Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-03, 23:00 Autor: PAP

Mołdawia/ Siedmiu prorosyjskich oligarchów i polityków objętych sankcjami przez Kanadę

Władze Kanady nałożyły sankcje na siedmiu prorosyjskich oligarchów oraz polityków z Mołdawii. Wśród nich jest Ilan Sor, organizujący od połowy 2022 r. regularne antyrządowe protesty w stolicy kraju Kiszyniowie - podały w sobotę mołdawskie media.

Poza Sorem, ukrywającym się od 2019 r. w Izraelu, władze kanadyjskie objęły sankcjami m.in. Vlada Plahotniuka. Choć mołdawski przedsiębiorca i polityk wyjechał z kraju w 2019 r., ale jak twierdzą mołdawskie media, wciąż oddziałuje na sytuację w swojej ojczyźnie.


Powołująca się na władze dyplomatyczne Kanady kiszyniowska telewizja TV8 sprecyzowała, że w gronie osób objętych sankcjami jest też m.in. Marina Tauber, posłanka partii Sor i bliska współpracowniczka Ilana Sora.


W maju ambasador USA w Mołdawii Kent Logsdon wezwał władze Unii Europejskiej do “wzięcia przykładu z USA”, które w październiku 2022 r. nałożyły sankcję na Sora i Plahotniuka.


Premier Kanady Justin Trudeau podczas spotkania z mołdawską prezydent Maią Sandu stwierdził, że także Ottawa gotowa jest nałożyć sankcje na tych, którzy “próbują zdestabilizować Mołdawię”.


W październiku, powołując się na źródła w ukraińskich i zachodnich służbach wywiadowczych,dziennik “The Washington Post” opublikował tekst, w którym poinformował, że opozycyjna partia Sor celowo organizuje w Kiszyniowie blokady służące destabilizacji Mołdawii. Gazeta napisała, że założyciel tego ugrupowania jest domniemanym agentem rosyjskiej służby specjalnej FSB. (PAP)


zat/ jm/


Kraj i świat

2023-10-04, godz. 14:30 Ruszyła przedsprzedaż nowej książki Katarzyny Nosowskiej "Nie mylić z miłością" Po napisaniu dwóch bestsellerowych książek 'A ja żem jej powiedziała...' w 2018 r. i 'Powrót z Bambuko' w 2020 r., Katarzyna Nosowska przygotowała dla swoich… » więcej 2023-10-04, godz. 14:30 Źródło PAP: Ambasadorowie państw członkowskich przyjęli w Brukseli pakt migracyjno-azylowy; Polska i Węgry przeciw… W Brukseli na posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich przy Unii Europejskiej przyjęto ostatni element paktu migracyjno-azylowego. Polska i Węgry były… » więcej 2023-10-04, godz. 14:30 D. Tusk: te wybory rozstrzygną na lata o pozycji kobiet w Polsce; w niedzielę w Łodzi spotkam się z kobietami W niedzielę w Łodzi spotkam się z kobietami, przedstawicielkami różnych grup wiekowych i zawodowych z całej Polski - powiedział w środę w Zgierzu lider… » więcej 2023-10-04, godz. 14:30 Belgia/ Media: rosyjska armia zdobyła przez sieć firm na Zachodzie najnowocześniejszą zachodnią technologię Sieć firm, działających m.in. w Belgii, pozwoliła rosyjskim służbom wywiadu wojskowego zdobyć nowoczesne zachodnie technologie i w ten sposób ominąć… » więcej 2023-10-04, godz. 14:30 Wrocław/ Będzie ponowny proces b. wiceprezydenta Wrocławia Michała J. oskarżonego o korupcję Do ponownego rozpatrzenia zwrócił w środę wrocławski sąd sprawę byłego wiceprezydenta Wrocławia Michała J. oskarżonego o korupcję. Będzie to już… » więcej 2023-10-04, godz. 14:20 Synoptyk IMGW: niewykluczone słabe burze na Wybrzeżu, najcieplej na południu kraju W środę na północy kraju może przelotnie popadać, a na Wybrzeżu, jak powiedział PAP synoptyk IMGW Michał Kowalczuk, niewykluczone są słabe burze. Najcieplej… » więcej 2023-10-04, godz. 14:20 Warszawa/ „Płonące” – wystawa prac Moniki Krajewskiej w POLIN „Płonące” to cykl wycinanek i kolaży Moniki Krajewskiej, inspirowanych symbolami judaizmu takimi jak menora, Tora i Tablice Przykazań. Wystawę można… » więcej 2023-10-04, godz. 14:20 D.Tusk: PiS i J. Kaczyński przyzwyczaili się do tego, że spółki Skarbu Państwa są po to, żeby je doić Prawo i Sprawiedliwość i prezes tej partii Jarosław Kaczyński przyzwyczaili się do tego, że spółki Skarbu Państwa są do tego, żeby je bez litości doić… » więcej 2023-10-04, godz. 14:20 Rybnik/ Odblokowany ruch po zderzeniu autobusu i ciężarówki Odblokowany jest już ruch na ul. Mikołowskiej w Rybniku, gdzie w środę przed południem doszło do zderzenia autobusu miejskiego i ciężarówki - podała… » więcej 2023-10-04, godz. 14:20 P.Czarnek: Politechnika Bydgoska rozwija się bardzo dynamicznie (krótka) Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich jest chyba najbardziej dynamicznie rozwijającą się politechniką w kraju - powiedział w środę w Bydgoszczy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »