Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-03, 13:20 Autor: PAP

Ukraina/ MSZ odpowiada na propozycję "pokojową" Indonezji: Rosja ma opuścić okupowane terytoria

Rosja powinna opuścić okupowane terytoria – oświadczył rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko, odpowiadając na ogłoszoną przez ministra obrony Indonezji propozycję, przewidującą m.in. zawieszenie broni, strefę zdemilitaryzowaną i referenda na okupowanych terytoriach Ukrainy.

"Pomiędzy Rosją i Ukrainą nie ma terytoriów spornych, by przeprowadzać tam referenda. Dokonując aktu agresji, Rosja okupowała Krym i część obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego. To fakt odnotowany w oficjalnych dokumentach ONZ" – napisał Nikołenko na Facebooku. Zaznaczył przy tym, że Kijów ceni uwagę, jaką Indonezja, ważny kraj Azji, poświęca odbudowaniu pokoju na Ukrainie.


https://www.facebook.com/oleg.nikolenko.50/posts/pfbid034AdgCSpcN6QiD9GKNViDKtsFAtZjHfQpFmVSaykqYwbt3GnG47ReYUuWMiCCTWzyl


Rzecznik MSZ zaznaczył, że Rosjanie na terenach okupowanych "popełniają zbrodnie wojenne, przeciwko ludzkości oraz ludobójstwo".


"Rosja ma wyjść z terytoriów Ukrainy, a Ukraina – odnowić swoją integralność terytorialną w międzynarodowo uznanych granicach. Alternatywnych scenariuszy być nie może" – podkreślił przedstawiciel resortu dyplomacji Ukrainy.


"Przerwanie ognia, wycofanie sił na 15 km i stworzenie strefy zdemilitaryzowanej także nie zadziałają. Rosja próbuje obecnie wszelkimi sposobami powstrzymać ukraińską kontrofensywę. Zawieszenie broni bez wycofania wojsk z terytorium Ukrainy pozwoli jej pozyskać czas, przegrupować się, umocnić i skumulować siły do nowej fali agresji" - ocenił ukraiński urzędnik.


Dodał, że ukraińska formuła pokoju przewiduje wyzwolenie terytoriów Ukrainy spod okupacji i zachęcił władze w Dżakarcie do włączenia się do tego planu.


Jak piszą ukraińskie media, podczas konferencji w Singapurze, poświęconej bezpieczeństwu, minister spraw zagranicznych Indonezji Prabowo Subianto wystąpił z propozycją uregulowania wojny na Ukrainie. Jego zdaniem powinno ono polegać na zawieszeniu ognia, utworzeniu strefy zdemilitaryzowanej, rozmieszczenia w regionie sił pokojowych i przeprowadzenia referendów na "spornych terytoriach" (nie precyzując, o jakie terytoria chodzi). (PAP)


rsp/ sp/


Kraj i świat

2023-09-28, godz. 10:30 Czechy/ Media: premier Fiala chce, a prezydent Pavel nie chce, by czeski ambasador urzędował w Moskwie Prezydent Petr Pavel nie chce, aby Czechy miały ambasadora w Moskwie. Innego zdania jest premier Petr Fiala i szef MSZ Jan Lipavsky, napisał portal gazety Lidove… » więcej 2023-09-28, godz. 10:30 Minister rolnictwa: jest cisza po stronie amerykańskiej ws. budowy silosów zbożowych w Polsce Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski wie, że z ust prezydenta Joe Bidena padła obietnica budowy silosów zbożowych w Polsce, jednak jest cisza w tej sprawie… » więcej 2023-09-28, godz. 10:20 R. Telus: Taras Kaczka swoimi wypowiedziami szkodzi Ukraińcom Ukraiński wiceminister gospodarki i handlu Taras Kaczka znów próbuje szachować Polskę; swoimi wypowiedziami szkodzi Ukraińcom i relacjom społeczeństwa… » więcej 2023-09-28, godz. 10:20 MON: Ataki hybrydowe na polsko-białoruskiej granicy przebiegały i wciąż przebiegają pod ścisłą kontrolą funkcjonariuszy… Ataki hybrydowe na polsko-białoruskiej granicy przebiegały i wciąż przebiegają pod ścisłą kontrolą funkcjonariuszy białoruskich służb - podkreśliło… » więcej 2023-09-28, godz. 10:20 PIE: w ciągu 7 miesięcy br. Polska wyeksportowała 90 tys. ton gofrów i wafli wartych 503 mln euro Polska wyeksportowała w pierwszych siedmiu miesiącach br. 90 tys. ton gofrów i wafli o wartości 503 mln euro - poinformowali analitycy Polskiego Instytutu… » więcej 2023-09-28, godz. 10:20 Austria/ Media: ministrowie 5 krajów Europy Środkowej za utrzymaniem kanałów komunikacji z Rosją Na środowym spotkaniu nieformalnej grupy politycznej Central 5 (C5) w Wiedniu ministrowie spraw zagranicznych Austrii, Czech, Słowacji, Słowenii i Węgier opowiedzieli… » więcej 2023-09-28, godz. 10:20 Ekstraklasa piłkarska - w 10. kolejce najciekawiej w Białymstoku (zapowiedź) Spotkanie czwartej w tabeli Jagiellonii Białystok z prowadzącą Legią Warszawa zapowiada się jako najciekawsze wydarzenie 10. kolejki piłkarskiej ekstraklasy… » więcej 2023-09-28, godz. 10:10 Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu. Co najchętniej jemy na diecie bezmięsnej? (MediaRoom) - Co drugi wegetarianin decyduje się na dietę bezmięsną ze względów zdrowotnych. - 70% wegetarian poprawia sobie humor jedzeniem. - Osoby na diecie… » więcej 2023-09-28, godz. 10:10 Ekspert: coraz większe zainteresowanie budową centrów danych w Polsce ze strony firm irlandzkich Powierzchnia centrów danych w Polsce ma wzrosnąć ze 122 tys. m kw. w 2023 r. do 176 tys. m kw. w 2028 r. Widzimy coraz większe zainteresowanie tym sektorem… » więcej 2023-09-28, godz. 10:10 P. Müller: węgiel, który wpłynął do Polski pochodzi z Kazachstanu, a nie z Rosji Żaden rosyjski węgiel nie trafia do Polski. Zleciliśmy służbom sprawdzenie tego i na ten moment mamy informację, że jest to węgiel pochodzący z Kazachstanu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »