Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-03, 12:40 Autor: PAP

Podkarpackie/ Prezes PiS: dogonienie Zachodu, co kiedyś wydawało się bajką, dzisiaj jest już w zasięgu ręki

Dogonienie Zachodu, co kiedyś wydawało się bajką, dzisiaj jest już w zasięgu ręki. Okazało się, że potrafimy się rozwijać, i to szybko, nie mieć wielkich długów - trzeba tylko nie prowadzić takiej polityki, jak za poprzednich rządów - powiedział w sobotę w Pilźnie prezes PiS Jarosław Kaczyński.

W sobotę szef PiS odwiedził zakłady mięsne w podkarpackim Pilźnie. "W ostatniej statystyce, która została wydana nie przez kogoś w Polsce, ale przez OECD - to organizacja międzynarodowa, wcale za nami nieprzepadająca - mamy najniższe bezrobocie ze wszystkich państw" - powiedział.


"To jest, można powiedzieć, państwa robota - wszystkich, którzy doprowadzili do tego, że Polska w tej chwili mimo tych strasznych kryzysów (...) ciągle idzie do przodu. Ten rok miał być takim rokiem bardzo słabym - a wydaje się, że wcale taki bardzo słaby nie będzie, bo są w tej chwili dobre wskaźniki gospodarcze. Może być naprawdę dobrze, nie mówiąc już o tych latach najbliższych" - zwrócił się do pracowników firmy.


Jak dodał, "to, co kiedyś wydawało się taką bajką - że kiedyś dogonimy Zachód, te bogate kraje - to dzisiaj jest już dosłownie w zasięgu ręki". "Jest w zasięgu ręki, żebyśmy przegonili Hiszpanię, Włochy, a zaraz potem już Anglię, Francję... a potem jeszcze te kraje najbogatsze" - mówił, wskazując na Finlandię, Niemcy, Holandię czy Danię.


"To jest absolutnie do uzyskania. Może pokolenie moje (...) doczeka tak już o laseczce, ale państwo mogą jeszcze być zupełnie w sile wieku, kiedy Polska będzie naprawdę bardzo bogatym krajem. Ci, którzy nas przyjmowali do Unii, uważali, że będziemy jak Grecy, jak Włosi, że będą długi... okazało się, że nie, że potrafimy się rozwijać, i to szybko, nie mieć wielkich długów" - stwierdził.


Kaczyński stwierdził, że "trzeba tylko nie prowadzić takiej polityki, żeby było tak, jak to się działo za poprzednich rządów - że budżet po ośmiu latach był, jeśli chodzi o jego siłę nabywczą, niższy niż na samym początku". Jak ocenił, za rządów PiS budżet państwa wzrósł, z uwzględnieniem inflacji o "dobre 50-60 proc.".


Wedle danych Eurostatu opublikowanych w czwartek, w kwietniu w Polsce i w Czechach odnotowano najniższą stopę bezrobocia w Unii Europejskiej - na poziomie 2,7 proc. Liczba bezrobotnych w kwietniu wyniosła 470 tys., wobec 466 tys. w marcu - poinformował Eurostat.


OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) to organizacja skupiająca 38 wysoko rozwiniętych państw z różnych regionów świata; jej celem jest wspieranie rozwoju gospodarczego państw członkowskich.(PAP)


autor: Mikołaj Małecki


mml/ mok/


Kraj i świat

2023-09-23, godz. 00:30 ONZ potępiła sytuację w zakresie praw człowieka na Białorusi ONZ potępiła w piątek systematyczne represje wobec społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi, w ramach których tysiące osób jest przetrzymywanych w więzieniach… » więcej 2023-09-23, godz. 00:20 Premier: Pseudoelity III RP zamiast oddać hołd polskim żołnierzom i funkcjonariuszom, plują na polski mundur i bezczeszczą… Pseudoelity III RP zamiast oddać hołd polskim żołnierzom i funkcjonariuszom, promują film +Zielona granica+. Takie osoby jak pani Holland, pan Frasyniuk… » więcej 2023-09-23, godz. 00:10 Ekstraklasa piłkarska - ŁKS - Jagiellonia 2:2 (opinie) Po meczu ŁKS Łódź - Jagiellonia Białystok (2:2) powiedzieli: Adrian Siemieniec (trener Jagiellonii): 'To był niesamowity, szalony mecz. Było dużo emocji… » więcej 2023-09-23, godz. 00:00 48. FPFF/ "Warszawa, Holandia" najlepszym filmem krótkometrażowym Obraz 'Warszawa, Holandia' w reż. Ming-Wei Chiang otrzymał w piątek wieczorem podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Nagrodę im. Lucjana… » więcej 2023-09-22, godz. 23:30 Węgry/ Szef MSZ: minister spraw zagranicznych Rosji obiecał zagwarantować dostawy energii dla naszego kraju Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow obiecał zagwarantować Węgrom nieprzerwane dostawy gazu ziemnego, ropy naftowej i paliwa jądrowego - powiedział… » więcej 2023-09-22, godz. 23:30 Paryż - czwarte zwycięstwo Polek, Japonia i Turcja blisko awansu (wyniki) Polskie siatkarki zanotowały czwarte zwycięstwo w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk w Paryżu pokonując w Łodzi Niemki 3:2. Blisko wywalczenia przepustek… » więcej 2023-09-22, godz. 23:10 Ekstraklasa piłkarska - pomocnik Korony Czyżycki: zdobyliśmy jeden punkt, ale straciliśmy dwa Zajmujący ostatnią lokatę w tabeli ekstraklasy piłkarze Korony zremisowali na własnym boisku z Widzewem (1:1), mimo że już od drugiej minuty prowadzili… » więcej 2023-09-22, godz. 23:10 Ekstraklasa piłkarska - ŁKS - Jagiellonia 2:2 (opis2) ŁKS Łódź - Jagiellonia Białystok 2:2 (1:1). Bramki: 1:0 Kay Tejan (23), 1:1 Afimico Pululu (40-karny), 1:2 Afimico Pululu (77), 2:2 Dani Ramirez (90-karny)… » więcej 2023-09-22, godz. 23:10 Liga francuska - Bułka obronił dwa rzuty karne Marcin Bułka obronił dwa rzuty karne, a jego zespół OGC Nice wygrał na boisku AS Monaco 1:0 w piątkowym meczu 6. kolejki piłkarskiej ekstraklasy Francji… » więcej 2023-09-22, godz. 23:00 Ekstraklasa piłkarska - ŁKS - Jagiellonia 2:2 (opis1) ŁKS Łódź - Jagiellonia Białystok 2:2 (1:1). Bramki: 1:0 Kay Tejan (23), 1:1 Afimico Pululu (40-karny), 1:2 Afimico Pululu (77), 2:2 Dani Ramirez (90-karny)… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »