Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-05, 14:50 Autor: PAP

Minister Buda: inflacja jest nadal bardzo wysoka, ale w br. może osiągnąć jednocyfrowy wynik

To, co jest dla nas największym problem, to oczywiście inflacja - ocenił w poniedziałek w Sopocie minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Według niego, gdyby sprawdziły się prognozy ekonomistów można liczyć na osiągniecie jednocyfrowej inflacji w ujęciu średniorocznym w tym roku.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda jest gościem trwającego w Sopocie Europejskiego Kongresu Finansowego. W trakcie wystąpienia otwierającego Kongres zaznaczył, że ostatnie lata to "czas wyjątkowy". "Od momentu Covid-19 nie ma prognoz gospodarczych dłuższych niż 6 miesięcy, niż 12 miesięcy. Jeśli się pojawiają, to one się nie sprawdzają. Ciężko planować scenariusz z dłuższym wyprzedzeniem nawet w perspektywie średnioterminowej" - mówił Buda.


Jego zdaniem, ważne jest, żeby podejmować działania takich strategii, nawet krótkie nieplanowane działania, które wynikają z polityki reakcyjnej na to, co się dzieje. "Jeszcze w styczniu 2022 roku mieliśmy kompletnie inną perspektywę w stosunku do marca i dramatu w związku z wojna w Ukrainie. I podobnie było zimą, na początku wiosny kiedy rozpoczął się Covid-19" - stwierdził.


Minister podkreślił, że 2023 rok jest trudny z punktu widzenia gospodarczego. "To, co jest dla nas największym problemem, to oczywiście jest inflacja" - ocenił. "Trzeci miesiąc z rzędu, na jaki zapowiada się maj po wstępnych szacunkach GUS, który wskazuje na to, że mamy wyraźny spadek nawet powyżej procenta - z 14,7 proc. do 13 proc. rok do roku - pokazuje, że jesteśmy w mocnym trendzie spadkowym" - podał minister Buda.


"Inflacja jest nadal bardzo wysoka ale buduje pewien optymizm (...) Gdyby te prognozy większości ekonomistów sprawdziły się i osiągnęlibyśmy poniżej 10 procentów w całym roku 2023, to myślę, że byłoby to bardzo pozytywne" - stwierdził.


W swoim wystąpieniu minister Buda podał, że w Polska i Czechy mają najniższe wyniki bezrobocia w Unii Europejskiej. W Polsce jest - jak zaznaczył - 17 mln osób czynnych zawodowo. "Nie było w historii wolnej Polski takiego wyniku. To jest też historycznie wysoka aktywizacja zawodowa" - mówił w trakcie otwarcia Europejskiego Kongresu Finansowego.


EKF to jedno z najważniejszych spotkań świata finansów w Polsce. Jak podają organizatorzy, Kongres oferuje platformę debaty na temat stabilności europejskiego i polskiego systemu finansowego, a także wypracowania rekomendacji w zakresie rozwiązań systemowych dotyczących bezpiecznego i zrównoważonego rozwoju. Uczestnikami EKF są prezesi wiodących instytucji finansowych, polscy i zagraniczni politycy kształtujący politykę gospodarczą, uznani makroekonomiści i menedżerowie najwyższych szczebli z sektorów bankowości i rynku kapitałowego, ubezpieczeń, konsultingowego i prawnego, innowacji i IT, a także eksperci ze środowisk naukowych.


EKF powstał w 2010 r. w odpowiedzi na światowy kryzys finansowy, by szukać rozwiązań problemów sektora bankowego i publicznego.


Hasłem przewodnim tegorocznego Europejskiego Kongresu Finansowego jest wiarygodność w czasach kryzysu zaufania. Podczas trzech dni Kongresu w debatach i wystąpieniach zostaną poruszone tematy dotyczące m.in.: nowego porządku na świecie, w Europie i w Polsce, nowy ład w sektorze finansowym oraz nowe technologie w finansach.(PAP)


autor: Piotr Mirowicz


pm/ drag/


Kraj i świat

2023-09-25, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (25-09-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2023-09-25 o godz. 22:00W zakładach Mini Lotto wylosowano1… » więcej 2023-09-25, godz. 22:30 Unia Europejska zainwestuje 90 mln euro na 17 nowych projektów wspierających zdrowe gleby Unia Europejska zainwestuje 90 mln euro w 17 nowych projektów badawczych. Celem projektów będzie odbudowa i ochrona zdrowia gleby na potrzeby zrównoważonej… » więcej 2023-09-25, godz. 22:30 Uzbekistan/ Premier: albo religia, albo służba państwu; nasila się walka z przejawami religijności Władze Uzbekistanu po trwającym kilka lat złagodzeniu podejścia do wyznawców islamu, związanym z objęciem władzy przez nowego prezydenta, zaostrzają walkę… » więcej 2023-09-25, godz. 22:20 Azerbejdzan/ Wybuch na stacji benzynowej w Górskim Karabachu; ponad 200 rannych, większość ciężko W wyniku wybuchu, do którego doszło w poniedziałek na stacji benzynowej w stolicy Górskiego Karabachu, Stepanakercie, rannych zostało ponad 200 osób, większość… » więcej 2023-09-25, godz. 22:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, poniedziałek 25 września, 22.00 Przekazujemy skrót wydarzeń sportowych: Bartosz Kurek nie zagra w rozpoczynających się w sobotę w chińskim Xi'an kwalifikacjach olimpijskich siatkarzy… » więcej 2023-09-25, godz. 22:10 Włochy/ Monte Cassino i inne opactwa zabiegają o wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Opactwo na Monte Cassino i dziewięć innych klasztorów benedyktyńskich we Włoszech złożyło w siedzibie UNESCO w Paryżu wniosek o wpisanie na Listę Światowego… » więcej 2023-09-25, godz. 22:10 Białoruś/ Osobom fizycznym zabroniono posiadania dronów Osobom fizycznym na Białorusi zabroniono posiadania, używania, wwożenia do kraju i budowania dronów - informuje w poniedziałek niezależny białoruski portal… » więcej 2023-09-25, godz. 22:10 B. Szydło: polski rząd będzie sprzeciwiał się transformacji Europy w federację rządzoną z Berlina Polski rząd będzie sprzeciwiał się transformacji Europy w federację rządzoną nawet nie z Brukseli, a z Berlina - podkreśliła w poniedziałek była premier… » więcej 2023-09-25, godz. 22:00 UE/ KE przyjęła środki ograniczające stosowanie celowo dodawanych do produktów mikrodrobin plastiku Komisja Europejska przyjęła w czwartek na podstawie przepisów Unii Europejskiej w dziedzinie chemikaliów (REACH) środki ograniczające stosowanie mikrodrobin… » więcej 2023-09-25, godz. 22:00 Finlandia/ Rozpoczęły się manewry lotnicze Ruska 23 z udziałem brytyjskich F-35 i szwedzkich Gripenów Około 60 statków powietrznych oraz 4,5 tys. wojskowych, w tym z Wielkiej Brytanii oraz Szwecji bierze udział w rozpoczętych w poniedziałek głównych w tym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »