Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-05, 15:40 Autor: PAP

Izrael/ Wiceszef polskiej dyplomacji Jabłoński odwiedził instytut Jad Waszem w Jerozolimie

Przebywający od niedzieli w Izraelu podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP Paweł Jabłoński odwiedził w poniedziałek w Jerozolimie instytut Jad Waszem (Yad Vashem).

"Odwiedzenie Jad Waszem - to obowiązkowy punkt wizyty w Izraelu. Imponujące miejsce pamięci ofiar przerażającej niemieckiej nazistowskiej zbrodni Holokaustu" - napisał wiceszf polskiego MSZ na Twitterze.


"Ogród Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata upamiętnia odwagę tych, którzy ryzykowali życie, by uratować naszych żydowskich braci i siostry; wśród nich – tysiące polskich bohaterów" - dodał Jabłoński.


Wiceminister spraw zagranicznych RP złożył kwiaty i dokonał wpisu do Księgi Pamiątkowej w Instytucie Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu.


Jad Washem – Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu - to instytucja powołana w celu dokumentowania historii narodu żydowskiego podczas Zagłady i upamiętniania ofiar tego okresu. Idea jego powstania narodziła się podczas Kongresu Syjonistycznego w Londynie w 1945 r., lecz Instytut powstał 19 sierpnia 1953 r. w Jerozolimie na mocy Ustawy o Pamięci, przyjętej przez Kneset (izraelski parlament).


W znajdującym się tam Ogrodzie Sprawiedliwych rośnie kilka tysięcy drzew oliwnych ku pamięci osób, które w czasie II wojny światowej niosły pomoc Żydom. Dotychczas tytuł Sprawiedliwego otrzymało ponad 27 tys. osób z 51 krajów, w tym blisko 7 tys. Polaków. (PAP)


mma/ mal/


Kraj i świat

2023-09-25, godz. 21:30 Ukraina/ Prezydent Zełenski: stopniowo pozbywamy się emocji wokół tematu zboża Stopniowo pozbywamy się emocji wokół tematu zboża, praca z sąsiadami musi stać się konstruktywna - oświadczył w poniedziałek ukraiński prezydent Wołodymyr… » więcej 2023-09-25, godz. 21:30 Francja/ Prezydent Macron zapowiedział dekarbonizację gospodarki do 2027 r. Celem Francji jest przejście „z 60 proc. paliw kopalnych do 40 proc. do 2030 r.” Celem absolutnie fundamentalnym w tej dekarbonizacji jest odejście, od węgla… » więcej 2023-09-25, godz. 21:20 USA/ Amerykańscy żołnierze schwytali w Syrii ważnego funkcjonariusza Państwa Islamskiego Centralne Dowództwo Stanów Zjednoczonych poinformowało w poniedziałek, że amerykańscy żołnierze ujęli wysokiej rangi bojownika Państwa Islamskiego (IS)… » więcej 2023-09-25, godz. 21:20 Irlandzka Federacja Gimnastyczna przeprasza za zachowanie swojej urzędniczki Irlandzka Federacja Gimnastyczna przeprosiła za zachowanie swojej urzędniczki, która podczas wręczania nagród po zawodach w Dublinie 2022 roku pominęła… » więcej 2023-09-25, godz. 21:10 Min. Gliński: myślę, że bezpieczeństwo kulturowe to najważniejszy rodzaj bezpieczeństwa (krótka) Myślę, że bezpieczeństwo kulturowe jest najważniejszym rodzajem bezpieczeństwa, bo jeżeli nie będzie siły duchowej członków wspólnoty narodowej, to… » więcej 2023-09-25, godz. 21:10 R. Trzaskowski: Wołodymyr Zełenski przesadził; nie powinien był takich słów wypowiadać Oczywiście Wołodymyr Zełenski przesadził; Nie powinien był takich słów wypowiadać - powiedział w poniedziałek w Polsat News wiceprzewodniczący PO Rafał… » więcej 2023-09-25, godz. 21:00 Kosowo/ MSW wzywa Serbię do wydania sześciu osób, podejrzanych o zabicie kosowskiego policjanta Minister spraw wewnętrznych Kosowa Xhelal Svecla poinformował w poniedziałek, że sześć osób, podejrzanych o udział w niedzielnej strzelaninie, w czasie… » więcej 2023-09-25, godz. 21:00 Premier: to, że niemiecka stacja ZDF współfinansowała film Zielona granica", to jest coś obrzydliwego Dowiedziałem się całkiem niedawno, że również niemiecka stacja ZDF współfinansowała film Agnieszki Holland 'Zielona granica'. To jest coś obrzydliwego… » więcej 2023-09-25, godz. 20:50 Kanada/ Opozycja wzywa spikera Izby Gmin do rezygnacji po uhonorowaniu przez parlament Ukraińca z jednostki SS Galizi… Kanadyjskie opozycyjne ugrupowania Nowa Partia Demokratyczna (NDP) i Bloc Quebecois wezwały w poniedziałek spikera Izby Gmin Anthony’ego Rotę do rezygnacji… » więcej 2023-09-25, godz. 20:50 Małopolskie/ Rada Miejska w Myślenicach przyjęła uchwałę ws. reparacji wojennych Rada Miejska w Myślenicach (Małopolskie) przyjęła w poniedziałek uchwałę w sprawie reparacji, odszkodowań i zadośćuczynienia z tytułu strat, jakie Polska… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »