Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-03, 11:50 Autor: PAP

Białystok/ I Międzynarodowy Dzień Edukacji Białoruskiej

Jak budować edukację w języku białoruskim dla białoruskiej diaspory w oparciu o doświadczenia edukacji polonijnej i mniejszości białoruskiej w Polsce rozmawiają specjaliści podczas zorganizowanego w sobotę w Białymstoku I Międzynarodowego Dni Edukacji Białoruskiej.

To konferencja dla osób, które zajmują się nauczaniem w języku białoruskim, nauczycieli, różnych organizacji. Są uczestnicy z Polski, Litwy, Wielkiej Brytanii, białoruscy specjaliści z Polski.


Chodzi o wymianę doświadczeń, aby wypracowywać nowe metody, nowe sposoby kształcenia w języku białoruskim dla Białorusinów, którzy wyjechali z Białorusi i mieszkają teraz w Polsce i innych krajach Europy.


"Ta edukacja musi powstać na emigracji, za granicą, w diasporze. Mało tego, te systemy edukacji nie będą mogły liczyć na wsparcie państwa białoruskiego, dlatego tak istotne jest to, byśmy łączyli siły, wszyscy Białorusini i przyjaciele wolnej Białorusi, żeby wesprzeć to wielkie historyczne zadanie kształcenia młodych Białorusinów, którzy dzisiaj są w Polsce, w całej Europie, którzy są na emigracji, w duchu tożsamości białoruskiej, podtrzymywania kultury białoruskiej i języka" - powiedział podczas konferencji prasowej przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Białorusi, podlaski poseł KO Robert Tyszkiewicz.


Parlamentarzysta dodał, że jest to wyzwanie "historyczne", bo - jak mówił - Białoruś nie ma niezależnej edukacji narodowej.


"Wiemy, że na Białorusi w ostatnich trzech latach niszczy się wszystko co jest białoruskie, jest niszczone wszystko co jest polskie: zamknięte polskie szkoły, zdewastowane nawet polskie cmentarze, co w ogóle nie jest zgodne z tradycją białoruskiego narodu" - powiedział prezes Fundacji Białoruski Dom Aleś Zarembiuk.


Dodał, że diaspora białoruska w sprawach edukacji wzoruje się na wieloletnich działaniach i doświadczeniach Polaków, Polonii na całym świecie. "To polskie doświadczenie jest bardzo potrzebne, bo Polacy byli również w emigracji politycznej, po wprowadzeniu stanu wojennego, w swojej drodze do wolnej Polski. Wzorujemy się na tej drodze" - podkreślił Zarembiuk.


O organizacji i działaniu polonijnych sobotnich szkół opowiadała uczestnikom konferencji rektor Polskiej Akademii Nauk Społecznych i Humanistycznych w Londynie dr Aleksandra Jędryszek-Geisler. Jak mówiła, młodzi ludzie nie odrzucając swojej narodowej kultury, pamiętając o swoich korzeniach i tożsamości, języku narodowym, mogą się odnaleźć w miejscu, w którym obecnie są.


Prezes Związku Białoruskiego w RP Eugeniusz Wappa, jednej z organizacji mniejszości białoruskiej w Polsce przypomniał, że edukacja tej mniejszości w Polsce ma kilkudziesięcioletnie, bogate tradycje. (PAP)


autorka: Izabela Próchnicka


kow/ amac/


Kraj i świat

2023-09-23, godz. 00:30 ONZ potępiła sytuację w zakresie praw człowieka na Białorusi ONZ potępiła w piątek systematyczne represje wobec społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi, w ramach których tysiące osób jest przetrzymywanych w więzieniach… » więcej 2023-09-23, godz. 00:20 Premier: Pseudoelity III RP zamiast oddać hołd polskim żołnierzom i funkcjonariuszom, plują na polski mundur i bezczeszczą… Pseudoelity III RP zamiast oddać hołd polskim żołnierzom i funkcjonariuszom, promują film +Zielona granica+. Takie osoby jak pani Holland, pan Frasyniuk… » więcej 2023-09-23, godz. 00:10 Ekstraklasa piłkarska - ŁKS - Jagiellonia 2:2 (opinie) Po meczu ŁKS Łódź - Jagiellonia Białystok (2:2) powiedzieli: Adrian Siemieniec (trener Jagiellonii): 'To był niesamowity, szalony mecz. Było dużo emocji… » więcej 2023-09-23, godz. 00:00 48. FPFF/ "Warszawa, Holandia" najlepszym filmem krótkometrażowym Obraz 'Warszawa, Holandia' w reż. Ming-Wei Chiang otrzymał w piątek wieczorem podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Nagrodę im. Lucjana… » więcej 2023-09-22, godz. 23:30 Węgry/ Szef MSZ: minister spraw zagranicznych Rosji obiecał zagwarantować dostawy energii dla naszego kraju Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow obiecał zagwarantować Węgrom nieprzerwane dostawy gazu ziemnego, ropy naftowej i paliwa jądrowego - powiedział… » więcej 2023-09-22, godz. 23:30 Paryż - czwarte zwycięstwo Polek, Japonia i Turcja blisko awansu (wyniki) Polskie siatkarki zanotowały czwarte zwycięstwo w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk w Paryżu pokonując w Łodzi Niemki 3:2. Blisko wywalczenia przepustek… » więcej 2023-09-22, godz. 23:10 Ekstraklasa piłkarska - pomocnik Korony Czyżycki: zdobyliśmy jeden punkt, ale straciliśmy dwa Zajmujący ostatnią lokatę w tabeli ekstraklasy piłkarze Korony zremisowali na własnym boisku z Widzewem (1:1), mimo że już od drugiej minuty prowadzili… » więcej 2023-09-22, godz. 23:10 Ekstraklasa piłkarska - ŁKS - Jagiellonia 2:2 (opis2) ŁKS Łódź - Jagiellonia Białystok 2:2 (1:1). Bramki: 1:0 Kay Tejan (23), 1:1 Afimico Pululu (40-karny), 1:2 Afimico Pululu (77), 2:2 Dani Ramirez (90-karny)… » więcej 2023-09-22, godz. 23:10 Liga francuska - Bułka obronił dwa rzuty karne Marcin Bułka obronił dwa rzuty karne, a jego zespół OGC Nice wygrał na boisku AS Monaco 1:0 w piątkowym meczu 6. kolejki piłkarskiej ekstraklasy Francji… » więcej 2023-09-22, godz. 23:00 Ekstraklasa piłkarska - ŁKS - Jagiellonia 2:2 (opis1) ŁKS Łódź - Jagiellonia Białystok 2:2 (1:1). Bramki: 1:0 Kay Tejan (23), 1:1 Afimico Pululu (40-karny), 1:2 Afimico Pululu (77), 2:2 Dani Ramirez (90-karny)… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »