Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-05, 16:10 Autor: PAP

Rzeczniczka pogotowia: świadek odgrywa kluczową rolę w łańcuchu przeżycia

Świadek na miejscu zdarzenia odgrywa kluczową rolę w łańcuchu przeżycia. Chcemy edukować, bo wyedukowany świadek naprawdę ratuje życie – powiedziała PAP Joanna Sieradzka, rzeczniczka Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, najstarszego w Polsce i drugiego w Europie.

Placówka we wtorek, w 132 r. rocznicę swojego powstania, organizuje dzień otwarty. Każdy, kto wówczas tu przyjdzie, pozna kulisy pracy ratowników, zajrzy do wnętrz ambulansów, ale przede wszystkim będzie miał możliwość nauczenia się, lub przećwiczenia, zasad pierwszej pomocy – na manekinach i pod okiem doświadczonych instruktorów.


"Świadek na miejscu zdarzenia odgrywa kluczową rolę w łańcuchu przeżycia. Nie ma na świecie ambulansów, które pojawiają się w mgnieniu oka. Dlatego ogromną rolę odgrywa świadek, bo jego działanie może zdecydować o życiu danej osoby. Chcemy edukować, bo wyedukowany świadek naprawdę ratuje życie? – powiedziała rzeczniczka prasowa Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego Joanna Sieradzka.


Oceniła, że w Polsce i w Krakowie czas dotarcia do osoby potrzebującej pomocy jest bardzo dobry. Nie można jednak zapominać, że są odleglejsze miejsca, np. w górach w Małopolsce, gdzie choćby z przyczyn pogodowych może wystąpić utrudnienie w dotarciu na miejsce.


"Zdecydowane działanie świadka – udzielenie przez niego pierwszej pomocy, wezwanie pogotowia – jest kluczowe" – podkreśliła Sieradzka. Dodała, że świadek, który wie, co robić, nie boi się zareagować.


Pogotowie od lat edukuje dzieci i młodzież, w szkołach, podczas festynów, pikników. "Myślę, że to przynosi efekty. Mam wrażenie, że dzieci i młodzi ludzie coraz częściej reagują w wymagających tego sytuacjach" – oceniła rzeczniczka.


Świadek niebezpiecznej sytuacji powinien dzwonić pod numer pogotowia 999 lub pod ogólny numer alarmowy 112.


Krakowskie Pogotowie Ratunkowe rocznie wyjeżdża ok. 100 tys. razy. W 2022 r. były to 104 tys. razy i 2 mln przejechanych kilometrów. Pogotowie obsługuje Kraków i powiaty krakowski, wielicki i olkuski.


6 czerwca 1891 r. po raz pierwszy pospieszyła do pacjentów karetka konna Krakowskiego Ochotniczego Towarzystwa Ratunkowego. Początkowo dyżury były ochotnicze, nieodpłatne, a na pierwsze wyposażenie składało się pięć par noszy oraz wyposażony w dzwonek ambulans zaprzęgnięty w dwa konie. Stacja powstała na wzór pierwszego pogotowia w Europie, pogotowia wiedeńskiego, utworzonego w 1883 r.


25 lipca 2001 r. uchwalono pierwszą w kraju ustawę o ratownictwie medyczny. Zdaniem rzeczniczki krakowskiej jednostki w ostatnich latach nastąpił niesamowity postęp w ratownictwie medycznym – jeżeli chodzi o wykształcenie kadry oraz wyposażenie ambulansów to Polska spełnia wysokie standardy unijne.(PAP)


Autor: Beata Kołodziej


bko/ joz/


Kraj i świat

2023-09-28, godz. 08:40 Armenia/ Rząd: do kraju przybyła już ponad połowa ludności Górskiego Karabachu Około 65 tysięcy uchodźców z Górskiego Karabachu, a więc ponad połowa ludności tej ormiańskiej enklawy na terytorium Azerbejdżanu, przybyło do Armenii… » więcej 2023-09-28, godz. 08:30 Pomorskie/ Pożar mieszkania w Gdyni; poszkodowana została jedna osoba 62-letni mężczyzna został zabrany do szpitala po pożarze do którego doszło w czwartek rano w mieszkaniu przy ul. Warszawskiej w Gdyni. Niewykluczone, że… » więcej 2023-09-28, godz. 08:30 Japonia/ Robot-wilk odstrasza niedźwiedzie od ferm hodowlanych i pól golfowych Na japońskich fermach hodowli świń, ale także na polach golfowych władze instalują roboty w kształcie wilków, by odstraszać pojawiające się tam niedźwiedzie… » więcej 2023-09-28, godz. 08:30 Szef warszawskiego PiS: przesunięcie zakończenia budowy II linii metra to jedna ze złamanych obietnic Rafała Trzas… Przesunięcie terminu zakończenia budowy II linii metra, to jest kolejny przykład złamanych obietnic Rafała Trzaskowskiego - zaznaczył w rozmowie z PAP szef… » więcej 2023-09-28, godz. 08:30 Rzecznik PiS: już w niedzielę spotkamy się w katowickim "Spodku" na konwencji Już w najbliższą niedzielę spotykamy się w katowickim 'Spodku'. Przed nami najważniejsze po 1989 roku wybory parlamentarne, wyruszamy na ostatnią prostą… » więcej 2023-09-28, godz. 08:20 P. Czarnek: Muzeum Historii Polski będzie jednym z głównych odwiedzanych przez uczniów Muzeum Historii Polski będzie jednym z głównych muzeów, które będą odwiedzane przez uczniów; program Poznaj Polskę oraz Bon szkolny - poznaj Polskę zostały… » więcej 2023-09-28, godz. 08:20 SG: w środę z Ukrainy do Polski odprawiono 26,6 tys. osób, wyjechało do Ukrainy 22,6 tys. W środę z Ukrainy do Polski odprawiono 26,6 tys. osób, a 22,6 tys. wyjechało z Polski do Ukrainy - poinformowała w czwartek Straż Graniczna. Od agresji Rosji… » więcej 2023-09-28, godz. 08:10 Rusza kampania społeczno-edukacyjna "TAK dla zdrowia rodziny" W czwartek ruszy kampania społeczno-edukacyjna 'TAK dla zdrowia rodziny', której celem jest propagowanie profilaktyki onkologicznej obejmującej edukację na… » więcej 2023-09-28, godz. 08:10 Kraków/ Kongres "Jan Paweł II. Inspiracja dla świata" odbędzie się w najbliższy weekend Na Zamku Królewskim na Wawelu, w sobotę, rozpocznie się dwudniowy kongres 'Jan Paweł II. Inspiracja dla świata' organizowany przez Fundację Polska Wielki… » więcej 2023-09-28, godz. 07:50 Sosnowiec/ Adaptacja "Tajemniczego ogrodu" w Teatrze Zagłębia – "remiks i recykling klasycznego dzieła" Stworzony na kanwie klasycznej powieści sprzed ponad 110 lat spektakl 'Tajemniczy ogród' przedstawi w piątek zespół Teatru Zagłębia w Sosnowcu. 'Będzie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »