Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-03, 22:40 Autor: PAP

Kanada/ Światowy Dzień Roweru w Ottawie; to inicjatywa polskich dyplomatów

Stolica Kanady - Ottawa, stała się w sobotę, z inicjatywy polskich dyplomatów, pierwszym miastem na świecie, gdzie władze miejskie postanowiły obchodzić Światowy Dzień Roweru.

Sobotnie kilkugodzinne rowerowe święto zaczęło się pod ottawskim ratuszem od przedstawienia oficjalnej proklamacji w sprawie Światowego Dnia Roweru, podpisanej przez burmistrza kanadyjskiej stolicy Marka Sutcliffe. Następnie przez zamknięte dla samochodów ulice Ottawy można było przejechać podczas rowerowego rajdu na rzecz pokoju i jedności, sprawdzić bezpłatnie swój rower, były miejsca zabawy dla dzieci i możliwość rozmowy z ekspertami.


Światowy Dzień Roweru został ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2018 r. z inicjatywy profesora socjologii w Montgomery College w Rockville w USA i byłego członka polskiej kadry kolarskiej Leszka Sibilskiego. Sibilski, który w sobotę był w Ottawie, powiedział PAP, że z związku ze zmianami klimatu korzystanie z transportu rowerowego nie oznacza dziś rewolucji, tylko jest koniecznością.


„Trzeba też realistycznie, także w kontekście tego, co dzieje się na Ukrainie, popatrzeć na możliwy rozwój sytuacji: mogą nam po prostu przykręcić albo wręcz zakręcić kurek z paliwem. I wówczas co? Z rowerem przez długi czas było związane piętno, że to transport dla ubogich. Ale tak już nie jest. W miastach z rowerów korzystają przecież także ludzie dobrze zarabiający, dobrze wykształceni, dbający o zdrowie. Piętna już nie ma, jest za to sprawność fizyczna. W przypadku Polski dobrym znakiem jest to, że 80 proc. Polaków deklaruje, że umie jeździć na rowerze” - podkreślił Sibilski.


„Dyplomacja sportowa jest niezmiernie ważna. Sport jest zdrowy, modny, jest to okazja do bycia z rodziną, a w dyplomacji mamy możliwość promocji Polski i, oczywiście, czas na omówienie ważnych spraw” - powiedział PAP ambasador RP w Ottawie Witold Dzielski, zwracając uwagę, że w Kanadzie polskie placówki dyplomatyczne mocno zaangażowane są w „sportową dyplomację” i są wśród pionierów takiego wykorzystania popularności sportu.


W Ottawie działa też zainaugurowany przez polskich i litewskich dyplomatów „dyplomatyczny klub biegacza”. „Do biegania też warto zachęcać – za tydzień w Niagara-on-the-Lake odbędzie się Bieg Hallerów, którego celem jest uczczenie 150. rocznicy urodzin generała Józefa Hallera” - powiedział Dzielski.


W inicjatywę polskich dyplomatów w Ottawie włączyły się organizacyjnie National Capital Commission, państwowa firma zarządzająca rozwojem Ottawy, ambasady Austrii, Niemiec, a także przedstawicielstwo Unii Europejskiej w Kanadzie, ottawska Alliance Française oraz organizacje BikeOttawa i EnviroCentre. Światowy Dzień Roweru poparły władze miasta Ottawa, ambasady Belgii, Danii, Finlandii, Holandii, Słowacji i Szwajcarii.


Również w sobotę do korzystania z rowerów zachęcał Konsulat RP w Toronto. Zdjęcia z wycieczek rowerowych i odwiedzenia związanych z Polską miejsc w Kanadzie można przesłać do konsulatu, zdjęcia będą opublikowane, zostaną też rozlosowane nagrody.


Z Toronto Anna Lach(PAP)


lach/ mal/


Kraj i świat

2023-10-04, godz. 15:40 Ponad 550 tys. biletów sprzedano w minioną sobotę w kinach, które wzięły udział w akcji Święto Kina 2023 Ponad 550 tys. biletów sprzedano w minioną sobotę w kinach, które wzięły udział w akcji Święto Kina 2023. Około 40 proc. biletów sprzedano tego dnia… » więcej 2023-10-04, godz. 15:40 D. Tusk o dokumencie ujawnionym w TVP: miał pomóc w bezpiecznej ewakuacji polskich żołnierzy z Afganistanu Dokument, który ujawniła TVP, miał pomóc w bezpiecznej ewakuacji polskich żołnierzy z Afganistanu - mówił lider PO Donald Tusk. Jak dodał, polskie służby… » więcej 2023-10-04, godz. 15:40 Węgry/ Europoseł Fideszu: nie przystąpiliśmy do UE, aby pozbawiać naszych obywateli bezpieczeństwa z powodu migr… Kraje Europy Środkowo-Wschodniej nie przystąpiły do Unii Europejskiej, aby pozbawić swoich obywateli bezpieczeństwa, dlatego należy powstrzymać nielegalnych… » więcej 2023-10-04, godz. 15:40 D. Tusk: niech w referendum każdy postąpi tak, jak to uważa za stosowne Niech w referendum 15 października każdy postąpi tak, jak to uważa za stosowne, proszę się tym referendum nie przejmować, bo ono ma wyłącznie znaczenie… » więcej 2023-10-04, godz. 15:40 Nagrody KOD ESG rozdane. Znamy liderów zrównoważonego rozwoju (MediaRoom) 2 października br. po raz pierwszy zostały wręczone nagrody KOD ESG w pięciu kategoriach. Kapituła nagrodziła firmy i instytucje, których strategie opierają… » więcej 2023-10-04, godz. 15:30 JSW podpisała umowę z NFOŚiGW ws. 85 mln zł pożyczki na wykorzystanie metanu w Budryku Jastrzębska Spółka Węglowa podpisała w środę umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotyczącą pożyczki na kwotę 85 mln… » więcej 2023-10-04, godz. 15:30 W. Brytania/ Rząd chce zakazu sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 2009 r. (krótka) Brytyjski rząd ogłosił w środę, że zamierza przeforsować ustawę, która zabroni sprzedaży papierosów urodzonym po 1 stycznia 2009 r., co ma doprowadzić… » więcej 2023-10-04, godz. 15:30 M. Błaszczak: Chodzi nam o to, żeby pamięć o czynie powstańców warszawskich trwała wiecznie (krótka) Sam udział konkursie 'WAWA Bohaterom' jest powodem do tego, żeby złożyć podziękowania; chodzi nam o to, żeby pamięć trwała wiecznie o czynie heroicznym… » więcej 2023-10-04, godz. 15:30 Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski upamiętniony tablicą w bielskiej szkole Tablica upamiętniająca Tadeusza „Teddy’ego“ Pietrzykowskiego, pięściarza, żołnierza Wojska Polskiego, więźnia niemieckich obozów, w tym Auschwitz… » więcej 2023-10-04, godz. 15:30 Ekstraklasa piłkarska – trener Korony: zrobimy wszystko, aby wygrać z Wartą W inauguracyjnym meczu 11. kolejki ekstraklasy piłkarze Korony podejmą w piątek na własnym boisku poznańską Wartę. „Przed nami kolejny trudny pojedynek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »