Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-03, 13:20 Autor: PAP

Rzecznik SRK o zapadlisku w Trzebini: teren był prywatny, więc nie było zakazu wstępu

Teren kortów tenisowych w Trzebini, gdzie zapadła się ziemia, był prywatny, dlatego nie wprowadzono tam zakazu wstępu. Był to jednak obszar, który na mapach wskazywaliśmy jako niebezpieczny - powiedział PAP rzecznik Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Teraz już obowiązuje tam zakaz wstępu.

Według relacji mieszkańców w mediach społecznościowych, jeszcze w piątek pod wieczór ludzie grali na tych kortach.


"Teren kortów tenisowych w Trzebini, gdzie zapadła się ziemia, był prywatny, dlatego nie wprowadzono tam zakazu wstępu. Był to jednak obszar, który na mapach wskazywaliśmy jako niebezpieczny" - powiedział w sobotę PAP rzecznik SRK Mariusz Tomalik.


Podkreślił, że rozporządzenie wojewody małopolskiego z o zakazie przebywania na obszarach zagrożonych dotyczy działek publicznych i to takie miejsca SRK ma wyłączać z użytkowania. Spółka na mocy rozporządzenia jest zobowiązana do natychmiastowego oznakowania w terenie nowych miejsc zagrożonych.


Dziura na kortach tenisowych w rejonie ul. Górniczej ma średnicę ok. 5 m, głębokość ok. 4 m. W wyniku zdarzenia nikt nie ucierpiał.


Korty są w linii starorzecza Koziego Brodu, czyli - jak podkreśliła spółka - rejonu najbardziej wrażliwego na powstawanie zapadlisk oraz w bezpośrednim sąsiedztwie krawędzi płytkiej eksploatacji.


"Teren kortów bezpośrednio przylega do obszaru wyznaczonego przez ekspertów do uzdatniania, które ma rozpocząć się do końca czerwca. Dodatkowo SRK przygotowuje procedurę przetargową na rozszerzone uzdatnianie południowej strony ul. Górniczej- zgodnie z zaprezentowanymi wynikami badań" - zapowiedział rzecznik spółki.


Po otrzymaniu zgłoszenia o dziurze na kortach tenisowych SRK odebrała też zgłoszenie o drugim zapadlisku - na prywatnej działce, terenie polnym, przy ul. Odkrywkowej. Zapadlisko to powstało kilka dni wcześniej. Właściciel działki nie poinformował służb i samodzielnie zabezpieczył miejsce powstania leja o średnicy ok. 0,5 m i głębokości ok. 1,5 m. Teraz miejsce to zostało oznakowane przez SRK tablicami "Zakaz wstępu".


"W obu przypadkach nie było osób poszkodowanych. Obie lokalizacje znajdują się na obszarze realnie zagrożonym powstawaniem deformacji nieciągłych, co obrazuje wielokrotnie prezentowana mapa" - zaznaczył Tomalik.


Jak dodał, obszar zabudowany w rejonie ulic Odkrywkowej, Dembowskiego i 22 Stycznia został wyznaczony przez ekspertów do uzdatniania. Procedura przetargowa na stabilizację terenu jest przygotowywana przez SRK.


W poniedziałek w Trzebini, na terenie leśnym w rejonie ul. Górniczej, zaczęły pracować pompy uzdatniające wodę - ma to zapobiec dalszemu powstawaniu zapadlisk.(PAP)


autor: Beata Kołodziej


bko/ amac/


Kraj i świat

2024-04-20, godz. 07:30 Warszawa/ Puste przestrzenie w metrze można wykorzystać jako potencjalne miejsca schronienia (wideo) Pustki technologiczne w metrze można wykorzystać jako potencjalne miejsca schronienia dla mieszkańców. Oczywiście, gdy pojawią się odpowiednie przepisy… » więcej 2024-04-20, godz. 07:30 W kinach: "Anselm" Wima Wendersa. Owoc spotkania niedoszłego malarza i niedoszłego filmowca Spotkali się niespodziewanie na początku lat 90. Wim Wenders przyznał, że jest niedoszłym malarzem, Anselm Kiefer - że zawsze chciał być filmowcem. Teraz… » więcej 2024-04-20, godz. 07:30 USA/ CNN: Izrael i USA nie mają nic wspólnego z wybuchem w Iraku Izrael nie ma żadnego związku z eksplozją w Iraku w piątkową noc - podała w sobotę CNN, powołując się na wysokiej rangi izraelskiego urzędnika. Także… » więcej 2024-04-20, godz. 07:20 Salman Rushdie wspomina atak nożownika. „Czasami jest mi wstyd, że nie próbowałem się bronić” Do księgarń trafiła nowa książka Salmana Rushdiego „Knife: Meditations After an Attempted Murder”. Ceniony brytyjski pisarz i eseista wraca w niej wspomnieniami… » więcej 2024-04-20, godz. 07:20 Naukowcy UŁ w międzynarodowym projekcie dotyczącym monitorowania bioróżnorodności w rzekach Wdrożenie nowoczesnych metod monitorowania bioróżnorodności pomoże w rozpoznawaniu zmian w ekosystemach rzecznych na wczesnym etapie, a tym samym w skuteczniejszej… » więcej 2024-04-20, godz. 07:10 Gruzja/ Wojciech Górecki: tym razem partii władzy może się udać uchwalić ustawę o „agentach” Partii Gruzińskie Marzenie może się tym razem udać uchwalić ustawę o przejrzystości wpływów zagranicznych, zwaną też ustawą o agentach zagranicznych… » więcej 2024-04-20, godz. 07:10 Tłumy na wystawie „Paryż 1874. Wymyślić impresjonizm” z okazji 150-lecia impresjonizmu W paryskim Musée d'Orsay trwa wystawa pt. „Paryż 1874. Wymyślić impresjonizm”. Ekspozycja powstała z okazji 150-lecia impresjonizmu przyciąga tłumy… » więcej 2024-04-20, godz. 07:00 Karkonosze/ Nadal można znaleźć noclegi na majowy weekend W karkonoskich kurortach - Karpaczu i Szklarskiej Porębie - są jeszcze miejsca noclegowe na długi majowy weekend, chociaż obłożenie jest duże - powiedział… » więcej 2024-04-20, godz. 06:50 Prof. Pinkas: Szarlatani fundują ludziom ułudę, powinni za to odpowiedzieć (wywiad) Szarlatani serwują ludziom ułudę - magiczne mikstury i cudowne pigułki, które szybko rozwiążą problemy zdrowotne. Powinni za to odpowiedzieć - powiedział… » więcej 2024-04-20, godz. 06:50 SG: w pierwszym kwartale roku zatrzymano 119 osób, którzy pomagali w nielegalnym przekraczaniu granicy W pierwszym kwartale roku funkcjonariusze SG zatrzymali 119 osób zaangażowanych w organizowanie i pomocnictwo w nielegalnym przekraczaniu przez cudzoziemców… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »