Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-03, 20:20 Autor: PAP

Łomża/ Grand Prix 36. festiwalu Walizka dla Georgian State Puppet Theatre z Gruzji.

Spektakl pt. "Georgia" Georgian State Puppet Theatre z Gruzji zdobył Grand Prix zakończonego w sobotę w Łomży (Podlaskie) 36. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Wieczorem ogłoszono wyniki festiwalu.

Gruziński teatr pokonał w konkursie 11 innych spektakli w wykonaniu teatrów z Polski, Francji, Kanady, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Słowenii i Chorwacji.


W przesłanym PAP protokole, jury pod przewodnictwem Aleksandry Rembowskiej podkreśliło wysoki poziom artystyczny przedstawień, ich różnorodność pod względem tematyki ale i form teatralnych, także estetyki. Zauważono także, że festiwal ma otwarty charakter, większość spektakli była pokazana w plenerze, na Starym Rynku w Łomży dzięki czemu mogła je obejrzeć szeroka publiczność.


Nagroda Grand Prix to 10 tys. zł ufundowane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, a także specjalny grawerton od wojewody podlaskiego.


Nagrodę prezydenta Łomży (3 tys. zł) zdobyła Veselka Kuncheva za reżyserię spektaklu "Flight of the Mole" Theatre Company Puppet’s Lab z Bułgarii. Nagrodę w takiej samej wysokości ufundowaną przez marszałka województwa podlaskiego dostała Anita Piotrowska autorka scenografii do spektaklu "Włosy Mamy" Teatru Banialuka im. J. Zitzmana w Bielsku-Białej - podano w protokole.


Nagrodę starosty łomżyńskiego ( 3 tys. zł) zdobył Peter Kus za muzykę do spektaklu "Forest of Songs" Kuskus Institute, Art Production (Słowenia, Chorwacja).


Przyznano także nagrody aktorskie. Dostali je: Joanna Gonschorek za rolę w spektaklu "Zapowiada się ładny dzień" Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Polina Hristova za rolę we "Flight of the Mole" Theatre Company Puppet’s Lab z Bułgarii oraz Paz Tatay i Eric Seban za rolę w przedstawieniu "The catastrophic courtship of Don Cristobal" Compagnie Pelele z Francji.


Festiwal od lat organizuje Teatr lalki i Aktora w Łomży. Tytułowa "Walizka" jest symbolem małych form, które można łatwo zagrać niemal w każdych warunkach. Teatr "w walizce" ma nawiązywać do tzw. teatrów wędrujących, które swoje przedstawienia wystawiały nie na scenie, a np. na miejskich rynkach. To również przypomnienie tradycji teatru jarmarcznego.(PAP)


autorka: Izabela Próchnicka


kow/ par/


Kraj i świat

2023-10-01, godz. 13:40 Niemcy/ Przewodniczący Centralnej Rady Żydów jest zaniepokojony poparciem dla partii AfD Przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster wyraził zaniepokojenie poparciem, jakie w sondażach deklarują ankietowani dla prawicowej… » więcej 2023-10-01, godz. 13:30 J. Owsiak do uczestników "Marszu Miliona Serc": jesteście wspaniałymi Polakami, którzy przyjechali tu rozmawiać o… Jesteście wspaniałymi Polakami, którzy przyjechali tu rozmawiać o Polsce; miejcie ten dzisiejszy spacer głęboko w sercu, by 15 października spotkać się… » więcej 2023-10-01, godz. 13:30 Rzecznik PiS: to największa w historii polskiej polityki konwencja polityczna To największa w historii polskiej polityki konwencja polityczna - powiedział w niedzielę rzecznik PiS Rafał Bochenek otwierając konwencję PiS w Katowicach… » więcej 2023-10-01, godz. 13:30 Hiszpania/ Liczba ofiar śmiertelnych pożaru w dyskotece w Murcji wzrosła do dziewięciu Co najmniej dziewięć osób zginęło w pożarze, który wybuchł w niedzielę nad ranem w znanej dyskotece 'Teatr' w Murcji w południowo - wschodniej Hiszpanii… » więcej 2023-10-01, godz. 13:20 R. Trzaskowski: chcemy Polski, w której to kobieta decyduje o swoim zdrowiu i życiu (krótka7) Chcemy Polski, w której to kobieta decyduje o swoim zdrowiu i o swoim życiu. Chcemy Polski, w której mundur jest szanowany, w której policja i służby mundurowe… » więcej 2023-10-01, godz. 13:20 D. Tusk: marsz jeszcze się nie zaczął, a jest już nas prawie milion (krótka8) Marsz jeszcze się nie zaczął, a jest już nas prawie milion. Pójdziemy Marszałkowską i wtedy dopiero Polska i Europa zobaczą, ilu nas dzisiaj jest. Niewyobrażalne… » więcej 2023-10-01, godz. 13:20 D.Tusk: jesteśmy zjednoczeni, z wiarą we własne siły (krótka9) Jesteśmy dzisiaj wszyscy zjednoczeni, z wiarą we własne siły. To jest ta zasadnicza zmiana dzisiaj, która jest widoczna gołym okiem - powiedział w niedzielę… » więcej 2023-10-01, godz. 13:10 W katowickim "Spodku" rozpoczęła się konwencja PiS pod hasłem "Bezpieczna Polska" O godz. 13.00 w niedzielę w katowickim 'Spodku' rozpoczęła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości pod hasłem 'Bezpieczna Polska'. Głos podczas wydarzenia… » więcej 2023-10-01, godz. 13:10 Kalisz/ Uniwersytet Kaliski rozpoczął swoją działalność z dniem 1 października Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu z dniem 1 października 2023 r. rozpoczął swoją działalność. Po raz pierwszy uruchomiono… » więcej 2023-10-01, godz. 13:10 W. Czarzasty: chcę, by PiS przestał skłócać Polaków, bo to do niczego Polski nie doprowadzi (krótka6) Chcę, by PiS przestał skłócać Polaków, bo to do niczego Polski nie doprowadzi. Polska musi być jedna, uśmiechnięta, tolerancyjna, wielka bo na to zasługujemy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »