Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-05, 15:30 Autor: PAP

Nowy aparat PET-CT w placówce Affidea w Wojskowym Instytucie Medycznym

W zlokalizowanej na terenie Wojskowego Instytutu Medycznego placówce Affidea jest już dostępny nowy cyfrowy aparat PET-CT. To pierwsze takie urządzenie w Europie Środkowo-Wschodniej, jestem tym zbudowany – mówił w poniedziałek szef WIM gen. Grzegorz Gielerak.

Aparat Omni Legend – jak przekazano na konferencji w Warszawie – został stworzony na nowej, w pełni cyfrowej platformie PET/CT, wykorzystującej nieznany dotąd rodzaj detektora cyfrowego BGO, umożliwiając większą wykrywalność małych zmian w ramach obrazowania.


"Cieszę się z tej inwestycji, która stanowi swego rodzaju przełom w diagnostyce onkologicznej, ale nie tylko. Jestem głęboko zbudowany tym, że tego typu aparat pojawia się tu, jako pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej" – powiedział prof. Gielerak.


"Mogę zapewnić, że WIM dzięki skali działalności, jaką prowadzi, wieloprofilowości, jaką na co dzień stosuje, zagwarantuje optymalne wykorzystanie możliwości, jakie to urządzenie daje"– podkreślił.


Generał wskazał, że dzięki dotychczasowej współpracy udało się zrealizować wiele ważnych projektów. Wymienił m.in. badania żołnierzy pełniących służbę w Afganistanie, które pokazały, że stres pola walki ma swoje źródło organiczne i nie jest tylko zaburzeniem czynnościowym. "U jego podłoża leżą subtelne zaburzenia ukrwienia ośrodkowego układu nerwowego, które niosą za sobą skutek w postaci objawów klinicznych" – dodał.


Cyfrowy aparat GE Omni Legend PET/CT – jak wskazywano na konferencji – jest narzędziem do oceny stopnia zaawansowania wielu chorób. Diagnostyka z wykorzystaniem skanera pozwala dobrać ścieżkę terapeutyczną i dokonać jej weryfikacji. Centrum wykonuje badania PET/CT w ramach refundacji NFZ oraz prywatnie.


"Kojarzenie metod PET i CT umożliwia wykrywanie patologii na poziomie komórek, tkanek, co ma szczególne znaczenie dla identyfikacji wczesnych zmian nowotworowych, ale nie tylko. Coraz częściej wysokospecjalistyczne badanie PET/CT wykorzystywane jest w rozpoznawaniu chorób neurologicznych czy kardiologicznych" – wyjaśnia specjalista medycyny nuklearnej prof. Mirosław Dziuk. (PAP)


Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl


ktl/ joz/


Kraj i świat

2023-09-25, godz. 22:20 Azerbejdzan/ Wybuch na stacji benzynowej w Górskim Karabachu; ponad 200 rannych, większość ciężko W wyniku wybuchu, do którego doszło w poniedziałek na stacji benzynowej w stolicy Górskiego Karabachu, Stepanakercie, rannych zostało ponad 200 osób, większość… » więcej 2023-09-25, godz. 22:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, poniedziałek 25 września, 22.00 Przekazujemy skrót wydarzeń sportowych: Bartosz Kurek nie zagra w rozpoczynających się w sobotę w chińskim Xi'an kwalifikacjach olimpijskich siatkarzy… » więcej 2023-09-25, godz. 22:10 Włochy/ Monte Cassino i inne opactwa zabiegają o wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Opactwo na Monte Cassino i dziewięć innych klasztorów benedyktyńskich we Włoszech złożyło w siedzibie UNESCO w Paryżu wniosek o wpisanie na Listę Światowego… » więcej 2023-09-25, godz. 22:10 Białoruś/ Osobom fizycznym zabroniono posiadania dronów Osobom fizycznym na Białorusi zabroniono posiadania, używania, wwożenia do kraju i budowania dronów - informuje w poniedziałek niezależny białoruski portal… » więcej 2023-09-25, godz. 22:10 B. Szydło: polski rząd będzie sprzeciwiał się transformacji Europy w federację rządzoną z Berlina Polski rząd będzie sprzeciwiał się transformacji Europy w federację rządzoną nawet nie z Brukseli, a z Berlina - podkreśliła w poniedziałek była premier… » więcej 2023-09-25, godz. 22:00 UE/ KE przyjęła środki ograniczające stosowanie celowo dodawanych do produktów mikrodrobin plastiku Komisja Europejska przyjęła w czwartek na podstawie przepisów Unii Europejskiej w dziedzinie chemikaliów (REACH) środki ograniczające stosowanie mikrodrobin… » więcej 2023-09-25, godz. 22:00 Finlandia/ Rozpoczęły się manewry lotnicze Ruska 23 z udziałem brytyjskich F-35 i szwedzkich Gripenów Około 60 statków powietrznych oraz 4,5 tys. wojskowych, w tym z Wielkiej Brytanii oraz Szwecji bierze udział w rozpoczętych w poniedziałek głównych w tym… » więcej 2023-09-25, godz. 21:50 Białoruś/ Niezależny portal: studenci z Turkmenistanu masowo zajmują się przemytem migrantów do Polski Dziesiątki studentów z Turkmenistanu zajmują się przemytem ludzi z Bliskiego Wschodu do Polski; przemycają ich robiąc podkopy pod barierą na polsko-białoruskiej… » więcej 2023-09-25, godz. 21:50 Armenia/ Do Erywania przybyły dwie wysokie rangą wysłanniczki USA; tematem rozmów ma być sytuacja w Górskim Kara… Do Erywania przybyły w poniedziałek szefowa Amerykańskiej Agencji Rozwoju Międzynarodowego (USAID) Samantha Power i główna zastępczyni asystenta sekretarza… » więcej 2023-09-25, godz. 21:40 Min. Gliński: myślę, że bezpieczeństwo kulturowe to najważniejszy rodzaj bezpieczeństwa (opis) Myślę, że bezpieczeństwo kulturowe jest najważniejszym rodzajem bezpieczeństwa, bo jeżeli nie będzie siły duchowej członków wspólnoty narodowej, to… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »