Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-05, 14:00 Autor: PAP

Dolnośląskie/ 28 szkół otrzymało dotacje na budowę ekopracowni

28 szkół z Dolnego Śląska otrzymało w poniedziałek dotacje na budowę ekopracowni. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu przeznaczył na ten cel ponad 3,7 mln zł.

Projekt budowy nowoczesnych ekopracowni w szkołach, realizowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Skierowany jest do szkół podstawowych i ponadpodstawowych.


Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego przedstawicielom 28 szkół z regionu wręczono okolicznościowe promesy.


„Naszą intencją jest, aby w każdym powiecie powstała co najmniej jedna ekopracownia przyrodnicza i jedna ekopracownia dotycząca zagadnienia odnawialnych źródeł energii. Finansowanie ze strony Wojewódzkiego i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska to 50 tys. na ekopracownię przyrodniczą i do 75 tys. na ekopracownię OZE” – wyjaśnił prezes WFOŚiGW we Wrocławiu Łukasz Kasztelowicz.


Zwrócił uwagę, że program spotkał się z dużym zainteresowaniem szkół. Łącznie wpłynęło ponad 40 wniosków, z czego 28 przeszło pozytywnie ocenę formalną i merytoryczną. Przypomniał przy tym, że uruchomiony został już drugi, uzupełniający nabór wniosków, który potrwa do 20 czerwca.


„Gorąco zachęcam mieszkańców z terenu województwa dolnośląskiego do tego, żeby składać wnioski. (…) Liczymy, że z początkiem roku szkolnego albo zaraz po jego rozpoczęciu zdążymy już otworzyć ekopracownie” – mówił.


Wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska wskazał, że edukacja ekologiczna, wiedza o środowisku również w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii jest potrzebna od najmłodszych lat. „Temu właśnie ma służyć ten program” – dodał.


Podkreślił, że budżet programu na Dolnym Śląsku wynosi ponad 3,7 mln zł. „Przekazujemy środki do szkół poprzez wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów, czyli samorządowcy mają tutaj ogromną rolę do odegrania, ale też dyrektorzy, nauczyciele tych przedmiotów przyrodniczych mogą mieć wielką satysfakcję, bo będą wspólnie z młodzieżą i z dziećmi organizować pracownie wyposażone właśnie ze środków NFOŚiGW” – ocenił.


Wiceminister poinformował, że w ostatnich czterech latach ponad 15,2 GW przyłączone zostało do systemu energetycznego źródeł odnawialnych, a w marcu tego roku osiągnięto poziom 24 GW mocy zainstalowanej.


„Głównie jest to fotowoltaika prosumencka – 1,3 mln prosumentów. Na dachach polskich domów te instalacje pracują po to, abyśmy płacili mniejsze rachunki za energię. Nie jest to tylko pewien element wyrwany z kontekstu, ale część większej całości, o której młodzież powinna się dowiedzieć właśnie w tych pracowniach” – mówił Zyska.


Wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa podziękował wszystkim szkołom, które starały się o środki w ramach programu. „Nie wszystkim na tym etapie się udało, ale dziękuję za świadomość, jak ważne są działania na rzecz ochrony środowiska. (…) Jestem przekonany, że środki zostaną wykorzystane w jak najlepszy sposób z pożytkiem dla nas wszystkich, a w przyszłości dla natury, dla ochrony środowiska” – dodał.


Z okazji przypadającego w poniedziałek Światowego Dnia Ochrony Środowiska WFOŚiGW we Wrocławiu zorganizował także w Ogrodzie Botanicznym ekopiknik poświęcony edukacji ekologicznej i ochronie środowiska naturalnego. W jego ramach odbywają się zabawy, gry i warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży. (PAP)


Autorka: Agata Tomczyńska


ato/ joz/


Kraj i świat

2023-09-24, godz. 15:20 P. Gliński: w Warszawie realizujemy miliardowe inwestycje Nie jesteśmy obojętni, współpracujemy nawet z samorządami, które raczej się kojarzą z lenistwem i nieporadnością; w Warszawie realizujemy miliardowe… » więcej 2023-09-24, godz. 15:20 Grand Slam w judo - Polacy bez sukcesów ostatniego dnia Ostatnie dnia turnieju Grand Slam w judo w Baku na tatami pojawiła się trójka Polaków, ale Beata Pacut-Kłoczko (78 kg), Kinga Wolszczak (+78) i Kacper Szczurowski… » więcej 2023-09-24, godz. 15:20 Minister Czarnek: polskie lasy są świetnie zagospodarowane przez państwo Trzydzieści procent powierzchni państwa to są lasy świetnie zagospodarowane przez państwo; to jest unikat na skalę europejską i światową - powiedział… » więcej 2023-09-24, godz. 15:10 1. liga piłkarska - Wisła Płock - GKS Tychy 4:1 Wisła Płock - GKS Tychy 4:1 (1:0) Bramki: 1:0 Łukasz Sekulski (45+9-karny), 2:0 Łukasz Sekulski (46), 3:0 Adam Chrzanowski (61), 4:0 Jakub Gric (87), 4:1… » więcej 2023-09-24, godz. 15:10 R. Telus: Przygotowaliśmy program odtworzenia polskiego przetwórstwa (krótka 5) Przygotowaliśmy program odtworzenia przetwórstwa. Ważne jest stworzenie rolniczego handlu detalicznego. Nadal pomagamy Ukrainie w tranzycie zboża. Tranzyt… » więcej 2023-09-24, godz. 15:10 Memoriał Mróz-Olszewskiej - zwycięstwo ŁKS Siatkarki ŁKS Commercecon Łódź wygrały 11. Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej, który w tym roku rozegrano w Mielcu. Mistrzynie Polski wygrały wszystkie… » więcej 2023-09-24, godz. 15:00 Kujawsko-Pomorskie/ Dk 10 zablokowana w Stryszku po zderzeniu dwóch aut Droga krajowa nr 10 jest zablokowana w Stryszku (Kujawsko-Pomorskie) po zderzeniu dwóch aut osobowych. » więcej 2023-09-24, godz. 15:00 Poznań/ Od poniedziałku zapisy na bezpłatne szczepienia przeciwko grypie Na bezpłatne szczepienia przeciwko grypie od poniedziałku będą mogli zapisać się chętni, starsi mieszkańcy Poznania. Akcja jest skierowana do osób w wieku… » więcej 2023-09-24, godz. 15:00 Prokuratura wyjaśni częściowe rozbieżności w zeznaniach i wyjaśnieniach ws. napaści na posła Budkę Mężczyzna podejrzany o naruszenie nietykalności posła Borysa Budki w trakcie zdarzenia, do którego doszło w piątek w Katowicach, przyznał się, jednak… » więcej 2023-09-24, godz. 15:00 Prezydent: w sprawie ukraińskiego zboża konieczna była zdecydowana interwencja (krótka3) W sprawie ukraińskiego zboża konieczna była bardzo zdecydowana interwencja polskich władz, nie mogło się bez tej interwencji obyć, bo kwestia dotyczy żywotnego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »