Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-05, 15:30 Autor: PAP

W. Brytania/ Media: plaga kradzieży maszyn rolniczych, które są potem przemycane do Rosji

Nieoczekiwanym efektem ubocznym zachodnich sankcji na Rosję jest znaczący wzrost kradzieży maszyn rolniczych w Wielkiej Brytanii, które są przemycane przez zorganizowane grupy przestępcze do Europy Wschodniej, a potem zapewne do Rosji - pisze portal Politico.

Nadinspektor Andrew Huddleston, który kieruje policyjną jednostką ds. przestępczości na terenach wiejskich, powiedział portalowi, że w pierwszym kwartale tego roku kradzież maszyn rolniczych i budowlanych w Anglii i Walii wzrosła o ponad 300 proc. w stosunku do takiego samego okresu poprzedniego roku, a plaga kradzieży dotyczy zwłaszcza maszyn wyposażonych w nadajniki GPS pozwalające rolnikom na mapowanie pól i wydajniejsze sadzenie roślin.


Jak przyznaje, policja nie ma jednoznacznych dowodów na to, że sprzęt ostatecznie trafia do Rosji, ale na podstawie tego, gdzie namierzane i częściowo odzyskiwane są te maszyny, on i jego koledzy nie mają co do tego wątpliwości. Wyjaśnia, że większa liczba kradzieży jest zgłaszana na terenie całego kraju, ale w szczególności w regionach East Midlands i East Anglia. "To dosłownie jak pandemia; nic nie jest bezpieczne, gdziekolwiek zaparkujesz" - mówi Politico Eveey Hunter, który prowadzi farmę w hrabstwie Hertfordshire.


Politico wskazuje, że producenci maszyn rolniczych i ciężkiego sprzętu, jak amerykańska firma John Deere czy holenderska Lely, zawiesili dostawy do Rosji i Białorusi wkrótce po tym, jak rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę, a w ciągu pierwszych kilku tygodni wojny siły rosyjskie najechały na fabrykę John Deere na Ukrainie, ponieważ w efekcie sankcji rosyjscy rolnicy mieli trudności ze zdobyciem kluczowych części zamiennych.


Większy sprzęt rolniczy opuszcza Wielką Brytanię w ciężarówkach i kontenerach, a mniejsze przedmioty, takie jak urządzenia GPS, mogą być również wysyłane kurierem lub paczką za granicę. Np. zeszłym miesiącu brytyjscy funkcjonariusze zaalarmowali swoich holenderskich odpowiedników o ciężarówce podróżującej promem przez kanał La Manche, w której znajdowały się cztery skradzione koparki i boks dla koni.


Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)


bjn/ ap/


Kraj i świat

2023-09-23, godz. 11:50 Reuters: USA prowadzą rozmowy z Wietnamem w sprawie dostaw uzbrojenia, w tym samolotów F-16 Stany Zjednoczone prowadzą rozmowy z Wietnamem w sprawie największego w historii kontraktu zbrojeniowego z tym krajem, obejmującego m.in. dostawy samolotów… » więcej 2023-09-23, godz. 11:50 Tenisowy Laver Cup - Reszta Świata prowadzi z Europą 4:0 po pierwszym dniu Zespół Reszty Świata w tenisowym Laver Cup zdominował drużynę Europy i prowadzi 4:0 po pierwszym dniu zawodów rozgrywanych w Vancouver. W sobotę Hubert… » więcej 2023-09-23, godz. 11:30 M. Kidawa-Błońska (KO): tak szerokiej cenzury, na tak wielką skalę, w historii naszego kraju nie było Tak szerokiej cenzury, na tak wielką skalę, w historii naszego kraju nie było. Cenzura ekonomiczna, personalna i cenzura słowa. Tylko dlatego, żeby ukryć… » więcej 2023-09-23, godz. 11:20 Formuła 1 - Verstappen najszybszy w kwalifikacjach w Japonii Holenderski kierowca Max Verstappen (Red Bull) zwyciężył na torze Suzuka w rundzie kwalifikacyjnej Grand Prix Japonii, 16. wyścigu mistrzostw świata Formuły… » więcej 2023-09-23, godz. 11:20 Liderzy Trzeciej Drogi: musimy zatrzymać tych, którzy doprowadzają do wojny domowej (krótka) I wspólnota, i wolność jest czymś, co nam się wszystkim należy; musimy zatrzymać tych, którzy doprowadzają do wojny domowej; mówimy stop nienawiści… » więcej 2023-09-23, godz. 11:20 Rafał Trzaskowski: proponujemy małe inwestycje obok was – szpitale, nowoczesne szkoły i pomoc przedsiębiorcom Proponujemy małe inwestycje obok was. Chcemy skupić się na tym, czego wam w danym momencie potrzeba - mówił w sobotę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski… » więcej 2023-09-23, godz. 11:10 Francja/ Papież: zjawisko migracji musi być zarządzane z mądrą dalekowzrocznością i odpowiedzialnością europe… Papież Franciszek powiedział w sobotę w Marsylii na południu Francji, że zjawisko migracji musi być 'zarządzane z mądrą dalekowzrocznością' i 'odpowiedzialnością… » więcej 2023-09-23, godz. 11:10 Podkarpackie/ 65-letni mężczyzna został ranny w wybuchu gazu w domu jednorodzinnym 65-letni mężczyzna został ranny w wybuchu gazu ulatniającego się z butli na propan-butan. Eksplozja zniszczyła dwie ściany domu jednorodzinnego w Michniowcu… » więcej 2023-09-23, godz. 11:00 Wiceminister Rzymkowski: 50 mln zł z MEiN dla Politechniki Łódzkiej Przekazaliśmy 50 mln zł dla Politechniki Łódzkiej, m.in. na inwestycje i na dostosowanie nowych kierunków kształcenia do rynku pracy - powiedział PAP wiceminister… » więcej 2023-09-23, godz. 10:50 Szwecja/ Ziemia osunęła się na autostradzie na północ od Goeteborga, trzy osoby ranne W nocy z piątku na sobotę osunęła się ziemia na obszarze o średnicy pół kilometra na autostradzie E6 w miejscowości Stenungsund na północ od Goeteborga… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »