Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-05, 15:30 Autor: PAP

Minister klimatu: Ponad 42 mln zł na utworzenie 700 ekopracowni w szkołach

Ponad 42 mln zł przeznaczyliśmy na utworzenie 700 ekopracowni w szkołach na terenie całej Polski – poinformowała w poniedziałek w Lublinie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. W województwie lubelskim powstanie 48 takich miejsc za ok. 3 mln zł.

Podczas pikniku ekoedukacyjnego w Lublinie minister klimatu Anna Moskwa wręczyła promesy laureatom konkursu „Ekopracownia – zielone serce szkoły”. W województwie lubelskim do 48 szkół trafi ok. 3 mln zł dofinansowania.


W rozmowie z mediami szefowa MKiŚ podkreśliła, że program jest wynikiem oddolnej inicjatywy ze strony szkół, który zgłaszały takie pomysły do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. „Potem w dialogu ze szkołami, poprzez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska stwierdziliśmy, że dobre będą dwie ścieżki: ścieżka przyrodniczo-środowiskowa i ścieżka odnawialnych źródeł energii” – wyjaśniła minister.


„Zdecydowaliśmy, że do wyboru będzie 700 ekopracowni w całej Polsce, z czego 48 na Lubelszczyźnie (…) Jestem przekonana, że już we wrześniu będziemy mogli świętować otwarcie tych ekopracowni i jednocześnie ubogacać program, czy to zajęć przyrodniczych czy zajęć, gdzie są elementy energetyczne, bo tej energetyki dzisiaj jest dużo w różnych obszarach i właściwie do prawie każdego przedmiotu można takie zajęcia zorganizować” – powiedziała Anna Moskwa.


Dodała, że jest przekonana, co do słuszności tego pomysłu i programu. „Traktujemy go jako pilotaż. Jeżeli się sprawdzi będziemy go kontynuować, gdyby ta liczba pracowni była niewystraczająca” – zapowiedziała minister klimatu, dodając, że na utworzenie ekopracowni w całej Polsce przeznaczono ponad 42 mln zł.


Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych nr 2 w Kraśniku Monika Hatłas poinformowała o otrzymaniu 75 tys. zł dotacji na utworzenie ekopracowni OZE. „W naszej szkole mamy bardzo dużo kółek przyrodniczych np. szkolne koło ogólnopolskiego towarzystwa ochrony ptaków; mamy też koło ochrony zwierząt i roślin; zasadziliśmy tradycyjny sad i łąkę (…) Dla klas 1-3 są zajęcia z ekochemii i astronomii” – wyjaśniła dyrektor. Jak dodała, nowa pracownia będzie wyposażona m.in. w tablice interaktywne oraz liczne pomoce dydaktyczne, jak np. roboty solarne, roboty turbin wiatrowych.


Projekt budowy nowoczesnych ekopracowni w szkołach realizowany jest przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Dofinansowanie na utworzenie ekopracowni przyrodniczej wynosiło do 50 tys. zł, a na ekopracownię OZE – do 75 tys. zł.


Program ma na celu kształtowanie postaw proekologicznych oraz zwiększenie świadomości ekologicznej młodego pokolenia w zakresie m.in. czystego powietrza, odnawialnych źródeł energii czy niskoemisyjnego transportu.(PAP)


autorka: Gabriela Bogaczyk


gab/ drag/


Kraj i świat

2023-09-25, godz. 21:10 Min. Gliński: myślę, że bezpieczeństwo kulturowe to najważniejszy rodzaj bezpieczeństwa (krótka) Myślę, że bezpieczeństwo kulturowe jest najważniejszym rodzajem bezpieczeństwa, bo jeżeli nie będzie siły duchowej członków wspólnoty narodowej, to… » więcej 2023-09-25, godz. 21:10 R. Trzaskowski: Wołodymyr Zełenski przesadził; nie powinien był takich słów wypowiadać Oczywiście Wołodymyr Zełenski przesadził; Nie powinien był takich słów wypowiadać - powiedział w poniedziałek w Polsat News wiceprzewodniczący PO Rafał… » więcej 2023-09-25, godz. 21:00 Kosowo/ MSW wzywa Serbię do wydania sześciu osób, podejrzanych o zabicie kosowskiego policjanta Minister spraw wewnętrznych Kosowa Xhelal Svecla poinformował w poniedziałek, że sześć osób, podejrzanych o udział w niedzielnej strzelaninie, w czasie… » więcej 2023-09-25, godz. 21:00 Premier: to, że niemiecka stacja ZDF współfinansowała film Zielona granica", to jest coś obrzydliwego Dowiedziałem się całkiem niedawno, że również niemiecka stacja ZDF współfinansowała film Agnieszki Holland 'Zielona granica'. To jest coś obrzydliwego… » więcej 2023-09-25, godz. 20:50 Kanada/ Opozycja wzywa spikera Izby Gmin do rezygnacji po uhonorowaniu przez parlament Ukraińca z jednostki SS Galizi… Kanadyjskie opozycyjne ugrupowania Nowa Partia Demokratyczna (NDP) i Bloc Quebecois wezwały w poniedziałek spikera Izby Gmin Anthony’ego Rotę do rezygnacji… » więcej 2023-09-25, godz. 20:50 Małopolskie/ Rada Miejska w Myślenicach przyjęła uchwałę ws. reparacji wojennych Rada Miejska w Myślenicach (Małopolskie) przyjęła w poniedziałek uchwałę w sprawie reparacji, odszkodowań i zadośćuczynienia z tytułu strat, jakie Polska… » więcej 2023-09-25, godz. 20:50 Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN rozpoczęło poszukiwania masowych grobów koło Palmir Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN prowadzi prace poszukiwawcze w Palmirach (Puszcza Kampinoska), gdzie w latach 1939-1941 dochodziło do masowych… » więcej 2023-09-25, godz. 20:40 Włochy/ Rządowy dekret o pomocy w wysokości 1,3 mld euro dla rodzin w ramach walki z drożyzną Rząd Włoch przyjął pakiet pomocy w wysokości 1,3 mld euro w ramach wsparcia dla rodzin w związku z podwyżkami cen energii oraz paliw, a także w celu wzmocnienia… » więcej 2023-09-25, godz. 20:30 W. Brytania/ Prawie 300 policjantów złożyło broń w proteście, ale pomoc armii już niepotrzebna Londyńska policja metropolitalna oświadczyła w poniedziałek, że nie potrzebuje już wsparcia armii, gdyż część funkcjonariuszy, którzy w obawie przed… » więcej 2023-09-25, godz. 20:20 Wrocław/ Obwodnica autostradowa miasta jest już przejezdna Autostradowa obwodnica Wrocławia A8 zablokowana po wypadku jest już całkowicie przejezdna w stronę Kłodzka. Jedna osoba została poszkodowana. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »