Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-05, 18:20 Autor: PAP

Łódź/ Otwarto wystawę "Tradycje od pokoleń. Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce"

Wystawa plenerowa "Tradycje od pokoleń. Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce", przygotowana z okazji 20-lecia przyjęcia Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, została w poniedziałek otwarta na rynku Manufaktury w Łodzi.

Z okazji 10-lecia utworzenia krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO i 20. rocznicy przyjęcia Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego na rynku Manufaktury w Łodzi otwarto w poniedziałek wystawę "Tradycje od pokoleń. Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce".


"Nasze zwyczaje związane ze świętem Bożego Ciała przyciągają do Łowicza i Spycimierza mieszkańców całego regionu, ale także turystów z Polski i ze świata. To ważne, żeby te fragmenty naszego bogatego dziedzictwa znać, żeby wiedzę o nich przekazywać dzieciom i wnukom. A jednym ze sposobów kultywowania pamięci jest po prostu uczestniczenie w nich. Najlepiej rodzinnie, bo dzieci i młodzież uczą się, obserwując nas, dorosłych" - podkreślił wicemarszałek woj. łódzkiego Zbigniew Ziemba.


Jednocześnie Ziemba zaprosił wszystkich obecnych na Rynku do odwiedzenia w najbliższe Boże Ciało dwóch miejscowości w Łódzkiem - Spycimierza i Łowicza - których lokalne tradycje obchodzenia tego święta zostały w ostatnich latach wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Prowadzona przez Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego lista jest spisem różnorodnych przejawów dziedzictwa niematerialnego z całej Polski, a także wyrazem uznania dla społeczności kultywujących własne tradycje. Znajdują się na niej 73 pozycje.


"Tradycje chronimy od pokoleń, ale narzędzie, jakie daje UNESCO, pozwoliły przez ostatnie 10 lat - zarówno Instytutowi, jak i Ministerstwu Kultury i wielu ekspertom - zwrócić uwagę na znaczenie naszego niematerialnego dziedzictwa. Wystawa pokazuje dorobek tych 10 lat, ile udało się zrobić - i nie mierzymy tego liczbą wpisów na listę, ale raczej zainteresowaniem, jakie udało się wzbudzić wokół tradycji" - zaznaczyła dyrektorka NID dr hab. Katarzyna Zalasińska.


Wystawa zostanie pokazana w sześciu miastach Polski. W Łodzi towarzyszyła jej konferencja naukowa w Muzeum Sztuki MS2 w Manufakturze; prezentowano na niej obyczaje z różnych rejonów województwa łódzkiego, a także pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.


Łódzkie pozycje na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego to tradycje związane z obchodami Bożego Ciała - procesja w Łowiczu i układanie kwietnych dywanów w Spycimierzu. Do wpisania na listę aspirują tradycje rzeźbiarskie z okolic Kutna, tradycje kulturowe regionu opoczyńskiego: rękodzieło, muzyka, taniec i stroje ludowe, oraz święto palanta w Grabowie.


W Muzeum Sztuki MS2 zostały przygotowane stoiska z rękodziełem oraz tradycyjnymi potrawami. Wystawę "Tradycje od pokoleń. Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce" można oglądać na Rynku Manufaktury w Łodzi do 20 czerwca.(PAP)


Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska


agm/ aszw/


Kraj i świat

2023-10-02, godz. 03:40 Włochy/ Niekończące się lato w Neapolu, plaże otwarte do końca października Rada miasta Neapolu zatwierdziła przedłużenie otwarcia plaż aglomeracji do 31 października. Na plażach pozostanie cała infrastruktura: parasole, leżaki… » więcej 2023-10-02, godz. 03:00 Meksyk/ 10 kubańskich imigrantów zginęło w wypadku ciężarówki w Chiapas Dziesięciu kubańskich imigrantów poniosło śmierć, a 16 zostało rannych w wypadku drogowym w stanie Chiapas, na południu Meksyku. Kubańczycy podróżowali… » więcej 2023-10-02, godz. 01:10 Wielka Brytania wyśle 200 dodatkowych żołnierzy do misji pokojowej KFOR w Kosowie Wielka Brytania wyśle w najbliższych dniach dodatkowych 200 żołnierzy do Kosowa, aby dołączyli do jej 400-osobowego kontyngentu w ramach NATO-wskiej misji… » więcej 2023-10-02, godz. 00:40 USA/ Minister Gliński zaprezentował odzyskane XVIII-wieczne akwarele Z. Vogla utracone podczas II wojny światowej (… Minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński zaprezentował w niedzielę w konsulacie generalnym RP w Nowym Jorku trzy odzyskane przez Polskę… » więcej 2023-10-02, godz. 00:20 Turcja/ Po zamachu w Ankarze tureckie lotnictwo przeprowadziło naloty na pozycje kurdyjskich rebeliantów w północnym… Po samobójczym ataku na budynek rządowy w Ankarze, tureckie siły powietrzne przeprowadziły naloty na pozycje separatystycznej Partii Pracujących Kurdystanu… » więcej 2023-10-01, godz. 23:50 USA/ Minister Gliński zaprezentował odzyskane XVIII-wieczne akwarele Z. Vogla zaginione utracone podczas II wojny światowej… Minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński zaprezentował w niedzielę w konsulacie generalnym RP w Nowym Jorku trzy odzyskane przez Polskę… » więcej 2023-10-01, godz. 23:40 USA/ Minister Gliński w Instytucie Pileckiego: Niemcy prędzej czy później będą musieli przyznać, że kłamią na… Będziemy opowiadać polską historię światu i Niemcy prędzej czy później będą musieli przyznać, że kłamią na temat historii - powiedział minister… » więcej 2023-10-01, godz. 23:20 Marszałek Witek: rząd PiS spełnia obietnice wyborcze i pokazuje skuteczność Rząd PiS spełnia obietnice wyborcze i pokazuje skuteczność w ich realizacji - mówiła w niedzielę wieczorem podczas spotkania z mieszkańcami Wrocławia… » więcej 2023-10-01, godz. 23:10 Ekstraklasa piłkarska - Jagiellonia - Legia 2:0 (opinie) Po meczu Jagiellonia - Legia (2:0) powiedzieli: Kosta Runjaic (trener Legii Warszawa): 'Przede wszystkim gratuluję Jagiellonii, przegraliśmy po raz pierwszy… » więcej 2023-10-01, godz. 23:10 Liga hiszpańska - 8. kolejka (aktl.) Wyniki 8. kolejki hiszpańskiej ekstraklasy piłkarskiej: niedziela Almeria 3 - Luis Suarez 41, 44, 45+1Granada 3 - Bryan Zaragoza 66-karny, Ricard Sanchez… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »