Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-03, 20:50 Autor: PAP

Rada Krajowa Polski 2050 poparła umowę koalicyjną z PSL

Rada Krajowa partii Polska 2050 jednogłośnie zaakceptowała w sobotę zawarcie porozumienia z Polskim Stronnictwem Ludowym. Lider Polski 2050 Szymon Hołownia zapowiedział, że w niedzielę weźmie udział w marszu opozycji w Warszawie.

Obradująca w sobotę w Boszkowie (pow. leszczyński, woj. wielkopolskie) Rada Krajowa partii Polska 2050 Szymona Hołowni jednogłośnie podjęła uchwałę o zatwierdzeniu umowy koalicyjnej zawartej z Polskim Stronnictwem Ludowym.


W połowie maja przewodniczący Polski 2050 Szymon Hołownia i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosili wspólny start w jesiennych wyborach parlamentarnych. "Do wyborów pójdziemy razem, jako Trzecia Droga - Polska 2050 i Polskie Stronnictwo Ludowe" - oświadczyli wówczas partyjni liderzy.


W przemówieniu poprzedzającym sobotnie głosowanie Szymon Hołownia zapowiedział, że w niedzielę weźmie udział w organizowanym w Warszawie marszu ugrupowań opozycyjnych. "Bo to będzie marsz nie tylko złości i nie tylko pod hasłem +dość+, ale to będzie marsz ludzi, którzy mówią - co się stało z Polską? Co możemy z tym zrobić? Dlatego dołączamy do tego marszu, ja i Władysław Kosiniak-Kamysz" - powiedział lider Polski 2050.


"To będzie wspaniały dzień, jestem o tym przekonany. Mam nadzieję, że Warszawa wygeneruje mnóstwo pozytywnej energii. Będziemy tam jako Trzecia Droga, bo chcemy być razem z tymi wszystkimi, którzy chcą zmiany i zgadzają się co do rzeczy, co do których wszyscy nie mamy wątpliwości" - ocenił Hołownia.


Prosząc o poparcie dla uchwały zatwierdzającej umowę z PSL, Hołownia stwierdził, że informacja o koalicji obu ugrupowań "wygenerowała dobrą energię". Wyraził opinię, że to dzięki porozumieniu obu partii spadło poparcie dla Konfederacji, która w sondażach straciła trzecie miejsce wśród największych ugrupowań. "To myśmy to zrobili. Zobaczcie, ile wiary pojawiło się w ludziach, w 3 mln Polaków, kiedy dwie organizacje stanęły obok siebie i powiedziały +to może my już nie będziemy ze sobą się kuksać, tylko spróbujemy coś zrobić razem+" - powiedział.


Hołownia podziękował też nieobecnemu w Boszkowie prezesowi PSL. Jak ocenił, z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem można "normalnie załatwiać sprawy, ufać sobie, lubić się, łapać porozumienie". "Zobaczyłem w Kosiniaku-Kamyszu człowieka, z którym naprawdę możemy zmieniać Polskę" - zapewnił.


Według Hołowni Trzecia Droga zdecyduje o wyniku nadchodzących wyborów. "Dwóch największych graczy na tej scenie, PiS i Platforma, mimo wszystkich starań i wszystkich działań, które podejmują (...), nie osiągnęły i nie osiągną samodzielnej przewagi wystarczającej do tego, żeby podjąć odpowiedzialność za rządy w Polsce. Widocznie tego nie chcą Polacy" - podkreślił.


Polityk ocenił, że po wyborach to od Konfederacji lub koalicji Polski 2050 i PSL będzie zależało "w którą stronę pójdzie nasz kraj". "Jeśli trzecią siłą w Polsce stanie się Konfederacja, czeka nas prorosyjska, antydemokratyczna, wyprowadzająca Polskę z UE koalicja i mam nadzieję, że zrozumieją to (...) ci wszyscy, którzy lgną do Konfederacji, bo mówią +a oni nie będą rozdawać naszych pieniędzy+" - zaznaczył Hołownia.


Lider Polski 2050 starał się też odciąć od sporu politycznego toczonego przez dwie największe partie w kraju. "Pójdziemy trzecią droga, a to oznacza, że nie pójdziemy z PiS-em i nie pójdziemy też na jednej liście, że nie pójdziemy z Kaczyńskim i nie pójdziemy też z Donaldem Tuskiem, choć tego ostatniego będziemy zawsze bronić przed haniebnymi, niesprawiedliwymi atakami politycznych siepaczy PiS-u. Zawsze staniemy po stronie człowieka niesprawiedliwe oczernianego, bo takie są nasze wartości i będziemy im wierni" - zadeklarował.


Dodał, że jego ugrupowanie chce "iść z ludźmi, którzy stracili wiarę w polityków, bo stracili wiarę w politykę".(PAP)


autor: Szymon Kiepel


szk/ mk/


Kraj i świat

2023-09-24, godz. 14:50 Władze Meksyku i USA zgodziły się co do deportacji migrantów z miast przy granicy W obliczu narastającego kryzysu migracyjnego Meksyk porozumiał się ze Stanami Zjednoczonymi co do deportacji migrantów, by zmniejszyć presję na granicy i… » więcej 2023-09-24, godz. 14:40 Ekstraklasa piłkarska – Zagłębie – Warta 1:0 (opis1) KGHM Zagłębie Lubin - Warta Poznań 1:0 (0:0) Bramka: 1:0 Tomasz Makowski (56). Żółta kartka - KGHM Zagłębie Lubin: Mateusz Grzybek; Warta Poznań:… » więcej 2023-09-24, godz. 14:40 Piotr Müller o słowach Tuska: niezwykły przejaw cynizmu i hipokryzji To niezwykły przejaw cynizmu i hipokryzji - powiedział PAP rzecznik rządu Piotr Müller odnosząc się do słów szefa PO Donalda Tuska, który ogłosił w… » więcej 2023-09-24, godz. 14:30 Komunikat Totalizatora Sportowego (24-09-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2023-09-24 o godz. 14:00W zakładach Kaskada wylosowano1… » więcej 2023-09-24, godz. 14:30 Komunikat Totalizatora Sportowego (24-09-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2023-09-24 o godz. 14:00Kaskada… » więcej 2023-09-24, godz. 14:30 Ekstraklasa piłkarska – Zagłębie – Warta 1:0 (wynik) KGHM Zagłębie Lubin - Warta Poznań 1:0 (0:0) Bramka: 1:0 Tomasz Makowski (56). Żółta kartka - KGHM Zagłębie Lubin: Mateusz Grzybek; Warta Poznań:… » więcej 2023-09-24, godz. 14:20 Synoptyk IMGW: pochmurna i deszczowa niedziela W niedzielę na południu i wschodzie będzie zachmurzenie duże z opadami deszczu. Na przeważającym obszarze dość chłodno, od 17 do 21 stopni C - poinformowała… » więcej 2023-09-24, godz. 14:20 Azerbejdżan/ MSW: rozbrojeni wojskowi będą mogli wyjechać z Górskiego Karabachu do Armenii MSW Azerbejdżanu oświadczyło w niedzielę, że rozbrojeni wojskowi, których określiło jako 'personel ormiańskich sił zbrojnych' będą mogli opuścić… » więcej 2023-09-24, godz. 14:20 Prezydent: bezpieczeństwo żywnościowe Polski jest ogromną zasługą pracy rolników (krótka) Bezpieczeństwo żywnościowe, samowystarczalność żywnościowa Polski jest ogromną zasługą trudu i pracy rolników - powiedział w niedzielę, podczas Dożynek… » więcej 2023-09-24, godz. 14:10 S.Żaryn: Kanclerz Niemiec wykorzystuje sprawę wiz do nacisków politycznych na nasz rząd Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wykorzystuje sprawę wiz do nacisków politycznych na nasz rząd, żądając wyjaśnień od Polski - napisał w niedzielę na Twitterze… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »