Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-05, 16:00 Autor: PAP

Holandia/ Po interwencji polskiej ambasady portal NU poprawił wpis o „polskim obozie zagłady”

Interwencja Ambasady RP w Hadze oraz holenderskiej fundacji Sobibor spowodowała zmianę wpisu pierwotnie informującego o „polskim obozie zagłady” w czasie II wojny światowej. Post na profilu portalu NU, prowadzonym na Facebooku, został uzupełniony o informację, iż chodzi o niemiecki obóz zagłady w Polsce.

W niedzielę NU, informując o 80. rocznicy deportowania żydowskich dzieci z prowadzonego przez SS w Holandii podczas II wojny światowej obozu w Vught, napisał na swoim profilu na Facebooku, że zostały one przewiezione do „polskiego obozu zagłady” (Pools vernietigingskamp).


W komentarzach pod postem pojawiły się głosy Holendrów, że był to niemiecki obóz w okupowanej Polsce. „NU powinien zmienić tekst. To jest niemiecki obóz zagłady na okupowanym terytorium Polski” – napisała Gera Knibbe z Amstelveen.


Interweniowała także ambasada RP w Hadze, która przesłała do redakcji wniosek o zmianę wpisu. „Apelujemy o unikanie w przyszłości pisania o +polskich obozach+, gdyż jest to wysoce obraźliwe i sprzeczne z prawdą historyczną” – czytamy w liście polskiej placówki.


Sprostowania domagała się również holenderska fundacja Sobibor (Stichting Sobibor), która przypominała, iż obóz znajdował się w okupowanej przez Niemców wschodniej części Polski. „To był obóz niemiecki, a nie polski” – podkreśla fundacja w poście na Facebooku.


W poniedziałek po południu redakcja NU zmieniła wpis, który obecnie brzmi „prawie tysiąc trzysta żydowskich dzieci zostało deportowanych z obozu Vught do niemieckiego obozu zagłady w Polsce”.


Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)


apa/ mal/


Kraj i świat

2023-09-25, godz. 21:50 Białoruś/ Niezależny portal: studenci z Turkmenistanu masowo zajmują się przemytem migrantów do Polski Dziesiątki studentów z Turkmenistanu zajmują się przemytem ludzi z Bliskiego Wschodu do Polski; przemycają ich robiąc podkopy pod barierą na polsko-białoruskiej… » więcej 2023-09-25, godz. 21:50 Armenia/ Do Erywania przybyły dwie wysokie rangą wysłanniczki USA; tematem rozmów ma być sytuacja w Górskim Kara… Do Erywania przybyły w poniedziałek szefowa Amerykańskiej Agencji Rozwoju Międzynarodowego (USAID) Samantha Power i główna zastępczyni asystenta sekretarza… » więcej 2023-09-25, godz. 21:40 Min. Gliński: myślę, że bezpieczeństwo kulturowe to najważniejszy rodzaj bezpieczeństwa (opis) Myślę, że bezpieczeństwo kulturowe jest najważniejszym rodzajem bezpieczeństwa, bo jeżeli nie będzie siły duchowej członków wspólnoty narodowej, to… » więcej 2023-09-25, godz. 21:40 Woźniak wygrał żużlowy Memoriał Lubosa Tomicka Szymon Woźniak wygrał w Pradze tradycyjny żużlowy Memoriał Lubosa Tomicka. W pięcioosobowym finale pokonał Czecha Jana Kvecha, Duńczyka Petera Kildemanda… » więcej 2023-09-25, godz. 21:30 Ukraina/ Prezydent Zełenski: stopniowo pozbywamy się emocji wokół tematu zboża Stopniowo pozbywamy się emocji wokół tematu zboża, praca z sąsiadami musi stać się konstruktywna - oświadczył w poniedziałek ukraiński prezydent Wołodymyr… » więcej 2023-09-25, godz. 21:30 Francja/ Prezydent Macron zapowiedział dekarbonizację gospodarki do 2027 r. Celem Francji jest przejście „z 60 proc. paliw kopalnych do 40 proc. do 2030 r.” Celem absolutnie fundamentalnym w tej dekarbonizacji jest odejście, od węgla… » więcej 2023-09-25, godz. 21:20 USA/ Amerykańscy żołnierze schwytali w Syrii ważnego funkcjonariusza Państwa Islamskiego Centralne Dowództwo Stanów Zjednoczonych poinformowało w poniedziałek, że amerykańscy żołnierze ujęli wysokiej rangi bojownika Państwa Islamskiego (IS)… » więcej 2023-09-25, godz. 21:20 Irlandzka Federacja Gimnastyczna przeprasza za zachowanie swojej urzędniczki Irlandzka Federacja Gimnastyczna przeprosiła za zachowanie swojej urzędniczki, która podczas wręczania nagród po zawodach w Dublinie 2022 roku pominęła… » więcej 2023-09-25, godz. 21:10 Min. Gliński: myślę, że bezpieczeństwo kulturowe to najważniejszy rodzaj bezpieczeństwa (krótka) Myślę, że bezpieczeństwo kulturowe jest najważniejszym rodzajem bezpieczeństwa, bo jeżeli nie będzie siły duchowej członków wspólnoty narodowej, to… » więcej 2023-09-25, godz. 21:10 R. Trzaskowski: Wołodymyr Zełenski przesadził; nie powinien był takich słów wypowiadać Oczywiście Wołodymyr Zełenski przesadził; Nie powinien był takich słów wypowiadać - powiedział w poniedziałek w Polsat News wiceprzewodniczący PO Rafał… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »