Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-05, 15:10 Autor: PAP

Podlaskie/ Wiceminister edukacji zachęca do udziału w teście sprawdzającym umiejętności cyfrowe

Jeszcze do jesieni potrwa test IT Fitness, sprawdzający umiejętności cyfrowe uczniów. Do wzięcia udziału w tym teście zachęcał w poniedziałek w Szkole Podstawowej nr 5 w Bielsku Podlaskim wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

IT Fitness Test odbywa się – jak podali inicjatorzy z branży cyfrowej – w czterech krajach Grupy Wyszehradzkiej: w Polsce, Czechach, Węgrzech i Słowacji. Jest kierowany zarówno do uczniów, jak i nauczycieli szkół podstawowych (klas VII i VIII) i ponadpodstawowych, także do będących w Polsce Ukraińców.


W Polsce inicjatorów reprezentuje Związek Cyfrowa Polska, konkursowi patronują MEIN, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, a także Centrum GovTech Polska.


Test sprawdza różne umiejętności. "Sprawdzamy, na ile uczeń potrafi w sposób praktyczny wykorzystać swoją wiedzę, którą ma w głowie w odnalezieniu się w cyfrowym świecie, który go już dziś otacza, a za chwilę, kiedy wyjdzie poza mury szkolne (...), będzie musiał w praktyce używać tego w swojej pracy" – poinformował prezes zarządu Cyfrowej Polski Michał Kanownik.


Konkurs potrwa do 31 października. Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski powiedział, że ministerstwo roześle ponownie do szkół informacje o tym przedsięwzięciu, zachęcając do udziału w teście i sprawdzenia wiedzy.


"Mamy nadzieję, że znacznie większa liczba uczniów, ale także nauczycieli – bo chcemy także sprawdzić przygotowanie dorosłych do wykorzystania internetu w praktyce – weźmie w tym udział. Wtedy to badanie będzie bardziej reprezentatywne" – powiedział Piontkowski.


Wiceminister zaznaczył przy tym, że wyniki różnych badań wskazują, że nie ma powodów do wstydu jeśli chodzi o wyniki nauczania z różnych grup przedmiotów. "Mam nadzieję, że ten test, o którym dzisiaj mówimy, potwierdzi, że nie odbiegamy za mocno od uczniów naszej części Europy, jeśli chodzi o umiejętności informatyczne" – dodał Piontkowski.


O udział w teście apelował także prezes Cyfrowej Polski. "Absolutnie, im więcej uczniów, nauczycieli test wypełni, tym bardziej kompleksową wiedzę będziemy mieli, żeby wspólnie jako branża, jako ministerstwo edukacji narodowej, wyciągnąć wnioski i poprawić jeszcze bardziej te działania, te programy, które są w tej chwili wdrażane" – dodał Kanownik.


Michał Kanownik dodał w rozmowie z dziennikarzami, że w 2022 r. wyniki testu – jak to określił – "nie były rewelacyjne", w Polsce średni wynik z testu był na poziomie 43-44 proc., najlepsi byli Słowacy (powyżej 60 proc.) Podał, że cieszy to, że uczniowie szkół podstawowych wypadli lepiej niż szkół średnich, a to może być związane z tym, że podstawowe są lepiej wyposażone w różny sprzęt chociażby w ramach programu "Laboratoria przyszłości" i w praktyce z tego korzystają, bawiąc się technologiami, a nie ucząc teorii informatycznej.


Kanownik dodał także, że polscy uczniowie dobrze wypadli dotąd w teście, jeśli chodzi o kwestie cyberbezpieczeństwa, gorzej w tematyce narzędzi biurowych, a to jest potrzebne potem na rynku pracy.


"To co nas niepokoi chyba najbardziej w tym teście, to jest część dotycząca mediów społecznościowych, gdzie uczniowie polscy słabo wypadają" – poinformował. Dodał, że gorzej jest z głębszą znajomością tych mediów, z efektywnym z nich korzystaniem i z weryfikowaniem informacji.


Aby wziąć udział w teście IT Fitness, należy się zarejestrować na stronie www.itfitness.eu/pl. (PAP)


Autorka: Izabela Próchnicka


kow/ joz/


Kraj i świat

2023-09-28, godz. 09:40 P. Müller: zwiększony ruch migracyjny wynika z błędnej polityki UE Zwiększony ruch migracyjny wynika z błędnej polityki 'otwartych drzwi' Unii Europejskiej. Ona zachęca do tego, aby przyjeżdżać z południa Europy do Unii… » więcej 2023-09-28, godz. 09:30 Uzbekistan/ Jedna ofiara śmiertelna i 163 rannych w wyniku eksplozji w pobliżu lotniska w Taszkencie W wyniku eksplozji, do której doszło w nocy ze środy na czwartek w składzie celnym w pobliżu lotniska w stolicy Uzbekistanu Taszkencie, zginął 16-letni… » więcej 2023-09-28, godz. 09:30 Punkt Zwrotny w modzie i walce z greenwashingem. Nowa inicjatywa Interzero i Mamy Projekt (MediaRoom) Punkt Zwrotny to pierwsze w Polsce centrum edukacyjne oparte na formule pokojów zagadek. Nowe miejsce powstało w Warszawie, skierowane jest do młodzieży i… » więcej 2023-09-28, godz. 09:30 Igrzyska 2036 - Gut-Mostowy: stać nas, aby aspirować o zorganizowanie igrzysk 'Nasz kraj, jeżeli chodzi o poziom rozwoju gospodarczego, już w tej chwili powinien aspirować o zorganizowanie igrzysk olimpijskich' - przyznał wiceminister… » więcej 2023-09-28, godz. 09:30 Podkarpackie/ W Przemyślu szkolą się celnicy z 14 krajów Europy Funkcjonariusze służb celnych z 14 krajów Europy w Przemyślu na Podkarpaciu zapoznają się z technikami skutecznej kontroli granicznej autobusów. Wydarzenie… » więcej 2023-09-28, godz. 09:30 M. Błaszczak: dopóki rządzi PiS, linia obrony jest i będzie na Bugu, a nie na Wiśle (krótka) Dopóki rządzi Prawo i Sprawiedliwość, linia obrony jest i będzie na Bugu, a nie na Wiśle - powiedział w czwartek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak… » więcej 2023-09-28, godz. 09:30 Słowacja/ Jedna osoba zginęła w nocnej strzelaninie w Bratysławie Jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne w nocnej strzelaninie w Bratysławie - poinformowały w czwartek rano słowackie media. Według wstępnych informacji… » więcej 2023-09-28, godz. 09:10 Zaproszenie do konsultacji raportu: „Kompetencje sektorowe wspierające zrównoważone finanse i inwestycje ESG” –… Sektorowa Rada ds. Kompetencji Finanse przedkłada do szerokich konsultacji rynkowych najnowszy raport, który prezentuje aktualne potrzeby kompetencyjne sektora… » więcej 2023-09-28, godz. 09:10 BIEC: konsumpcja jest słabym motorem wzrostu; Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury bez istotnej zmiany Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury we wrześniu br. nie zmienił się istotnie - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W ocenie ekspertów konsumpcja… » więcej 2023-09-28, godz. 09:10 Wrocław/ Wypadek na S8 w kierunku Warszawy; zablokowany jeden pas ruchu Na trasie S8 w kierunku Warszawy doszło do potrącenia pieszego. Ciężarówka spowodowała zderzenie z autem osobowym, które stało na pasie awaryjnym, ranny… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »