Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-05, 20:10 Autor: PAP

Pierwsza dama: wiedza o rodzimych osiągnięciach powinna budować renomę naszego państwa

Wiedza o rodzimych osiągnięciach powinna budować renomę naszego państwa i jego pozycję na arenie międzynarodowej; stąd idea Konkursu „Młody Promotor Polski” - podkreśliła w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda podczas uroczystej gali konkursu.

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta na swej stronie internetowej, w poniedziałek odbyła się uroczysta Gala Konkursu "Młody Promotor Polski" pod auspicjami Agaty Kornhauser–Dudy. Ideą inicjatywy - przekazała KPRP - jest uhonorowanie i wyróżnienie młodych Polaków, którzy swoją postawą, działalnością i osiągnięciami na polu naukowym, kulturalnym i sportowym przyczyniają się do budowania silnej marki "Polska" oraz promowania naszego kraju za granicą.


„Wiedza o rodzimych osiągnięciach powinna budować renomę naszego państwa i jego pozycję na arenie międzynarodowej. (...) Stąd idea konkursu +Młody Promotor Polski+" - powiedziała podczas gali pierwsza dama, cytowana w komunikacie Kancelarii. Jak wskazywała, "trudno o lepszych ambasadorów naszego kraju niż ci młodzi, utalentowani, zdolni, ambitni, pełni zapału, determinacji, ale też twórczej inwencji ludzie z odwagą i bez kompleksów patrzący w przyszłość".


Kornhauser–Duda zwróciła uwagę, że obecni w Pałacu Prezydenckim nominowani i laureaci już rozsławiają Polskę lub są na najlepszej drodze do sukcesów na międzynarodową skalę. "Bycie światowej klasy sportowcem, artystą, naukowcem czy wynalazcą jest marzeniem wielu doskonalących się w swojej dziedzinie osób. Zrealizowanie tego marzenia to oczywiście osobista satysfakcja, ale i ogromny powód do dumy dla wszystkich osób, które w tej drodze do spełnienia marzeń towarzyszą, a także dla nas Polaków" - powiedziała pierwsza dama.


"Chcę bardzo mocno podkreślić, że jesteśmy ogromnie dumni z tego, że pozytywny wizerunek naszego państwa współtworzą osoby, które - mimo młodego wieku - mają na swoim koncie już tak spektakularne sukcesy, że dokonują rzeczy wspaniałych, rzeczy niezwykłych i rzeczy pięknych" - podkreśliła pierwsza dama.


Agata Kornhauser-Duda podziękowała młodym ludziom za ich ciężką pracę, dokonania i chęć dzielenia się osiągnięciami z innymi. "Przypominają mi się słowa Andrei Bocellego, który powiedział, że karierę robi się z dwóch powodów: dla siebie i dla innych, gdyż - nawet jeśli chce się śpiewać, bo się to kocha - to musi być jeszcze osoba, która będzie chciała nas słuchać. Mam szczerą nadzieję, że poprzez ten konkurs staną się państwo jeszcze szerzej znani nie tylko w swoich środowiskach naukowych, sportowych czy artystycznych, ale i poza nimi" - powiedziała.


"Życzę Państwu, aby dokonania i osiągnięcia były zawsze powodem osobistej satysfakcji i dumy, inspiracją dla Państwa rówieśników, a dla świata powodem szacunku i podziwu dla Polski i Polaków" - powiedziała również pierwsza dama.


Kancelaria Prezydenta podkreśliła w komunikacie, że "po raz pierwszy wyróżnienia wybitnych młodych Polaków, które wcześniej wręczane były podczas uroczystej Gali Konkursu +Teraz Polska+, przyznano w ramach odrębnej inicjatywy". Jak przekazała, partnerem projektu jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.


KPRP podkreśliła ponadto, że kilkadziesiąt instytucji skierowało do Kancelarii łącznie 65 zgłoszeń kandydatów, których sukcesy i zaangażowana postawa społeczna budują wizerunek naszej marki narodowej. "Przewodniczący Kapituły Konkursowej, pan minister Piotr Ćwik oraz prezes +Teraz Polska+ Krzysztof Przybył wręczyli nominacje w każdej z kategorii, a zwycięzcy odebrali statuetki z rąk Małżonki Prezydenta" - czytamy w komunikacie.


Jak przekazała prezydencka kancelaria, pierwsza dama pogratulowała nominowanym i laureatom zdobytych w konkursie laurów oraz życzyła im "spełnienia wszystkich dalszych planów i marzeń". "Nie mam wątpliwości, że będą Państwo wspaniałymi ambasadorami naszego kraju w świecie – zapewniła Agata Kornhauser-Duda, cytowana w komunikacie.


Na stronie prezydenckiej kancelarii poinformowano, że - w kategorii "Działalność naukowa" Konkursu „Młody Promotor Polski” nominowani zostali: Jakub Batko, Piotr Kuwałek i Aleksander Zarębiński.


"Dziękuję za wyróżnienie, a moim bliskim, dzięki którym wszystkie puzzle poskładały się na obraz sukcesu, który mam dziś zaszczyt celebrować, za wsparcie" – powiedział cytowany w komunikacie Piotr Kuwałek, któremu zwycięską statuetkę zapewniła - jak czytamy - praca w dziedzinie przetwarzania sygnałów biologicznych, akustycznych i elektrycznych, a także w zakresie lokalizacji źródeł wahań napięcia w sieciach elektroenergetycznych.


Nominacje za działalność kulturalną przyjęli z kolei: Andrzej Filończyk Kamil Pacholec oraz Zuzanna Budzyńska.


KPRP podkreśliła, że Budzyńska, przyjmując pierwsze miejsce w kategorii, podkreśliła, że "promocja muzyki niedocenianych polskich kompozytorów na arenie międzynarodowej" jest jej najważniejszym celem artystycznym od wielu lat.


"Dwudziestosześcioletnia skrzypaczka ma na swoim koncie liczne sukcesy na międzynarodowych konkursach skrzypcowych i kameralnych, występowała w wielu krajach jako solistka i kameralistka, a wraz z Szymonem Ogryzkiem nagrała płytę +Polonaises+ w ramach programu +Muzyczny ślad+, prezentującą 7 najpiękniejszych polskich polonezów na skrzypce i fortepian" - czytamy w komunikacie KPRP.


Jak przekazano, w kategorii "Działalność sportowa" nominacje przyznano: Dominikowi Grzędzie, Adriannie Sułek i Katarzynie Zdziebło. "Podwójna wicemistrzyni świata na 20 i 35 km oraz wicemistrzyni Europy na 20 km, Katarzyna Zdziebło, zapewniła, że otrzymana dziś główna nagroda będzie ją motywować do dalszej pracy" - podała KPRP.


Poinformowała ponadto, że decyzją pierwszej damy Nagrodę Specjalną otrzymał osiemnastoletni Aleksander Zarębiński - uczestnik wielu międzynarodowych programów badawczych prowadzonych przez wybitnych specjalistów w dziedzinie neurobiologii, neuroanatomii, neurochirurgii, kognitywistyki, behawioryzmu, sztucznej inteligencji i neuronauki obliczeniowej.


Więcej informacji można uzyskać na stronie: https://www.prezydent.pl/kancelaria/aktywnosc-ministrow/mlody-promotor-polski,69496


(PAP)


sdd/ tgo/


Kraj i świat

2023-10-01, godz. 13:40 Niemcy/ Przewodniczący Centralnej Rady Żydów jest zaniepokojony poparciem dla partii AfD Przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster wyraził zaniepokojenie poparciem, jakie w sondażach deklarują ankietowani dla prawicowej… » więcej 2023-10-01, godz. 13:30 J. Owsiak do uczestników "Marszu Miliona Serc": jesteście wspaniałymi Polakami, którzy przyjechali tu rozmawiać o… Jesteście wspaniałymi Polakami, którzy przyjechali tu rozmawiać o Polsce; miejcie ten dzisiejszy spacer głęboko w sercu, by 15 października spotkać się… » więcej 2023-10-01, godz. 13:30 Rzecznik PiS: to największa w historii polskiej polityki konwencja polityczna To największa w historii polskiej polityki konwencja polityczna - powiedział w niedzielę rzecznik PiS Rafał Bochenek otwierając konwencję PiS w Katowicach… » więcej 2023-10-01, godz. 13:30 Hiszpania/ Liczba ofiar śmiertelnych pożaru w dyskotece w Murcji wzrosła do dziewięciu Co najmniej dziewięć osób zginęło w pożarze, który wybuchł w niedzielę nad ranem w znanej dyskotece 'Teatr' w Murcji w południowo - wschodniej Hiszpanii… » więcej 2023-10-01, godz. 13:20 R. Trzaskowski: chcemy Polski, w której to kobieta decyduje o swoim zdrowiu i życiu (krótka7) Chcemy Polski, w której to kobieta decyduje o swoim zdrowiu i o swoim życiu. Chcemy Polski, w której mundur jest szanowany, w której policja i służby mundurowe… » więcej 2023-10-01, godz. 13:20 D. Tusk: marsz jeszcze się nie zaczął, a jest już nas prawie milion (krótka8) Marsz jeszcze się nie zaczął, a jest już nas prawie milion. Pójdziemy Marszałkowską i wtedy dopiero Polska i Europa zobaczą, ilu nas dzisiaj jest. Niewyobrażalne… » więcej 2023-10-01, godz. 13:20 D.Tusk: jesteśmy zjednoczeni, z wiarą we własne siły (krótka9) Jesteśmy dzisiaj wszyscy zjednoczeni, z wiarą we własne siły. To jest ta zasadnicza zmiana dzisiaj, która jest widoczna gołym okiem - powiedział w niedzielę… » więcej 2023-10-01, godz. 13:10 W katowickim "Spodku" rozpoczęła się konwencja PiS pod hasłem "Bezpieczna Polska" O godz. 13.00 w niedzielę w katowickim 'Spodku' rozpoczęła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości pod hasłem 'Bezpieczna Polska'. Głos podczas wydarzenia… » więcej 2023-10-01, godz. 13:10 Kalisz/ Uniwersytet Kaliski rozpoczął swoją działalność z dniem 1 października Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu z dniem 1 października 2023 r. rozpoczął swoją działalność. Po raz pierwszy uruchomiono… » więcej 2023-10-01, godz. 13:10 W. Czarzasty: chcę, by PiS przestał skłócać Polaków, bo to do niczego Polski nie doprowadzi (krótka6) Chcę, by PiS przestał skłócać Polaków, bo to do niczego Polski nie doprowadzi. Polska musi być jedna, uśmiechnięta, tolerancyjna, wielka bo na to zasługujemy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »