja PiS pod hasłem "Bezpieczna Polska" O godz. 13.00 w niedzielę w katowickim 'Spodku' rozpoczęła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości pod hasłem 'Bezpieczna Polska'. Głos podczas wydarzenia… » więcej 2023-10-01, godz. 13:10 Kalisz/ Uniwersytet Kaliski rozpoczął swoją działalność z dniem 1 października Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu z dniem 1 października 2023 r. rozpoczął swoją działalność. Po raz pierwszy uruchomiono… » więcej 2023-10-01, godz. 13:10 W. Czarzasty: chcę, by PiS przestał skłócać Polaków, bo to do niczego Polski nie doprowadzi (krótka6) Chcę, by PiS przestał skłócać Polaków, bo to do niczego Polski nie doprowadzi. Polska musi być jedna, uśmiechnięta, tolerancyjna, wielka bo na to zasługujemy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »