Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-05, 16:30 Autor: PAP

Hiszpania/ Służby zlokalizowały statek rybacki, który zatonął w 2022 r. u brzegów Kanady

Hiszpańskie służby ustaliły lokalizację statku rybackiego Villa de Pitanxo, który 15 lutego 2022 r. zatonął podczas sztormu w pobliżu Nowej Funlandii, na północnym wschodzie Kanady. Miejsce katastrofy potwierdzono w ramach misji nadzorowanej przez hiszpański wymiar sprawiedliwości.

Wysłany w maju w rejon tragicznego zdarzenia statek Artabro, na którego pokładzie znajdują się m.in. urzędnicy hiszpańskiego ministerstwa sprawiedliwości, dotarł w rejon Oceanu Atlantyckiego, na którego dnie spoczywa Villa de Pitanxo, na początku czerwca.


Jak przekazali przedstawiciele resortu sprawiedliwości statek rybacki z 24 członkami załogi na pokładzie zatonął w miejscu, w którym utracono łączność radiową z jednostką. Tam też rozpoczęto poszukiwania wraku.


Kluczowy w poszukiwaniu zatopionego statku okazał się zaawansowany technologicznie robot do poszukiwań podmorskich, który wykonał liczne zdjęcia wraku, a także nagrania wideo z miejsca tragedii.


W trakcie misji, jak podały hiszpańskie służby, nie udało się znaleźć zwłok 12 rybaków, którzy znajdowali się na Villa de Pitanxo, a których ciał nigdy nie odnaleziono.


Dziennik “La Voz de Galicia” sprecyzował, że dzięki dobrym warunkom atmosferycznym udało się szybciej niż planowano zakończyć misję poszukiwań Villa de Pitanxo. Dotarcie do wraku, jak podała reprezentująca rodziny ofiar Maria Jose de Pazo, ułatwiło stosunkowo płytkie położenie zatopionej jednostki – około 750 m pod powierzchnią wody.


W chwili wypadku na statku przebywało 16 obywateli Hiszpanii, pięciu Peruwiańczyków oraz trzech obywateli Ghany. Uratowało się dwóch Hiszpanów i jeden Ghańczyk.


W dalszym ciągu nieznana jest przyczyna tragedii. Według jednej z hipotez do zatonięcia jednostki, wyprodukowanej w 2004 r., mogła przyczynić się bardzo wysoka fala oceaniczna.


Marcin Zatyka (PAP)


zat/ mal/


Kraj i świat

2023-09-28, godz. 09:50 USA/ Chińscy hakerzy wykradli 60 tys. e-maili z Departamentu Stanu Chińscy hakerzy, którzy w tym roku uzyskali dostęp do kont e-mail sekretarz handlu Giny Raimondo i innych urzędników państwowych, wykradli 60 tys. e-maili… » więcej 2023-09-28, godz. 09:50 Śląskie/ Dwaj nastolatkowie sprawcami podpalenia budynku w Lędzinach Sprawcami podpalenia nieużytkowanego budynku w Lędzinach (Śląskie) są dwaj mieszkający w tym mieście chłopcy w wieku 14 i 16 lat - ustaliła policja. Wyrządzone… » więcej 2023-09-28, godz. 09:40 P. Müller: zwiększony ruch migracyjny wynika z błędnej polityki UE Zwiększony ruch migracyjny wynika z błędnej polityki 'otwartych drzwi' Unii Europejskiej. Ona zachęca do tego, aby przyjeżdżać z południa Europy do Unii… » więcej 2023-09-28, godz. 09:30 Uzbekistan/ Jedna ofiara śmiertelna i 163 rannych w wyniku eksplozji w pobliżu lotniska w Taszkencie W wyniku eksplozji, do której doszło w nocy ze środy na czwartek w składzie celnym w pobliżu lotniska w stolicy Uzbekistanu Taszkencie, zginął 16-letni… » więcej 2023-09-28, godz. 09:30 Punkt Zwrotny w modzie i walce z greenwashingem. Nowa inicjatywa Interzero i Mamy Projekt (MediaRoom) Punkt Zwrotny to pierwsze w Polsce centrum edukacyjne oparte na formule pokojów zagadek. Nowe miejsce powstało w Warszawie, skierowane jest do młodzieży i… » więcej 2023-09-28, godz. 09:30 Igrzyska 2036 - Gut-Mostowy: stać nas, aby aspirować o zorganizowanie igrzysk 'Nasz kraj, jeżeli chodzi o poziom rozwoju gospodarczego, już w tej chwili powinien aspirować o zorganizowanie igrzysk olimpijskich' - przyznał wiceminister… » więcej 2023-09-28, godz. 09:30 Podkarpackie/ W Przemyślu szkolą się celnicy z 14 krajów Europy Funkcjonariusze służb celnych z 14 krajów Europy w Przemyślu na Podkarpaciu zapoznają się z technikami skutecznej kontroli granicznej autobusów. Wydarzenie… » więcej 2023-09-28, godz. 09:30 M. Błaszczak: dopóki rządzi PiS, linia obrony jest i będzie na Bugu, a nie na Wiśle (krótka) Dopóki rządzi Prawo i Sprawiedliwość, linia obrony jest i będzie na Bugu, a nie na Wiśle - powiedział w czwartek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak… » więcej 2023-09-28, godz. 09:30 Słowacja/ Jedna osoba zginęła w nocnej strzelaninie w Bratysławie Jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne w nocnej strzelaninie w Bratysławie - poinformowały w czwartek rano słowackie media. Według wstępnych informacji… » więcej 2023-09-28, godz. 09:10 Zaproszenie do konsultacji raportu: „Kompetencje sektorowe wspierające zrównoważone finanse i inwestycje ESG” –… Sektorowa Rada ds. Kompetencji Finanse przedkłada do szerokich konsultacji rynkowych najnowszy raport, który prezentuje aktualne potrzeby kompetencyjne sektora… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »